Messer bi gradil kisikarno na Trati

Partnerski projekt: večino pridobljenega kisika bodo porabili v bližnjem Knauf Insulationu.

Objavljeno
10. april 2015 20.40
Marjana Hanc, gospodarstvo
Marjana Hanc, gospodarstvo
Škofja Loka – Skupina Messer, ki se ukvarja s proizvodnjo in prodajo plinov, namerava v industrijski coni na Trati zgraditi obrat za proizvodnjo utekočinjenih plinov - kisikarno za proizvodnjo kisika, dušika in argona. Petnajst milijonov evrov vredno naložbo naj bi začeli in končali v letu 2017.

Knauf Insulation je namreč nedavno, potem ko je pridobil posodobljeno gradbeno dovoljenje, pričel z zamenjavo ene od treh svojih proizvodnih linij za kameno volno in že v kratkem bo prešel z energenta koks na zemeljski plin. Za njegovo boljše izgorevanje pa je potreben kisik. »Posodobljeno linijo bomo zagnali v drugi polovici maja in takrat se bodo emisije ogljikovega dioksida ter dušikovih in žveplovih oksidov prepolovile,» je danes o 25 milijonov evrov visoki Knaufovi naložbi, ki je v širši javnosti sprožala veliko vprašanj, napovedal Tomaž Lanišek, direktor Knauf Insulationa. Glede kisikarne pa je povedal, da so izbirali med štirimi ponudniki, na koncu pa so se odločili, da obrat postavi družba Messer Slovenija na en hektar velikem območju severozahodno od Knaufa, kjer sta zdaj dve kmetijski zemljišči. Eno zemljišče so, kot je povedal direktor Messer Slovenija Danilo Lukač, že plačali, drugega naj bi odkupili v kratkem.

Kisikarna bo imela več objektov, med njimi bo tudi 50 metrov visok stolp, v katerem bodo iz zraka s pomočjo električne energije pridobivali kisik, dušik in argon. Dokler obrat ne bo zgrajen, bodo kisik Knaufu dostavljali klasično s tovornjaki oziroma cisternami, pozneje bo od obrata kisikarne do Knaufa speljan 200-metrski cevovod. Dodatnih emisij v okolje ne bo, pričakovati pa je povečan hrup na samem območju kisikarne. Naložba bo stala 15 milijonov evrov, v njej pa bo delo dobilo 15 do 20 zaposlenih.

Škofjeloški občinski svet je že na marčevski seji dal načelno zeleno luč naložbi, ko je sprejel sklep o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta na predvideni lokaciji. Šele potem bo lahko podjetje Messer začelo s postopki za pridobivanje gradbenega dovoljenja. Direktor Danilo Lukač je sicer optimističen in računa, da bi lahko z gradnjo pričeli konec leta 2016 ali pa v začetku leta 2017. Danes pa je novinarjem zatrdil, da bodo celoten projekt že v kratkem predstavili tudi krajanom Trate in okolice.

Kako obsežna proizvodnja plinov bo v kisikarni, Lukač ni želel odgovoriti, saj se projekt še pripravlja. Razumeti je bilo, da bo glavni del proizvodnje namenjen Knaufu, pline pa bodo s tovornjaki dostavljali tudi drugim kupcem s področja medicine, farmacije, varilne tehnike, živilske industrije, ekologije in industriji jekla in stekla.

Messer Slovenija je del skupine Messer, ki ima sedež blizu nemškega mesta Frankfurt. V naši državi ima 301 zaposlenega. Lani je imel Messer, ki je na slovenskem trgu navzoč 23 let, sedež pa ima v Rušah pri Mariboru, proizvodna obrata pa ima v Rušah in Črnučah pri Ljubljani, po Lukačevih besedah 18 milijonov evrov prometa, dobiček pred obrestmi, davki in amortizacijo pa je znašal 2,2 milijona evrov. Sama skupina Messer iz Nemčije s skupaj 5449 zaposlenimi je največje zasebno vodeno podjetje na področju industrijskih, medicinskih in posebnih plinov. Pod znamko Messer - Gases for Life je aktivno v 30 državah s skupno več kot 60 podjetji, po Evropi ima približno 30 kisikarn.