Minister si želi slovenske transformatorje v TEŠ6

Družba Kolektor Etra je v ljubljanskih Črnučah odprla nov obrat za proizvodnjo 420-kilovoltnih transformatorjev.

Objavljeno
08. junij 2012 22.56
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vanja Tekavec, gospodarstvo

Ljubljana - Investicija je vredna 35 milijonov evrov in naj bi v prihodnjih letih zagotovila 70 novih delovnih mest.

Kolektor Etra je od leta 2008 del idrijskega koncerna Kolektor, ki ima več kot tri tisoč zaposlenih in je znan po treh stebrih: avtomobilskem, energetskem in stebru stavbne tehnike. Energetski steber koncerna je od danes bogatejši za novo tovarno v Ljubljani; investicijo so začeli leta 2009 in pri njej je sodelovalo tudi več domačih podjetij, med njimi trebanjski Trimo, Primorje in druga.

»Naša tovarna pomeni nov mejnik v proizvodnji in testiranju tehnološko naprednih transformatorjev. Z novo tovarno in opremo postajajo naši proizvodi konkurenčnejši in boljši,« je ob slovesnem odprtju poudaril prvi mož Kolektorja Stojan Petrič.

Minister za gospodarstvo pa bi bil vesel, če bi takšne transformatorje vgrajevali tudi v TEŠ6 in v druge domače elektroenergetske investicije.

»To so izdelki z visoko dodano vrednostjo, ki pa se trenutno prodajajo le v tujino. Vesel bi bil, če bi našli svoj trg tudi doma. Žal Slovenci te izdelke raje uvažamo, namesto da bi jih kupovali pri domačih podjetjih, saj razlike v kakovosti ni. Še več, trdim, da so domači precej boljši,« je poudaril minister za gospodarstvo.

Prevzem Etre najdražji 
v zgodovini Kolektorja

V Kolektorju v prihodnjih letih pričakujejo nadaljevanje rasti prodaje transformatorjev na evropskih trgih, zlasti na severu Evrope, ki postaja najpomembnejši trg za velike transformatorje. Med pomembnejšimi je tudi Slovaška, kjer je Etri s pomočjo tamkajšnjega partnerja uspelo pridobiti večje naročilo v vrednosti več milijonov evrov. Prvi, štiristokilovoltni transformator – ti so najtežji izdelek, kar jih Slovenija izvaža na tuje – so na Slovaško že izvozili.
Ljubljanska Etra v tem hipu zaposluje 250 ljudi, v prihodnjih letih naj bi jih zaposlili še 70, prihodke pa naj bi skladno z načrti podvojili.

»Prevzem Etre je bil najdražji prevzem v zgodovini Kolektorja,« je poudaril Petrič in spomnil, da se je za nakup Etre pred leti zanimal tudi kupec iz Ukrajine. Opozoril je, da Kolektor Etre ni obremenil s kupnino, temveč so nakup povečini opravili z lastnimi sredstvi, le četrtino investicije v prevzem pa predstavljajo bančna posojila.

Petrič v NS Gorenjske banke

Stojan Petrič, ki je v začetku leta nepreklicno izstopil iz nadzornega sveta Nove Ljubljanske banke, je tudi kandidat za novega nadzornika Gorenjske banke. O tem bodo njeni delničarji odločali na skupščini prihodnji torek.
Po predlogu nadzornega sveta bi nad upravo Gorenjske banke v prihodnjih letih poleg Petriča bedeli še Mojca Globočnik, Primož Karpe, Milan Marinič, Matej Podlipnik, Miha Resman in Stojan Žibert.

Uprava Gorenjske banke za lani ne predlaga izplačila dividend, s čimer pa se ne strinjajo vsi delničarji. Mali delničarji so že napovedali, da bodo na skupščini vložili nasprotni predlog, naj banka za izplačilo dividend nameni tretjino bilančnega dobička.