Mladinska knjiga: Kupci kupujejo, prodajalci prodajajo. Ali pa tudi ne

Učila International od Abanke Vipa in NLB zahtevajo vračilo polmilijonske are, banki o tem nočeta slišati.

Objavljeno
28. maj 2014 21.47
Mladinska knjige Ljubljana 10.4.2014
Igor Bratož, kultura, Vanja Tekavec, gospodarstvo
Igor Bratož, kultura, Vanja Tekavec, gospodarstvo

Ljubljana – Direktor Učil Srečko Mrvar je danes oznanil, da je pogodba za nakup večinskega deleža delnic Mladinske knjige Založbe 27. maja ugasnila, ker Učila niso poravnala kupnine. Zakaj? Nimajo dokumenta agencije za varstvo konkurence, brez tega pa nakup ne bi bil smiseln.

Za to sta bila dva pomembna razloga: nujno za nakup bi bilo – po priglasitvi koncentracije – soglasje oziroma pozitivna odločba Javne agencije RS za varstvo konkurence, brez tega dokumenta je nakup po besedah Srečka Mrvarja prepovedan, prodajalci tudi ne bi smeli delnic preknjižiti. Poznavalci pravijo, da bi bil nakup mogoč tudi brez odločbe agencije, vendar do prejema soglasja delnice ne bi imele glasovalnih pravic. Rok za plačilo kupnine in rok, v katerem mora agencija izdati odločbo, se v primeru te pogodbe torej nikakor nista ujela.

Drugi razlog za neplačilo kupnine so banke: med štirimi bankami kreditodajalkami Mladinski knjigi sta tudi dve, ki založbo prodajata, Abanka Vipa in NLB; po določilih v kreditnih pogodbah morajo ob spremembi lastništva dati svoje soglasje za prenos delnic, če pa bo sprememba lastništva v MKZ brez njihovega soglasja, lahko zahtevajo, da ta nemudoma vrne vse kredite. Teh kreditov, dodaja Mrvar, je pri MKZ precej, soglasja za spremembo v lastniški strukturi pa od bank niso dobili, celo od tistih dveh ne, ki večinski paket založbinih delnic prodajata! Mrvar pravi: »To bi resno ogrozilo poslovanje Mladinske knjige Založbe, d. d., družbi Učila International pa se ob takem scenariju postavi vprašanje smiselnosti nakupa tako oslabljene Mladinske knjige Založbe, d. d.«

Morebitnih scenarijev je zdaj več: če bo ugotovljeno neskladje s konkurenčnimi pravili (pri Učilih in MKZ gre za nakup, ki bi kupcu omogočil pomemben tržni delež, po Mrvarjevi oceni v založniškem sektorju več kot 50-odstotnega, v knjigotrškem blizu 70-odstotnega), mora agencija začeti postopek in odločiti v 60 dneh.

Mrvar: Banki, vrnita aro!

Za piko na i Mrvar v izjavi dodaja: »Zaradi navedenega smo se v družbi Učila International odločili, da kupnine ne plačamo v roku, s čimer smo preprečili nezaželena ravnanja bank kreditodajalk, čeprav za ceno tega, da je pogodba o nakupu delnic s tem prenehala veljati. Ker sta banki, prodajalki delnic, sami pripravili pogodbo, ki je ni mogoče izpolniti, pričakujemo, da bosta v roku treh dni vrnili že prejeto aro in v prihodnje korektno izpeljali prodajo, do tedaj pa kot večinski lastnici odgovorno ravnali z Mladinsko knjigo Založbo, d. d.«

Nekdanji direktor MK Milan Matos ob tem razvoju dogodkov pravi, da se »na žalost negotovost nadaljuje, MKZ, lastniki, zaposleni, avtorji in bralci izgubljajo še naprej. Poslovanje nazaduje, škoda narašča, a ne reagirajo ustrezno niti lastniki, ne njihov nadzorni svet, niti uprava. Upam, da se nujno, v najkrajšem času pojavi kompetenten lastnik. Sicer ne bo rešitve!«

Direktor Cankarjeve založbe Miha Kovač pravi: »Tu ne gre samo za neresnost kupca, ampak predvsem za neresnost bank, ki očitno niso zahtevale ustreznih garancij o plačilu in s hitro prodajo preslepile ostale udeležence dražbe. In ne nazadnje gre tudi za neresnost medijev, ki so Učila kovala v nebo in pri tem prezrla, da so, strukturno gledano, zadolžena bolj kot Mladinska knjiga [imajo več obveznosti kot letnega prometa, Mladinska knjiga pa ima obveznosti za manj kot 30 odstotkov letnega prometa].« Rok Zavrtanik, direktor založbe Sanje, trdi, da prodaja odpira »temeljna vprašanja gospodarske in politične krize, v kateri se, pravijo, nahajamo, zrcali vse slabo in napačno, kar je bilo zadnjih 20 let mantra novonastajajočih plenilskih političnih in finančnih elit. Čas je, da vsi skupaj opozorimo na nesprejemljivo dvolično vedenje bank, ki to že davno ne bi bile več, če jih ne bi nekajkrat z ogromnimi sredstvi dokapitalizirala slovenska skupnost. Taiste banke, v tem primeru prodajalke Mladinske knjige, so še vedno v javni lasti, in čas je, da do naše skupnosti in podjetnikov pokažejo nekaj več spoštovanja, če že ne zaupanja in naklonjenosti.«

Prodajalci: Mrvar, plačaj kupnino!

Medtem ko Mrvar zahteva vračilo are, je iz krogov prodajalk slišati, da to ne pride v poštev, saj dovoljenje varuha konkurence ni bilo odložni pogoj za dokončanje posla. Nasprotno, pogoji nakupa so bili znani vnaprej, zato v Abanki in NLB pričakujejo, da bodo Učila skladno s pogodbenimi obveznostmi poravnala kupnino za delnice MKZ. »Vsi zainteresirani dražitelji so bili s pogoji javne dražbe seznanjeni z objavo v medijih, dražitelji, ki so do predvidenega roka vplačali aro, pa so pred dražbo prejeli osnutek pogodbe o prodaji delnic. Vsak zainteresirani dražitelj se je sam odločal, ali bo k dražbi pod vnaprej opredeljenimi pogoji pristopil ali ne in ali bo na dražbi ponujeno ceno izlicitiral,« je danes sporočila Abanka. »Prodajalki ne moreta podaljšati roka za plačilo kupnine. To bi namreč pomenilo možnost nakupa po spremenjenih pogojih, v tem primeru pa bi morali ponovno sklicati dražbo, saj morata prodajalki enake pogoje nakupa ponuditi vsem interesentom za nakup Mladinske knjige.«