Nadaljevanje maratonskih zasliševanj glede Thermane

Več ur so zasliševali nekdanjo prokuristko Natašo Tomić, ki je poudarila, da je bila Thermana leta 2014 v velikih težavah.

Objavljeno
02. februar 2017 10.29
Thermana park Laško, 19. junija 2015
Špela Kuralt
Špela Kuralt
Celje - Nekdanji delničarji, ki so imeli v laški Thermani okoli 20 odstotkov delnic, vztrajajo, da so bili na skupščini konec avgusta 2014 premalo obveščeni, in zahtevajo ničnost skupščinskih sklepov. Dokazujejo, da je bila insolventnost družbe samo plod napačnega prevrednotenja, nekdanje vodstvo in predstavniki bank to zanikajo.

Nataša Tomić je bila v Thermani dalj časa odgovorna za finance. Na včerajšnji obravnavi na gospodarskem oddelku celjskega okrožnega sodišča je dejala, da je bila Thermana zagotovo insolventna in to še pred sporno cenitvijo leta 2014: »Leta 2013 je bila likvidnost zelo otežena. Zamujali smo s plačili bankam, plačevali smo zgolj obresti. Banke bi lahko po pogodbah zahtevale takojšen odpoklic kreditov. Imeli smo 40 milijonov evrov dolga bankam ob letni realizaciji 20 milijonov evrov. Kapitalske rezerve niso več zadoščale za pokrivanje izgub in uprava je morala razglasiti insolventnost.«

Tomićeva je pričala, da je bila razlog za insolventnost kapitalska neustreznost, čeprav nekdanji delničarji poudarjajo, da je ključni problem slaba cenitev oziroma prevrednotenje vrednosti nepremičnin. »Ocenjevalno poročilo ni v neposredni zvezi z insolventnostjo. Saj je cenilec neodvisen,« je dejala Tomićeva, prav o tem pa delničarji najbolj dvomijo.

Tomićeva je razložila, da so cenitev zahtevali revizorji, sicer Thermana naj ne bi dobila pozitivne ocene. Medtem ko je revizor ocenil osnovna sredstva v višini 54 milijonov evrov, so bila v bilancah vredna le 37 milijonov evrov. Upoštevali so zgolj predlagane slabitve vrednosti nepremičnin, ne pa tudi predlagano povišanje vrednosti. Razlike je bilo za 14,7 milijona evrov, dovolj, kot ugotavljajo razlaščeni delničarji, da družba ni bila insolventna.

Banke ne bi privolile v nič drugega

Nekdanji vodja upravljanja kreditov v Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB) Miha Štepec je včeraj pojasnil, da so se že jeseni 2013 odločili, da bodo terjatve Abanke prenesli na DUTB, čeprav se je to zgodilo potem šele dobro leto kasneje. Pojasnil je, da čeprav nekdanji delničarji ponavljajo, da so banke privolile v preventivno prestrukturiranje, tega ne bi nikoli potrdile: »Vsaj za Abanko vem, da je imela stališče, da se ničemur ne bo odpovedala, če bodo lastniki ohranili svoje deleže. In to je normalno. Je pa DUTB, ki je bila takrat okoli četrtinski lastnik Thermane, že takrat menila, da ta delež ni vreden nič.« Je pa Štepec povedal, da je bil glavni sprožilec za insolventnost prevrednotenje vrednosti kompleksa.

Naslednjič bodo zaslišali nekdanjega predsednika uprave Andreja Bošnjaka, za katerega so rezervirali ves dan. Sedanji predsednik uprave Samo Fakin obravnave redno spremlja: »Tako sem najbolj informiran in hkrati vidim, kdo vse je vpleten. Občutek imam, da se močno zavlačuje. Dolžina zasliševanja kaže, da vprašanja ne dajejo odgovorov, ki bi jih tožeča stranka rada slišala. Pričakujem ugoden razplet v korist delavcev Thermane.«