Nadzorniki Darsa in Abanke še vedno na tnalu

Sod je načrtovane zamenjave nadzornih svetov menda le odložil.

Objavljeno
05. junij 2014 19.19
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo

Ljubljana – Še na začetku maja se je zdelo, da so nadzornikom Darsa in nekaterih bank šteti dnevi, v zadnjih dneh pa je nastal vtis, da si je Sod v predvolilnem času glede zamenjav premislil. To ne drži, pravijo naši viri. Zamenjave nadzornikov so menda le odložili.

Slovenska odškodninska družba (Sod) svojih skupščinskih zahtev in načrtov ne komentira. A kot je znano, je že pred kratkim zahtevala sklic izredne skupščine Darsa, s točko menjave nadzornega sveta družbe. Sod je za nove nadzornike menda predlagal Gregorja Lukana, Andraža Lipota, Franca Pangerla in Gregorja Osojnika. Izredna skupščina zdaj menda ni več aktualna. Neuradno je mogoče izvedeti, da so se predstavniki Darsa in Soda dogovorili, da bodo s kadrovsko točko počakali do redne skupščine družbe. To naj bi bilo bolj racionalno, čeprav skupščina Darsa kot enoosebna družba ne prinaša večjih stroškov. Kdaj bo redna skupščina družbe, na Darsu niso hoteli razkriti, po finančnem koledarju sodeč pa bi lahko bila šele avgusta.

Nova skupščina Abanke

Čeprav je Abanka pred kratkim že imela skupščino, tudi zamenjava nadzornikov Abanke in žnižanje njihovega števila iz osem na pet menda še ni pokopana, saj bi država po podržavljenju te banke rada imela v nadzornem organu svoje predstavnike. Na Abanki ne izključujejo naše informacije, da naj bi imela ta banka zaradi sanacijskih postopkov v kratkem še eno skupščino. Na tej naj bi lastnik po naših informacijah prevetril tudi nadzorni svet. Časovno je to odvisno zlasti od zelene luči Bruslja za prenos slabih terjatev Abanke na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB), kar poznavalci pričakujejo še ta mesec.

Nadzornike NKBM varuje prodaja

Privatizacija pa je očitno za zdaj obvarovala aktualne nadzornike Nove KBM. Kot je mogoče izvedeti, Sod sredi prodajnega postopka ne bo posegal v sestavo nadzornega sveta mariborske banke.

Za nadzorni svet NLB pa Sod še vedno išče kandidata za mesto odstopljenega Franceta Arharja. Menda bi radi bančnega strokovnjaka, kakršen je Arhar, a tega tudi sicer, kaj šele tik pred volitvami, ni lahko najti.

Vlada je včeraj potrdila tudi sklepe za izvedbo skupščin Soda, Slovenskega državnega holdinga (SDH) in Kapitalske družbe, ki bodo formalno izpeljane v ponedeljek. Skupščina SDH bo potrdila sprejem statuta SDH, kar bo podlaga za preoblikovanje Sod v holding, predvidoma že prihodnji teden.

Smernice za delovanje DUTB

Potem ko je evropska komisija Slovenijo v ponedeljek pozvala, da naj razjasni pristojnosti DUTB, njeno vlogo in pričakovane donose, je vlada včeraj v skladu z zakonom državnemu zboru v sprejem poslala smernice za delovanje DUTB. Smernice podrobneje urejajo poslanstvo in cilje DUTB, upravljanje njenega premoženja, preglednost delovanja in poročanja slabe banke, javno naročanje in ugotavljanje odgovornosti za nastanek nedonosnih kreditov in naložb bank.

Kot je znano, je DUTB od NLB in NKBM skupaj prevzela za 3,5 milijarde evrov terjatev, za kar je v obveznicah odštela 1,1 milijarde evrov. Čaka jo še prevzem slabih terjatev Abanke in Banke Celje. »Smernice so pomembne za tehnično izpeljavo postopkov upravljanja s prevzetim premoženjem DUTB in za podrobnejšo določitev načina upravljanja, ki je nujna, da bo lahko DUTB bolj pregledno upravljal prevzeto premoženje in tako maksimiziral njegovo vrednost,« so sporočili z ministrstva za finance.

Vsaj 8-odstotni donos

DUTB naj bi strategijo in usmeritve za prestrukturiranje objavila do konca septembra letos. Smernice predvidevajo, da je cilj DUTB vsa leta poslovanja ustvarjati tolikšen dobiček po slabitvah in rezervacijah, da znaša donosnost kapitala vsaj osem odstotkov.

Slaba banka bo morala tudi poskrbeti, da kreditorji, katerih terjatve so bile prenesene na DUTB, ne bodo mogli terjatev odkupiti nazaj z diskontom.