Nadzorniki Luke Koper za desetino zvišali zahtevano rast

Optimizem zaradi dobička v letu 2014 povečal apetite načrtovalcev in tudi zaposlenih po plačah

Objavljeno
12. januar 2015 11.01
bsa*Luka Koper
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper

Koprska Luka je v minulem letu poslovala tako dobro, da so svoj glas dvignili tudi zaposleni. Sindikat žerjavistov in transportnih delavcev pristaniških dejavnosti terja višje plače v skladu s kolektivno pogodbo. Pri tem se sklicujejo na dejstvo, da so jim plače zadnjič zvišali leta 2008, medtem pa so se z dobrim delom dokazovali vsa leta.

V Luki Koper je bilo konec leta 2013 zaposlenih 784 delavcev, katerih povprečna plača je po podatkih letnega poročila znašala 2721 evrov bruto ali štiri petine več od slovenskega povprečja. (Štiričlanska uprava je v istem letu prejela 416.000 evrov plač).

Čeprav se zdi visoka, Stojan Čepar iz sindikata žerjavistov opozarja, da sam prejema za osnovno delo (brez nadur, nočnega in prazničnega dela) v povprečju le okoli 1200 evrov neto plače. »Takšne so tudi večinoma osnovne plače. Toda te je mogoče precej izboljšati z nočnim, nedeljskim in prazničnim delom, zato je omenjena povprečna bruto plača tudi razumljiva,« je dejal Čepar.

Luška kolektivna pogodba določa, da če je v družbi izkazana pozitivna rast dodane vrednosti na zaposlenega, se podpisniki pogodbe dogovorijo o povečanju osnovnih plač, ki pa mora zaostajati za rastjo produktivnosti. Dogovora med upravo in sindikatom še ni, pogajanja potekajo. Uprava je predlagala, da bi delavcem dodali 200 evrov bruto posebnega dodatka (in ne v osnovni plači), sindikat pa želi ta dodatek v osnovo.

Včeraj je nadzorni svet družbe sprejel oceno poslovanja za leto 2014 in poslovni načrt za 2015. Prva nadzornica Alenka Žnidaršič Kranjc je za Delo povedala: »Plan za leto 2015 je zahteven in mislim, da imata uprava in sindikat dovolj prostora za uskladitev. Plan je velik izziv, saj predvideva povečanje pretovora in prihodkov za približno deset odstotkov,« je dejala.

Poslovnih prihodkov naj bi bilo v Luki za devet odstotkov več - 177,9 milijona evrov. Pretovora je bilo lani 18,7 milijona, letos pa naj bi ga presegli 20,1 milijona ton. Lanski ocenjeni dobiček se je več kot potrojil na 26,5 milijona evrov, letošnji dobiček bi moral znašati 28 milijonov evrov ali pet odstotkov več.

Letošnji načrt predvideva za 46 milijonov evrov naložb. Dolgovi so se lani s 154 milijonov znižali na 128,5 milijona, letos pa naj bi se še na 116 milijonov evrov. Največjo rast pričakujejo na kontejnerskem terminalu.