Naftni velikani izkoriščajo rastoče cene

Surovine: zmanjšanje proizvodnje je pognalo navzgor cene nafte in dobičke naftnih družb.

Objavljeno
03. november 2017 19.06
Jure Štimac, Numerica Partners
Jure Štimac, Numerica Partners
Cena soda nafte brent je zadnji petek v oktobru presegla 60 dolarjev, kar se ni zgodilo že več kot dve leti. Medtem ko je brent dosegel raven iz julija 2015, je zahodnoteksaška lahka nafta končala na osemmesečnem vrhu, kar je malenkost pod 54 dolarji.

Na oktobrsko rast cen nafte je vplivala skrb vlagateljev, da se bodo države članice organizacije Opec ter Rusija odločile za zmanjšanje proizvodnje v prihodnjem letu, kar bi zmanjšalo svetovne zaloge. Prav tako ne gredo na roko svetovni proizvodnji iraško-kurdski odnosi, na katere je trg trenutno zelo pozoren. Vlagatelji pričakujejo, da se odnosi še dolgo ne bodo izboljšali, kar bi podaljšalo izpad proizvodnje.

Dvig cen je pozitivno vplival tudi na poslovanje velikih naftnih podjetij v tretjem četrtletju. Ob manjši proizvodnji so se podjetja osredotočala na zniževanje stroškov in števila zaposlenih. BP, Chevron in Exxon Mobil so v prvih devetih mesecih tega leta povečali dobiček in presegli pričakovanja analitikov, medtem ko je francoski Total dosegel največji dobiček v zadnjih dveh letih. Čeprav je Exxon Mobil letos dosegel 50-odstotno rast dobička, mu je primat ustvarjanja denarja prevzel Royal Dutch Shell z 28 milijardami dolarjev ustvarjenega denarnega toka v prvih devetih mesecih.

Pozitivna pričakovanja glede gibanja cen nafte v prihodnje se kažejo tudi med upravljavci premoženja. Špekulativni skladi so v zadnjem tednu oktobra povečali število pogodb, ki stavijo na rast cene soda nafte brent, na 566.000, kar je največ v zadnjih treh tednih. Po drugi strani pa je število pogodb, ki stavijo na padec cene nafte brent, padlo na najnižjo raven v zadnjih osmih mesecih.