Največja ovira za družbo je strah

Združenje Manager: Ne zadajajmo si udarcev, pustimo si dihati, dovoliti optimizem, je poudaril predsednik vlade.

Objavljeno
21. januar 2016 23.48
Silva Čeh
Silva Čeh
Ljubljana – Reševanje migracijskih problemov z občutkom za humanost, a tudi upoštevanjem, koliko humanosti smo zmožni. To je eden od glavnih izzivov v letošnjem letu, je na Januarskem srečanju Združenja Manager dejal predsednik vlade Miro Cerar.

Zato je premier predlagal, naj se ti problemi rešujejo že na makedonski meji, saj bo sicer lahko prihajalo do napetosti, kar pa bodo občutili tudi gospodarstveniki. Na področju gospodarstva je Slovenija v zadnjem letu veliko dosegla, za 31 odstotkov se je denimo zmanjšala nezaposlenost mladih, proračunski primanjkljaj se je znižal pod 3 odstotke BDP, že leta 2017 naj bi bil visok le še 1,7 odstotka BDP. Pomembno je, da smo sprejeli strategijo upravljanja državnega premoženja in s tem zagotovili, da bodo lahko procesi privatizacije tekli v skladu z dobrimi praksami korporativnega upravljanja in v korist državljanov, je dejal Cerar. Z višjimi bonitetnimi ocenami rastejo tudi mesta Slovenije na lestvicah konkurenčnosti, sledimo agendo digitalizacije. Pomembne so davčne razbremenitve, a ne smemo pozabiti na socialno varnost, kajti največje bogastvo smo ljudje. Ne zadajajmo si udarcev, pustimo si dihati, dovoliti optimizem, je poudaril predsednik vlade. In dejal: »Kajti največja ovira za družbo je strah. Strah, da bomo izgubili službo, zdravje, da bomo neopaženi.« Temu se mormao izogibati in slediti temeljnim vrednotam. Seveda je spomnil na pomen delujoče pravne države, na etiko, na kulturo v kateri bo gospodartsvo čutilo, da je zaželjeno, a tudi soodvisno. Veliko se je že naredilo za internacionalizacijo gospodarstva, naše delegacije so, tudi z ministri, kjer je bilo potrebno, odpirale vrata v Ameriki, na Kitajskem, Iranu. Predsednik je menedžerski avditorij pozval:Bodimo odprti in iščimo priložnosti, saj to je naša prihodnost, ne pa metanje polen pod noge.

Aleksander Zalaznik, predsednik Združenja Manager je ponosno in optimistično odprl letošnje tradicionalno januarsko srečanje Združenja Manager, saj so člani združenja pri poslovnih rezultatih podjetij, ki jih vodijo, bistveno uspešnejši od povprečja: za 58 odstotkov imajo višjo donosnost kapitala, za 116 odstkov višji dobiček. Na tujih trgih dosegajo eno največjih rasti v EU itd. Za leto 2016 sta za slovenske menedžerje zelo pomembni vsaj dve nalogi: na prvem mestu reševanje negotovega begunskega vprašanja, doma pa zlasti izboljšanje pogojev gospodarjenja. To pomeni nadaljevanje privatizacije, davčno reformo, ki bo razbremenila najbolj izobražene in produktivne. Ljudje bodo bolj motivirani, kar se bo odražalo na gospodarski rasti, polnem proračunu in tako bomo zmagovalci vsi: država, ljudje in podjetja, je dejal Zalaznik. In tudi napovedal tudi, da se bomo letos posvetili digitalizaciji, dali prostor optimizmu, zato računa, da je tudi vizija predsednika vlade Cerarja ista. Tudi predsednik uprave NLB Janko Medja je poudaril, kako pomemben je pozitivni odnos, zgodbe, ki nas združujejo, ne pa razdružujejo in seveda zaupanje v mlade generacije.