Neočiščeni plin s Petišovskega polja prodajajo na Hrvaško

Geoenergo in Ascent Resources si prizadevata za izgradnjo lastne centralne plinske postaje za prečiščevanje.

Objavljeno
08. november 2017 17.16
Jože Pojbič
Jože Pojbič

Lendava – Pred tednom dni je iz dveh novih plinskih vrtin na Petišovskem polju Pg-10 in Pg-11A stekla prodaja neočiščenega naravnega plina na Hrvaško. Geoenergo in Ascent Resources, partnerja, ki že sedem let vlagata v izrabo zemeljskega plina v Murski depresiji, sta zato, ker še vedno ne moreta graditi lastne centralne plinske postaje v Petišovcih, neočiščen plin začela prodajati INI, ki prečiščuje v svoji CPP Molve in ga prodaja na trgu.

Dnevno sedaj po plinovodni povezavi, ki so jo med Slovenijo in Hrvaško pripravljali v letošnjem letu, iz obeh petišovskih vrtin na Hrvaško steče okrog 60.000 kubičnih metrov plina, letno pa naj bi ga INI prodali okrog 22 milijonov kubičnih metrov. Že doslej so iz starejših delujočih plinskih vrtin domačim porabnikom prodajali okrog šest milijonov kubičnih metrov plina, tako da bo letna proizvodnja tačas okrog 28 milijonov kubičnih metrov. V najboljših časih lendavske Nafte, v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, so ga letno načrpali okrog 33 milijonov kubičnih metrov. 

Ker je izkupiček za surovi plin slabši od tistega, ki bi ga lahko dosegli s prodajo prečiščenega plina neposredno v omrežje, je po besedah direktorja Geoenerga Mihe Valentinčiča prvi cilj obeh partnerjev izgradnja CPP v Petišovcih. V sklopu naložb v novi vrtini in ostalo infrastrukturo so postajo sicer hoteli zgraditi že zdavnaj, a se je zataknilo pri okoljevarstvenem dovoljenju, na katerega izdajo se še vedno pritožuje eden od stranskih udeležencev.

Sedaj je zadeva že drugič pred upravnim sodiščem, a oba partnerja upata, da jim bo na koncu postajo uspelo postaviti. »To je ključnega pomena tako za doseganje boljših cen, kot za povečanje slovenske samooskrbe z zemeljskim plinom, lokalno pa tudi za nadaljnje zaposlovanje,« pravi Valentinčič. 

V nadaljevanju nameravata Geoenergo in Ascent Resources pridobivanje plina povečevati s postopno sanacijo starejših vrtin in ne z vrtanjem novih, kot sta Pg-10 in Pg-11A, je včeraj dejal Valentinčič, na posebno vprašanje o tem, kaj je s takoimenovanim frackingom oziroma hidravlično stimulacijo vrtin, ki je v času vrtanja obeh novih vrtin v letih 2010 in 2011 dvigala veliko prahu, pa je ponovil, da je hidravlična stimulacija na Petišovskem polju postopek bistveno manjših razsežnosti kot zloglasni fracking v ZDA in da je razlika že v tem, da Američani z višjimi pritiski in večjimi količinami raztopine obdelujejo skrilavce, medtem ko pri nas vplivajo na večjo izdatnost plina iz veliko ugodnejših peščenjakov. »Nazadnje smo hidravlično stimulacijo na Petišovskem polju uporabili leta 2011 na obeh na novo izvrtasnih vrtinah Pg-10 in Pg-11A. Od takrat tega postopka nismo uporabljali, ker zanj ni bilo potrebe.«