Nove izkušnje in spoznavanje kulture

Anton Fortunat iz Hidrijine družbe o izkušnjah na Kitajskem: »Razlika v poslovni kulturi je očitna.«

Objavljeno
25. september 2015 19.15
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo
Anton Fortunat je od leta 2010 zaposlen v Hidrijini družbi Suzhou Hidria Diesel Cold Start Technologies na Kitajskem, kjer dela kot vodja poslovne enote. Na Kitajskem si je ustvaril družino, njegovi otroci so tam rojeni in posebnih težav s prilagoditvijo ni imel, čeprav je poslovna kultura na Kitajskem zelo drugačna od naše.


Ali je bila za vas težka odločitev, da odidete tako daleč, v neko popolnoma drugo kulturno okolje?

Priložnost za delo v tujini je prišla v pravem času, ko sem bil osebnostno na razpotju in v iskanju novih izzivov. S tega vidika in glede na takratno splošno stanje duha v Sloveniji, je bilo odločitev zelo lahko sprejeti. Seveda, da sem imel v zvezi s tem tudi določene pomisleke, da odhajam v drug svet in puščam za seboj lagodje in rutino, ki sem je bil vajen.

Ste na Kitajskem z družino in kako je vaše podjetje poskrbelo za druge družinske člane?

Družino sem si ustvaril na Kitajskem. Imam dve hčeri, ki sta bili obe rojeni tu. Za zdaj je za vse dobro poskrbljeno. Res pa je, da družina in otroka nimata posebnih zahtev, ker sta še majhna.

Lahko poveste nekaj o razlikah v poslovni kulturi med Slovenijo in Kitajsko?

Poslovna kultura na Kitajskem je zelo drugačna od slovenske. Kitajcem zelo veliko pomenijo osebni kontakti in spletanje prijateljskih vezi v poslovnem svetu. Najočitnejša razlika v primerjavi s Slovenijo je velika množica ljudi, ki so zaposleni v tukajšnjih podjetjih. Včasih v šali radi rečemo, da Kitajci najprej zaposlijo tisoč ljudi, potem pa jim šele najdejo delo.

Kako vas vaš delodajalec motivira za delo na takšni razdalji od doma? Imate kakšne posebne olajšave, bonuse, dodatke k plači ipd.?

V našem podjetju nas delodajalec motivira z visoko postavljenimi cilji, ki si jih s kolegi prizadevamo kar najbolj doseči. Naš poslovni odnos je natančno določen in je skladen z veljavnimi standardi korporacije Hidria.

Kaj so prednosti in kaj slabosti vašega dela v tujini?

Velika prednost dela v tujini je pridobivanje izkušenj in spoznavanje kulture drugih ljudi. S kolegi si velikokrat rečemo, da bi vsi Slovenci morali iti za nekaj mesecev delati v tujino, da bi postali bolj odprti in ne tako razdvojeni. Slaba stran pa je seveda ločenost od domačega okolja, družine, prijateljev in za mene, kot ljubitelja hribov, tudi ločenost od slovenskih gora.

Je bilo za to delovno mesto na katerem ste na Kitajskem poleg vas še veliko kandidatov in zakaj menite, da so izbrali prav vas?

Na razpis je bilo poleg mene prijavljenih več kandidatov. Delodajalec me je najbrž izbral zato, ker je v meni videl pravi potencial za opravljanje predvidenega dela.