Novi poskus in stari pristop za vrnitev glasov

Zakon o prevzemih: ATVP opozarja, da predlagana rešitev ni izvedljiva.

Objavljeno
17. februar 2014 08.20
Posodobljeno
17. februar 2014 11.00
Zavarovalnica Triglav 22.maj 2013
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo
Ljubljana – Vlada poskuša državnim lastnikom v Telekomu Slovenije, Aerodromu Ljubljana in Zavarovalnici Triglav povrniti glasovalne pravice. V državni zbor je tako poslala spremembo zakona o prevzemih, a predvidena rešitev je po mnenju Agencije za trg vrednostnih papirjev (ATVP) neizvedljiva in lahko tudi ustavno sporna.

Država je v omenjenih treh družbah z odločbo ATVP ostala brez glasov, ker so državni lastniki kupili dodatne delnice in tako delež v posamezni družbi povečali nad tistega, ki so ga imeli ob uveljavitvi prevzemne zakonodaje. S tem so kršili prevzemni zakon in postali nezakoniti prevzemniki.

Glasove bi po veljavnem zakonu lahko dobili nazaj, če bi objavili prevzemno ponudbo ali zmanjšali državni delež pod prevzemni prag, torej pod 33 odstotkov. Vlada zdaj predlaga, da bi ATVP lahko vrnil lastnikom glasovalne pravice, če bi prodali delež, zaradi katerega je nastopila obveznost objave prevzemne ponudbe.

Brez podlage za odločanje

Na ATVP so nad takšnim predlogom začudeni. Direktor agencije Damjan Žugelj pojasnjuje, da po predlagani noveli ATVP nima podlage za odločanje. Po njegovih besedah je v teh treh primerih izdan pravnomočni akt vrhovnega sodišča, ki predvideva dva načina za ponovno pridobitev glasovalnih pravic. V pravu pa velja pravilo, da splošni akt, torej zakon, ne more posegati v posamični akt, dodaja. »Če bomo takšno zahtevo dobili, jo bomo zavrgli,« pojasnjuje Žugelj.

Poleg tega je rešitev, ki jo predlaga vlada, lahko tudi ustavno sporna. Gre za podobno rešitev, ki jo je državni zbor že pred časom sprejel kot avtentično razlago zakona o prevzemih, a jo je nato ustavno sodišče razveljavilo. Problem glasovalnih pravic državnih lastnikov v nekaterih družbah se vleče že nekaj let in državne institucije so v tem času poskušale glasove neuspešno pridobiti nazaj na različne načine, tudi z neuspešnimi zakonskimi predlogi. Nazadnje z novim zakonom o holdingu, s katerim so nameravali razveljaviti odločbe agencije, ki se nanašajo na odvzem glasov državnih lastnikov. Agencija je državi odvzela glasove v devetih družbah, a jih je država v šestih že dobila nazaj, v Telekomu, Triglavu in Aerodromu pa še vedno ostaja brez njih.

Žugelj pojasnjuje, da bi to lahko rešili s tako imenovanim institutom spremembe pravil prava, s čimer bi ATVP dali podlago, a bi še enkrat odločala o postopku in popravila sankcijo.