Od državnih družb ter terjatev do Save in DZS do gradov

Vlada je pripravila katalog investicijskih priložnosti v Sloveniji, s katerim želi privabiti tuje vlagatelje.

Objavljeno
22. oktober 2015 19.23
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo
Ljubljana − Vlada je pripravila katalog investicijskih priložnosti v Sloveniji, ki ga bo predstavljala tujim potencialnim vlagateljem. Država in zasebniki bodo z njim iskali kupce za državna podjetja in terjatve DUTB ter investitorje v nepremičnine, industrijske cone, turistične projekte in celo gradove.

Vlada želi s katalogom privabiti tuje investitorje v Slovenijo. »S katalogom začenjamo investicijsko ofenzivo,« napoveduje državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Aleš Cantarutti. Ta pojasnjuje, da se bo katalog lahko sproti spreminjal, odvisno v kateri državi in katerim potencialnim vlagateljem ga bodo predstavljali. Trenutno je katalog pripravljen za obisk slovenske delegacije v Baden-Wurttembergu in na Bavarskem, ki trenutno poteka in je nadaljevanje junijskega obiska predsednika države Boruta Pahorja v teh nemških zveznih deželah. Takrat so Nemci izrazili željo po predstavitvi investicijskih priložnostih. Katalog bo decembra na pot v New York vzel predsednik vlade Miro Cerar, po Cantaruttijevih besedah vlada namerava investicijske priložnosti predstaviti še na Japonskem in v Turčiji – ti državi je skupaj z ZDA vlada uvrstila med prioritetne trge za internacionalizacijo – ter v Zahodni Evropi, na Poljskem ... Katalog bodo predstavili tudi tujim diplomatom v Sloveniji ter slovenskim diplomatom, da bodo po svetu lahko predstavljali slovenske investicijske priložnosti. Cantarutti za prihodnje leto napoveduje tudi oglaševanje Slovenije kot destinacije s priložnostmi za investiranje.

Nepremičninska košarica DUTB, NLB in Hete

V katalogu Top 100 investicijskih priložnosti v Sloveniji so zbrane investicijske priložnosti Slovenskega državnega holdinga (SDH), Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), Hete, to je slabe banke avstrijske banke Hypo, in največje slovenske banke NLB.

Katalog predstavlja podjetja, ki so na seznamu 15 podjetij za prodajo in jih SDH še ni prodal. To so Adria Airways, Adria Airways Tehnika, Cinkarna Celje, Gospodarsko razstavišče, Paloma, Telekom Slovenije in Unior. V katalogu je sicer tudi Elan, ki pa ga je SDH skupaj z ostalimi prodajalci poleti prodal ruskemu skladu VR Capital in Merrill Lynch International. Spomnimo, da sta se prodajna postopka za Cinkarno Celje in Telekom Slovenije že končala neuspešno, novi lastnik Palome pa bi, kot smo poročali, kmalu lahko postal poljski sklad Abris Capital.

DUTB v katalogu ponuja lastniške deleže in terjatve do Cimosa in Mariborskih livarn (MLM), za kar prodajna postopka že potekata, ter do Farm Ihan, Alpine, Merkur nepremičnin in Thermane Laško. DUTB preko kataloga išče tudi kupce terjatev do Avtotehne, DZS, Save, Save turizem, Istrabenza turizem in papirnice Goričane.

Med nepremičninskimi projekti DUTB predstavlja koprsko sosesko Nokturno, novogoriški Eda center, ljubljanske poslovne stolpiče Dunajske kristale, zemljišče na območju nekdanje ljubljanske tobačne tovarne, turistične kapacitete na Pohorju, denimo hotela Arena in Bolfenk ter zemljišče v izolski ladjedelnici.

Heta investitorjem ponuja nepremičnine in nepremičninske projekte. V katalogu tako najdemo projekt Delamaris City v Izoli, kjer je predviden petzvezdični hotel s centrom dobrega počutja in projekt trgovskega centra v Šempetru pri Gorici. Heta prodaja več hotelov, med drugim hotel Aleksander v Rogaški Slatini, Alp hotel v Bovcu, hotel Veter v Rušah, hotela Zvezda in Diana v Murski Soboti, Lesar hotel Angel v Ljubljani ter hotel Smogavc v Zrečah. Prodajajo tudi več poslovnih stavb in zemljišč po Sloveniji, predvsem v Ljubljani in Mariboru, med njimi tudi nekdanjo stavbo Nacionalnega preiskovalnega urada, ki jo je financiral Hypo Leasing, upravljal pa Ram invest.

Poslovne prostore in objekte predstavlja tudi NLB, denimo gostinsko-trgovinski kompleks Plaža na portoroški obali. Banka prodaja tudi zemljišče v Kopru in ankaranski hotel Oltra.

Iščejo se vlagatelji v turistične projekte

Katalog predstavlja tudi državni razvojni program za Pomurje, Belo krajino ter Maribor z okolico ter našteva industrijske cone po Sloveniji, v katere bi občine in razvojne agencije rade privabile investitorje. Predstavljen je logistični center ob brniškem letališču ter industrijske cone v Radovljici, Mirni Peči, Krškem, Črnomlju, Komendi, ljubljanski Zadobrovi, Žalcu, Mariboru, Murski Soboti in Lendavi.

Občine in tudi zasebna podjetja s pomočjo kataloga iščejo soinvestitorje za svoje projekte, denimo za turistično-trgovsko cono v Kamniku, logistično-trgovski-izobraževalni center v Kopru, centra dobrega počutja ob Kolpi in v Dobrni, hotel na Bledu, toplice v Benediktu in turističnega kompleksa Livade v Izoli. Ministrstvo za kulturo pa išče investitorje za obnovo in upravljanje gradov Gradac, Negova, Pišece in Rihemberk ter dvorca Dornava.

V katalog bi lahko bili v prihodnje zapisani tudi infrastrukturni projekti, denimo hidroelektrane na spodnji in srednji Savi ter novi tir med Koprom in Divačo. Cantarutti poudarja, da le katalog za pritegnitev investitorjev ni dovolj, ampak so potrebni še drugi ukrepi za prijaznejše poslovno okolje. Izpostavlja, denimo, individualno obravnavo investitorjev, fleksibilnost občin pri ponujanju svojih lokacij ter ustanovitev pisarn one-stop-shop, ki bodo pomagale investitorjem od prvih korakov do zagona proizvodnje in pri vseh ostalih postopkih.