Odstopil prvi nadzornik Polzele Kunstič

Čakanje na dokapitalizacijo: odhod je napovedal še nadzornik Bojan Mandič.

Objavljeno
28. september 2015 21.12
Špela Kuralt, Celje
Špela Kuralt, Celje
Polzela – Tovarna nogavic Polzela ima možnost za rešitev, je povedal predsednik uprave Marko Klemenčič. Ne obupuje kljub temu, da ga je v zadnjih dneh zapustil predsednik nadzornega sveta Peter Kunstič, ki je pred njim reševal družbo.

Odstop Petra Kunstiča je precejšnje presenečenje, saj je prav Kunstič kot začasni predsednik uprave začel aktivno reševati Polzelo. Ta se je v težavah znašla praktično takoj po pravnomočni prisilni poravnavi. Zaradi davčnega dolga, ki je konec julija znašal več kot pol milijona evrov, je finančna uprava blokirala račune. Ti so začasno deblokirani zaradi pritožbe Polzele na ministrstvo.

Kunstič se je na mesto prvega moža med nadzorniki vrnil 1. septembra. Poslavlja se torej po manj kot mesecu dni, po besedah Klemenčiča pa je odstopil zaradi drugih nalog, saj naj bi odšel v tujino. Kunstič za komentarje ni bil dosegljiv. Kot pa je povedal po zadnji seji nadzornega sveta prejšnji teden, so se z ostalimi nadzorniki tudi dogovorili, da bo odslej izjave dajal le Klemenčič. Ta je Kunstičevo odstopno izjavo že prejel, medtem ko na odstopno izjavo Bojana Mandiča še čaka.

Odločitve o kapitalski okrepitvi še ni

Dodatni pretresi so zadnje, kar si Polzela v tem trenutku lahko privošči. Čaka namreč na odločitev lastnikov o dokapitalizaciji v višini dveh milijonov evrov ter na odločitev upnikov o 2,7 milijona evrov vredni konverziji terjatev v kapital. Klemenčič pravi, da ima za zdaj pozitivne odzive, tudi s kupci vse gladko teče. Manj prepričljivi so v Slovenskem državnem holdingu (SDH). SDH ima okoli 30 odstotkov delnic v Polzeli, za dokapitalizacijo pa se še niso odločili. Ponovno so odgovorili, da bodo o tem odločali, ko bo Polzela preverila vrednost premoženja, predstavila dolgoročno vzdržen plan finančnega in poslovnega prestrukturiranja, identificirala zdrava jedra družbe. Dodali so še, da bodo v SDH sami pripravili načrt prestrukturiranja družbe skupaj z oceno, koliko bi to stalo in ali bi po tem prestrukturiranju družba preživela.

Država je o tem že razmišljala, in sicer lani, ko je odobrila milijon evrov državne pomoči, pa tudi ob glasovanju o prisilni poravnavi, kjer je konvertirala svoje terjatve v lastniške deleže. Čeprav je prisilni upravitelj Kristijan Anton Kontarščak ves čas opozarjal, da načrt finančnega prestrukturiranja ni realen, so pomoč Polzeli odobrili, ker je nemška svetovalna družba Admetam v polzelskih nogavicah videla prihodnost.

Bodo lastniki naročili forenzično preiskavo?

Sume, da je bilo pri vodenju Polzele nekaj narobe oziroma da se je mogoče država odločila napak, je pokazal že prvi mesec po prisilni poravnavi, ko prispevki delavcev niso bili v celoti plačani. Očitki na prejšnje vodstvo s Karmen Dvorjak na čelu se vrstijo, Klemenčič pa ostaja previden: »V družbi je bila narejena revizija državne pomoči, ki jo je Polzela prejela. Nič niso odkrili. Zdaj revizorji ugotavljajo nekatere nepravilnosti, vendar se pri obtožbah ne smemo prenagliti. Dejstvo je, da družba nima denarja za forenzično preiskavo. Lahko pa jo vedno naročijo lastniki.«

Iz Slovenskega državnega holdinga so sporočili, da pozorno spremljajo, kaj prihaja na plan pri reševanju Polzele. Na vprašanje, ali bodo sami zahtevali revizijo oziroma preiskavo ter od nadzornikov, ki celo javno povedo, da so delali slabo, uveljavljali odškodninsko odgovornost, pa so v SDH odgovorili, da je to primarno naloga organov vodenja družbe.