Ovire podjetij v čezmejnem prostoru

Kljub povečevanju sodelovanja in novim tržnim priložnostim med Slovenijo in Italijo še veliko neskladij.

Objavljeno
18. julij 2013 17.28
Cezmejni podjetniki
Katja Željan, Nova Gorica
Katja Željan, Nova Gorica

Nova Gorica - »Živimo v skupni Evropski uniji, a na administrativnem področju imajo mala in srednje velika podjetja v Sloveniji in Italiji še vedno veliko težav,« ugotavlja Andrej Šik, predstavnik Slovenske deželne gospodarske zveze iz Trsta. Težave bodo poskušili rešiti sistemsko, in sicer v okviru čezmejnega projekta Transarmon.

»Prav birokracija in različni zakonodaji lahko malim in srednje velikim podjetjem ppovzročita precej težav. Ko, denimo, slovensko podjetje pride v Italijo, obstaja veliko nejasnosti na davčnem področju, veliko pa jih je tudi na področju varstva narave in upravljanja z odpadki ali varnosti pri delu. Zato želimo s projektom malim in srednjim podjetjem na čezmejnem območju olajšati dejavnost z odpravo ali zmanjšanjem administrativnih ovir v sodelovanju z organi kontrole,« pozdarja Andrej Šik.

Priročnik podzakonskih predpisov v izdelavi

Štirinajst partnerjev v projektu iz obeh držav se je tako doslej osredotočilo predvsem na preučevanje različnih zakonodaj v obeh državah, na podlagi česar nameravajo pripraviti priročnik za spoznavanje podzakonskih predpisov, in sicer s področij higiene in varnosti živil, varnosti pri delu in okoljski problematiki, davčni ureditvi ter mobilnosti in zaposlovanju delavcev.

V kratkem nameravajo tudi oblikovati informacijski okenci v Novi Gorici in Trstu, ki bosta na razpolago podjetjem za svetovanje na področju poslovanja in veljavnih predpisov v Sloveniji in v Italiji. Poleg tega bodo jeseni tako v Italiji kot Sloveniji pripravili delavnici, na katerih bodo podjetja z obeh strani meje seznanili z veljavno zakonodajo ter postopki in potmi, ki jih morajo opraviti za zakonito izvajanje dejavnosti v Sloveniji oziroma v Italiji.

Odgovori tudi na dvojezični spletni strani

Pripravljajo tudi dvojezično spletno stran, na kateri bodo podjetja našla večji del odgovorov na svoja vprašanja, naj njej pa bodo prikazani tudi vsi zbrani predlogi za poenostavitve postopkov na obeh straneh meje. Tu bodo tudi predstavljeni trije primeri dejavnosti, po katerih je v obeh državah največ povpraševanja: gostinstvo, gradbeništvo in trgovina.