Perutnina Ptuj lani prodala 84 milijonov kilogramov mesa

Predsednik uprave je dejal, da so poslovanje v lanskem letu zaključili pozitivno in skladno z načrti.

Objavljeno
22. februar 2013 17.23
Posodobljeno
22. februar 2013 17.33
regent/perutnina ptuj
J. S. S., Delo.si
J. S. S., Delo.si

Ptuj - Nadzorni svet Perutnine Ptuj je na pravkar zaključeni seji soglasno sprejel poročilo o poslovanju, ki ga je nadzornikom predstavil predsednik uprave in generalni direktor Perutnine Ptuj Roman Glaser.

»Poslovno okolje je bilo v letu 2012 izjemno zahtevno,« je po seji povedal Glaser in poudaril da je kljub razmeram Perutnina Ptuj utrdila razvojni cilj tržnega liderja v širši regiji na segmentu perutninskega mesa.

Tako so ptujski perutninarji uspeli realizirati prodajo v višini 261,8 milijona evrov. Pomembno pa je poudariti, da je bil EBITDA dosežen v višini skoraj 25 milijonov evrov, kar je 30 odstotkov več kot leto poprej. To kaže na stabilnost Skupine Perutnina Ptuj, še zlasti, če povzamemo dejstvo, da je EBITDA marža porasla na 9,5 odstotka, kar Perutnino Ptuj uvršča v sam vrh svetovnih proizvajalcev mesa. »Rezultate mora sicer pregledati še redna revizija, vendar je zdaj že jasno, da smo poslovanje v lanskem letu zaključili pozitivno in skladno z načrti,« je še povedal Glaser.

Na več kot 22 različnih trgih je Perutnina Ptuj v letu 2012 prodala skoraj 84 milijonov kilogramov perutninskega mesa in izdelkov, kar je že nekajletna zapovrstna rast prodaje osnovnega programa. »Poslovno okolje se je v zadnjem obdobju petih let hitro spreminjalo, kar je še posebej v zadnjem obdobju rezultiralo v oteženem dostopu do virov svežega kapitala. V Perutnini Ptuj smo zato s poslovno politiko poudarili usmerjenost v našo osnovno dejavnost – pridelavo varne, zdrave in kakovostne hrane iz perutninskega mesa in realizirali največjo prodajo v zgodovini Perutnine Ptuj,« je poudaril Glaser.

Poslovanje Perutnine Ptuj je v širši regiji v lanskem poslovnem letu zaznamovalo predvsem dogajanje na nabavnem trgu. »Ekstremno visoke podražitve vhodnih surovin, predvsem žitaric, so bile tolikšne, da jih preprosto ni bilo mogoče neposredno vkalkulirati v prodajne cene živil oziroma perutninskega mesa,« je pojasnil Glaser. Zaradi tega so v Perutnini Ptuj glede na trenutne cene porabili za enako količino strateških surovin več kot 20 milijonov evrov več. »Divjale so cene pšenice, koruze in še posebej soje, kjer je nabavna cena zrasla za več kot sto odstotkov, hkrati pa smo bili priča tudi spremembam nakupnih navad potrošnikov, ter povečani konkurenci uvoženih perutninskih živil in mesa,« je dejal Glaser.

Kljub vsemu so v Perutnini Ptuj vztrajali na zavezanosti kakovosti živil, hkrati pa so z optimiranjem notranjih procesov zmanjševali stroške, selekcionirali kupce in tržišča, ter izvedli tudi kadrovsko optimizacijo. Glaser.

Poslovanje Perutnine Ptuj je v zadnjem obdobju pod velikim pritiskom nadaljevanja globalne finančne krize in spremenjenih ekonomskih razmer. Na uspešnost poslovanja je skozi vse leto poleg izredno zaostrenih pogojev gospodarjenja in splošne recesije zelo vplivala še prisotnost vsesplošne nelikvidnosti tako na domačem kot tudi na tujih trgih in velika plačilna nedisciplina. Z nenehnimi prizadevanji za zniževanje stroškov poslovanja, ki so bila prisotna na vseh ravneh našega delovanja, so poslovanje stabilizirali z različnimi ukrepi in trende preusmerili v smer nadaljnje rasti.

Za letos so si v Perutnini Ptuj zastavili ambiciozen načrt, v katerem je opredeljena 12 odstotna rast prihodkov. Hkrati ocenjujejo, da bo letošnje leto po poslovni plati še bolj zahtevno. Na vidiku so namreč nove podražitve surovin, ki predstavljajo strateško nabavo za krmne mešanice.