Perutnina utrjuje svoj položaj v Srbiji

Z novo prevzemno ponudbo so v matični družbi zvišali ceno za preostanek delnic v lasti malih delničarjev Topika.

Objavljeno
10. marec 2014 17.44
Posodobljeno
11. marec 2014 08.00
SLOVENIJA,LJUBLJANA,2.2.2011,NK PERUTNINE PTUJ O UMESCENOSTI SLOVENSKE PERUTNINSKE IN MESNOPREDELOVALNE INDUSTRIJE V OKOLJE.:MAVRIC PIVK/DELO
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Ljubljana – Perutnina Ptuj je objavila novo prevzemno ponudbo za odkup 2,35-odstotnega deleža povezane družbe Perutnina Ptuj Topiko v Srbiji. Srbska agencija za trg vrednostnih papirjev je ponudbo formalno potrdila in tako na široko odprla vrata v lastniško konsolidacijo Perutnine v povezani družbi v Srbiji.

Dopolnjeno namero o prevzemu družbe Topiko, ki je bila že doslej v večinski lasti Perutnine Ptuj, so objavili takoj po preteku prvotne – 21. februarja letos, ko je srbska agencija za trg vrednostnih papirjev začasno zamrznila glasovalne pravice večinskega delničarja. Pričakovano, pravijo v ptujski družbi, saj so takšna pravila sestavni del prevzemnega procesa.

Spomnimo, da se je v danes eni največjih hčerinskih družb ptujske Perutnine – večinski delež srbske mesnopredelovalne družbe iz Bačke Topole so kupili pred šestimi leti – zapletlo, potem ko je tamkajšnja agencija za vrednostne papirje pet let po začetku postopka nadzora Perutnini Ptuj vzela glasovalne pravice zaradi formalno nedokončane prevzemne zgodbe, v kateri bi objavi namere za prevzem obvezno morala slediti prevzemna ponudba.

Prepričani, da jim bo tokrat uspelo

Pred koncem leta 2007 je imela Perutnina Ptuj v Srbiji trgovsko podjetje, z vzpostavljanjem lastne vertikalne reprodukcijske verige pa je istega leta začela prevzem 53,04 odstotka družbe Topiko in s tem po zgledu na Hrvaškem (Pipo) tudi v Srbiji začela integrirane procese pridelave in predelave perutninskega mesa. Lastništvo v povezani družbi Topiko so ptujski perutninarji z večkratnimi dokapitalizacijami in združevanjem podjetij okrepili na današnjih 97,65 odstotka. S formalizacijo združitve povezanih podjetij v enotno delniško družbo Perutnina Ptuj Topiko so v začetku tega leta objavili namero o prevzemu še preostalega 2,35-odstotnega deleža. »Nekateri mali delničarji ponudbe niso sprejeli, zato smo oblikovali novo, seveda višjo. Za posamezno delnico ponujamo 21.979,68 dinarjev (190,10 evra), kar v skupnem skladu preostalih delnic, teh je 2586, znaša 56.839.452,48 dinarja oziroma 491.620,02 evra,« je pojasnil predsednik uprave Perutnine Ptuj Roman Glaser, prepričan, da jim bo tokrat uspelo, in dodal, da tako Perutnina formalizira in končuje lastniški proces optimizacije poslovanja na srbskem trgu.

»Glede na ocenjeno vrednost delnice ob koncu lanskega leta v višini 570 dinarjev (4,93 evra) je zdajšnja ponudba gotovo zanimiva tržna priložnost za male delničarje, zato smo optimisti. Z objavo prevzemne ponudbe smo izpolnili vsa pričakovanja, tako tehnična za regulatorja kot tudi vsebinska za delniški trg,« je še dodal prvi mož Perutnine Ptuj. Srbska agencija za trg vrednostnih papirjev je sklep o potrditvi prevzemne ponudbe Perutnine Ptuj Topiko že objavila in hkrati vrnila vsa lastniška upravičenja matični družbi.

Srbski trg je eden izmed strateških trgov Perutnine Ptuj, na katerem ustvarijo 15 odstotkov vse prodaje osnovnega programa na leto. Kot največji slovenski vertikalno organiziran sistem pridelave in predelave perutninskega mesa in izdelkov v sistemu od njive do vilice je Perutnina na sedemmilijonski srbski trg vstopila tudi zaradi velikega tržnega in kadrovskega potenciala ter strateškega izhodišča za druge izvozne trge.

Med razlogi za vzpostavljanje lastne korporativne infrastrukture na trgih nekdanje Jugoslavije pa poleg tradicionalnosti poudarjajo še nekatere druge pomembne dejavnike. »V luči približevanja trgov jugovzhodne Evrope EU smo z mednarodno organiziranostjo minimalizirali vpliv carin in dajatev, ki zdaj na nekaterih od teh trgov še veljajo, na našo konkurenčnost in zato tudi realizacijo poslovanja,« poudarja Glaser. Na vseh trgih, kjer imajo vzpostavljene reprodukcijske verige, ima Perutnina Ptuj tržni primat, izjema je le Hrvaška, kjer zasedajo drugo mesto.