Poclain Hydraulics: »Smo vzorčni primer uspešne tuje naložbe«

Podjetje je kompetenčni center za hidravlične ventile v skupini Poclain.

Objavljeno
06. september 2017 20.53
Milka Bizovičar
Milka Bizovičar

Žiri – V družbi Poclain Hydraulics, proizvajalcu hidravličnih ventilov, so praznovali desetletnico poslovanja v okviru mednarodne skupine Poclain. Poudarjajo, da so uspešna tuja investicija v Sloveniji in napovedujejo nadaljnjo agresivno rast.

Direktor družbe Aleš Bizjak je prevzem nekdanjega Kladivarja označil za vzorčni primer uspešne tuje naložbe, ki je tako podjetju kot lokalnemu okolju prinesla veliko razvojnih možnosti. V zavesti ljudi po desetih letih od preimenovanja še vedno ostaja staro ime, zaradi česar imajo po prepričanju vodje kadrovske službe v družbi Poclain Hydraulics Tine Menard ob razpisih prostih delovnih mest tudi nekaj težav s prepoznavnostjo – čemur zadnje čase posvečajo več pozornosti.

Od pomembnega kupca do lastnika

»S Poclainom smo sodelovali že prej, bil je eden naših največjih kupcev. Družba je bila pomembna igralka na trgu hidravličnih motorjev, vzpostaviti pa so želeli sistemsko preskrbo visokozmogljivih hidravličnih sestavin in sistemov – to zajema poleg motorjev še črpalke in ventile, ki krmilijo stroje. Ko se je leta 2007 pokazala možnost, so nas prevzeli,« je opisal Bizjak. S tem so se podjetju v Žireh na široko odprla vrata do največjih in najzahtevnejših kupcev.

»Poclain je v desetih letih v podjetje v Sloveniji vložil 17 milijonov evrov. In to v proizvodno opremo, infrastrukturo, zgradili smo novo proizvodno halo, laboratorij. Kar je mogoče še pomembneje, investirali smo v robustnejše procese na področju razvoja, zagotavljanja kakovosti, gibke proizvodnje,« pove Bizjak.

Dodaja, da so dobili tudi dostop do vrhunskega znanja: »Ne govorim o teoriji, ki je dostopna na spletu in v literaturi, ampak v praksi, in to tam, kjer se razvija. Ni težko vlagati v stroje in infrastrukturo, veliko bolj pomembne so naložbe v procese in sposobnosti ljudi. Procese je mogoče izboljševati samo z usposobljenimi zaposlenimi. Gradili smo predvsem inženirski kader, ekipo razvoja, zagotavljanja kakovosti, logistike, proizvodnega inženiringa.«

Poclain Hydraulics je zdaj v korporaciji edina enota – kompetenčni center za razvoj, trženje in proizvodnjo hidravličnih ventilov, proizvajajo pa še nekatere druge izdelke za skupino. Njihovi kupci so proizvajalci mobilnih kmetijskih in gradbenih delovnih strojev ter tovornjakov. Med drugimi Claas, Agco, John Deere, Daimler, Volvo, Renault Trucks, Caterpillar.

Robotizaciji se mora prilagoditi organizacija dela

S 306 zaposlenimi, kar pomeni, da so med največjimi podjetji v skupini, ki deluje v 20 državah in ima 11 proizvodnih obratov ter malo več kot 2000 zaposlenih, so v prvih sedmih mesecih letošnjega leta ustvarili 30 odstotkov več prihodkov od prodaje kot v istem obdobju lani – nekaj na račun organske rasti, večinoma zaradi vpeljave novega proizvodnega programa. Konec leta naj bi dosegli 31 milijonov prihodkov. Za primerjavo, leta 2007 so imeli 242 zaposlenih in 19 milijonov evrov prihodkov.

Čeprav podjetje načrtuje veliko rast, srednjeročno in dolgoročno ne načrtujejo večjega povečanja števila zaposlenih. Bizjak pojasnjuje: »Zelo velika rast za podjetje pomeni nekakšno motnjo, ko samo delaš, delaš, da narediš vse. Potem pa se je treba ozreti nazaj in se vprašati o učinkovitosti.

Aleš Bizjak, foto Jože Suhadolnik

V avtomatizaciji, optimizaciji, integraciji delovnih procesov vidimo možnost, da bi s približno toliko zaposlenimi naredili več, povečevali dodano vrednost na zaposlenega, da bi dosegli zahodne standarde. Pospešeno vlagamo v robotizacijo in avtomatizacijo, kar se sliši zelo v redu, ampak v ozadju je glavni izziv ustrezna organizacija dela, da avtomatizirani procesi lahko dajo ustrezne rezultate.

To je pri nas še posebno velik izziv, ker imamo majhno- do srednjeserijsko proizvodnjo, eden prvih učinkov industrije 4.0., ki lahko vpliva na naše poslovanje, pa je fleksibilnost avtomatizacije. Znano je, da bolj ko avtomatiziraš neki proces, manj je fleksibilen.«

Cilj: prva izbira talentov

O konkretnih načrtih podjetja Aleš Bizjak ne govori. Načrtujejo nadaljnjo agresivno rast tudi z novimi izdelki z višjo dodano vrednostjo in s širjenjem poslovanja na globalni ravni.

Poleg zadovoljnih kupcev so pomembni tudi zadovoljni zaposleni. Samo tako lahko podjetje raste. »Pričakujemo pomembno rast na področju ventilov, možnosti za to vidi tudi korporacija in pričakuje, da jo bomo dosegli. Na to se pripravljamo tako, da stalno izboljšujemo svoje procese in kompetence zaposlenih ter razvijamo nove proizvode z visoko dodano vrednostjo,« pravi direktor podjetja Poclain Hydraulics.

Tina Menard poudarja nenehna izobraževanja zaposlenih. V proizvodnji, kjer je zaposlenih 54 odstotkov vseh delavcev, je pomembno, da so zaposleni usposobljeni za opravljanje dela na več delovnih mestih. Zametki projekta so postavljeni, pripraviti pa je treba vse glavne in podporne aktivnosti, tako da bodo zaposleni dopolnjevali manjkajoča znanja.

»Postati si želimo prva izbira mladih talentov, ponujamo štipendije, smo podjetje, ki omogoča tako strokovno kot tudi osebno rast, napredovanje,« je dejala Menardova, Bizjak pa je slikovit: »Omogočamo strokovno rast. Seveda delo ni preprosto, včasih boli glava, ampak ne ukvarjamo se s problemi preživetja, kje bomo dobili denar, ampak kako še bolje izpolnjevati potrebe naših kupcev in odzivno slediti nihanjem v povpraševanju, kako narediti še kakovostnejše izdelke.«