Pred Petrochemom kuhajo pasulj in čakajo na sporazum

Pred Petrochemom delavci stavkajo dalje in čakajo na sporazum, ki jim ga mora dostaviti vodstvo.

Objavljeno
08. avgust 2014 13.16
Posodobljeno
08. avgust 2014 13.31
Dejan Karba, Ljutomer
Dejan Karba, Ljutomer

Lendava − Stavka pred lendavskim Petrochemom se nadaljuje. Socialni sporazum še ni podpisan, zavrelo je že tudi med stavkajočimi.

Od sto enajstih zaposlenih v paradnem konju lendavske Nafte, njeni hčerinski družbi Petrochem, stavka okrog devetdeset ljudi. Nekateri so na dopustu, drugi imajo neodložljive obveznosti. Vodja stavkovnega odbora Ladislav Šabjan, ki je včeraj ostal skoraj brez glasu, pravi: »Sporekli smo se z nekaterimi delavci, ki so preveč pesimistični. A situacijo za zdaj vzdržujemo, polovico pasulja smo že pojedli.«

Medtem ko je Šabjan včeraj miril sodelavce, je direktor Petrochema Robert Serec v Mariboru pri odvetnikih sestavljal socialni sporazum, katerega podpis naj bi se vendarle zgodil in v katerega sta z generalnim direktorjem Nafte Dušanom Stoparjem poleg ostalega vnesla še petnajstodstotno znižanje plač zaposlenih do konca letošnjega leta.

Socialni sporazum, na katerega pristajajo tudi zaposleni, po naših informacijah vsebuje natančen časovni načrt izplačil zaposlenim, natančen časovni načrt zagona tovarne, ki že dva meseca stoji, ter napotek zaposlenim, naj do zagona proizvodnje doma čakajo na delo. A največ do dveh, treh tednov, pravi Šabjan, ki je pripravljen privoliti tudi v petnajstodstotno nižanje plač, »a pod pogojem, da si plače zniža tudi vodstvo in nam, seveda, razliko enkrat vrne«. Če podpisa sporazuma ne bo, Šabjan napoveduje dva scenarija: »Ali bomo uvedbo stečaja Petrochema predlagali vodstvu ali pa bomo stečaj prijavili kar sami.«

Je stavka pregnala kupce?

Za prodajo Petrochema in Nafte varovanje se je sicer ravno včeraj končal uradni rok za oddajo ponudbe za nakup, vendar doslej razen ponudbe za nakup varovanja, o čemer smo pisali včeraj, ni prispela nobena druga ponudba.

Kot kaže, je stavka dejansko odgnala potencialne kupce, na katere je računalo vodstvo Nafte in med katerimi je bilo po naših informacijah najbolj zagnano češko podjetje Dukol v sestavi avstrijskega koncerna Kronospan. Dolg Naftinega poslovodstva do zaposlenih na današnji dan sicer znaša eno bruto plačo in regres, prispevki za to (junijsko) plačo v višini 56.000 evrov so bili po zatrjevanju vodstva Petrochema poravnani v torek.

»Direktor Robert Serec me je poklical, da ima osnutek sestavljen in da ga bo med nas prinesel osebno. Ne vem, zakaj ga od odvetnika ni poslal po elektronski pošti, saj bi bilo tako najlažje. Če pričakuje, da bomo sporazum kar podpisali, ko ga bo prinesel, se moti. Najprej ga bomo temeljito proučili,« je povedal Šabjan, ki je skupaj s stavkajočimi ravno skuhal pasulj, na katerega porcijo so stavkajoči povabili svoje prijatelje, sosede: »Naj vsaj oni vidijo, kako nam je, če že župan in mestni svetniki ter preostala politika našega početja niti ne povoha.«