Pred gostiščem Štorman stavka okoli 30 delavcev

Stavkajoči zahtevajo takojšnje izplačilo vseh zapadlih plač, regresa in odpravnin.

Objavljeno
26. marec 2014 13.40
Je. G., Delo.si, STA
Je. G., Delo.si, STA
Šempeter v Savinjski dolini − Pred gostiščem Štorman v Šempetru od 11. ure stavka okoli 30 delavcev, ki pa jim nihče iz podjetja še ni prisluhnil. Kot je povedal vodja stavkovnega odbora Maksimir Hrovatič, bodo danes stavkali do 13. ure, stavko pa bodo nadaljevali v četrtek. Stavkajoči zahtevajo takojšnje izplačilo vseh zapadlih plač, regresa in odpravnin, poroča STA.

Zaposleni so s seboj prinesli tudi transparente, na katerih med drugim piše »Za pošteno delo hočemo pošteno plačilo« in »Dovolj smo se najedli vaših obljub, dajte nam sedaj za kruh«.

Zaposleni od Štormana zahtevajo tudi poravnavo vseh obveznih prispevkov, saj že štiri leta nimajo plačanega pokojninskega zavarovanja. Če Štorman, ki je prejšnji teden predlagal prisilno poravnavo, do 30. marca ne bo izpolnil omenjenih stavkovnih zahtev, pa bodo od njega zahtevali, da z začetkom aprila predlaga stečaj, je povedal Hrovatič. Stavkajoči sicer še nimajo odločb o tem, da so presežni. Stavka bo potekala do preklica ali izpolnitve stavkovnih zahtev.

Štorman, ki je doslej deloval kot samostojni podjetnik, letos pa je z družino odprl družbo z omejeno odgovornostjo, je pred tednom dni vložil predlog za uvedbo prisilne poravnave. Zato je okrožno sodišče v sredo prekinilo narok o odločanju o uvedbi stečaja, ki ga je predlagal KBM Leasing.

Glede na predlog načrta finančnega prestrukturiranja Štorman zaposlenim dolguje okoli 297.000 evrov, poplačati pa jih namerava iz predvidene kupnine od Hotela Štorman oziroma odškodnine iz naslova izpada prihodka, ki jo terja od KBM Leasinga.

Stavkovni odbor delavcev je v torek sporočil, da Štorman delavcem dolguje tudi do 11 plač in da je davčni nadzor odkril, da delodajalec ne poravnava davčnih obveznosti z naslova davkov in prispevkov od izplačanih plač za obdobje vse od marca 2009 dalje.

Tako je Štorman na račun akontacije dohodnine, prispevkov za zaposlovanje, starševsko varstvo, pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter zdravstveno varstvo 9. januarja letos dolgoval dobrih dva milijona evrov, njegove skupne davčne obveznosti pa so takrat presegale 2,6 milijona evrov.

»Iz vseh javno dostopnih podatkov je razvidno, da je delodajalec insolventen, svojo dejavnost je opustil, edini zdravi del poslovanja oziroma svojo dejavnost je prenesel na družbo svoje hčere, sam osebno pa je nedosegljiv in komunicira le prek pravnih pooblaščencev,« še navajajo v stavkovnem odboru.