Premirje ali dvojna stavka v energetiki

Do jutri mora biti sklenjen dogovor z rudarji.

Objavljeno
15. julij 2014 18.19
Odsev dimnika plinarne Energetike Ljubljana v bližnji poslovni stavbi, 10.junija 2013
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Ljubljana – Vodstvi HSE in Premogovnika Velenje morata do jutri podpisati dogovor, ki bo pomiril do nedavnega stavkajoče rudarje. Verjetna rešitev je nekoliko višja cena premoga in plačila vnaprej. Neodvisno od tega pa sindikat energetike zaostruje pritisk.

Težave Premogovnika Velenje so večplastne, rudarji pa menijo, da je treba najprej odstraniti pijavke, ki so prisesane nanj. Cena premoga bi morala pokriti vse stroške izkopa in transporta, vendar bi to pokvarilo ekonomiko novega Teša 6, poleg tega bi bila cena, višja od 2,25 evra za gigadžul, od leta 2015 v nasprotju z zakonom o državnem poroštvu za Teš 6 in zavezami do bank. Sodelovati bo morala vsa skupina HSE, zato se bodo njegovi nadzorniki danes sestali na izredni seji.

Medtem je predsedstvo Sindikata delavcev dejavnosti energetike (SDE) sklenilo zaostriti obliko sindikalnega boja. Kako, predsednik sindikata Branko Sevčnikar še noče povedati, kot pravi, bodo vse razkrili v četrtek. SDE je odhajajoči vladi pred dobrim tednom naslovil več zahtev za odločno ukrepanje, če tega ne bo, pa zagrozil z začetkom priprav na stavko celotne energetike. Sevčnikar je povedal, da z odgovori vlade niso zadovoljni.

Od začetka je bilo iz sporočil SDE mogoče razbrati, da je za težave najbolj kriv generalni direktor HSE Blaž Košorok, ki ga je treba zamenjati. Vendar je Košorok na odboru državnega zbora za infrastrukturo in prostor pred tednom dobil tako podporo Premogovnika Velenje kot Slovenskega državnega holdinga (SDH). Matej Pirc je namreč dejal, da se v »HSE po novem dela strokovno, državno, ne lokalno in dolgoročno«, poleg tega pa, da »vodstvo HSE podpirajo in ga bodo še naprej«.

Sevčnikar zdaj pravi, da njihov namen ni zamenjava Košoroka, saj je »še najmanj kriv« za skrb zbujajoče povečevanje finančnega primanjkljaja v skupini in to, da se nihče ne loti reševanja težav v energetiki. Niti sestanki na SDH še niso dali nobenih rezultatov, Sevčnikar celo razočarano meni, da verjetno jih niti ne bo. SDE pričakuje vzpostavitev socialnega dialoga v HSE, nasprotuje pa vsakemu načrtu privatizacije v energetiki, zlasti elektrodistribucijah. Rudarji so sicer v drugem sindikatu.