Prodaja Litostroja Powerja odločilna za Cimos

Potem ko je bil češki kupec že izbran, je slovenski dal novo ponudbo. Za SID Banko pomemben tudi nacionalni interes.

Objavljeno
07. april 2014 23.54
Tovarna Cimos Kper29.3. 2014
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper
Koper – »Uprava Cimosa je prepričana, da bo SID Banka sprostila zastavne pravice na poslovnem deležu in nepremičninah Litostroja Powerja in da bo prodajni postopek uspešno končan v 15 dneh,« so nam včeraj zagotovili iz Cimosove uprave. Prodaja Litostroja Powerja je ključna za reševanje Cimosove likvidnosti. Brez te pade ves postopek reševanja koprskega avtomobilskega velikana.

Uprava Cimosa je pred dnevi sprejela edino zavezujočo ponudbo v postopku prodaje družbe Litostroj Power in predsednik uprave Jerko Bartolič je podpisal pogodbo o prenosu poslovnega deleža na češki Energo Pro. Od prvotno objavljene cene 20,5 milijona evrov (kolikor je menda ponudil Energo Pro) je ta znesek v medijih zdaj povišan že na 22 milijonov evrov, neuradno pa je znesek še višji.

Kupec je pogodbo podpisal, vedoč, da je ves nakup odvisen od SID Banke, ki bi morala do 21. aprila umakniti zastavne pravice nad celotnim premoženjem Litostroja. Če se to ne bo zgodilo, bo posel propadel, ustavil pa se bo tudi načrt reševanja Cimosa.

Zakaj SID Banka omahuje? V javnosti so se pojavile informacije o »nacionalnem interesu« in o tem, da je idrijski Kolektor (vodi ga Stojan Petrič, predsednik strateškega sveta za gospodarstvo) deset dni po zadnjem roku za oddajo končnih zavezujočih ponudb in po tem, ko je izvedel za natančnejše ponujene nakupne pogoje češkega tekmeca Energo Pro, zvišal ceno in izboljšal svojo ponudbo. Ker v Cimosu do zadnjega dne, ko se je iztekel rok za sprejem zavezujoče ponudbe češkega Energo Pro, niso imeli druge uradne notarsko podpisane ponudbe, je uprava Cimosa podpisala kupoprodajno pogodbo s Čehi.

Nadzorni svet SID banke je včeraj odločal o prodaji Litostroja, vendar o sklepih nadzornega sveta še nismo zvedeli. Neuradno pa smo iz dobro obveščenih krogov slišali, da je za SID Banko pomembno, kdo je kupec. To smo razumeli, kakor da želi SID Banka dati ponudniku iz slovenskih vrst prednost. Za Cimos je povsem vseeno, komu proda Litostroj. Pomembno je le, da kupec v zelo kratkem času, najpozneje do sredine maja, vplača obljubljeno kupnino in da mu ta ostane za zagotavljanje likvidnosti. Če SID Banka ne umakne hipotek z Litostroja, za to ne more odgovarjati prodajalec (Cimos). Toda SID Banka prevzame vso odgovornost, da bo v zelo kratkem času našla kupca, ki bo plačal več kot 22 milijonov evrov za Litostroj Cimosu.

Precej zapletena in ne najbolj jasna zgodba se ponavlja približno poldrugo leto po tem, ko je Cimos jeseni leta 2012 že imel kupca za Litostroj. Tudi tedaj se je posel izjalovil in tudi tedaj se je v posel vpletal Kolektor. Ekonomist Matej Lahovnik je dogajanje v Cimosu komentiral: »Za preživetje Cimosa je ključna in čimprejšnja zagotovitev likvidnosti. Če se predsednik vladnega strateškega sveta oziroma Kolektor zanima za Litostroj Power, naj to konkretno ponudi in ne špekulira glede odložnih pogojev. Očitno se je slovenski ponudnik v preteklosti zašpekuliral, ker je ponudil prenizko ceno.«

Na vprašanje, ali Energo Pro lahko uveljavi pravno varstvo v primeru takšnega načina prodaje, nam nihče od virov ni mogel podati natančnega odgovora, pri čemer so se sklicevali na nepoznavanje sklenjenih pogodb.