Razvpita nekdanja rudniška hči v stečaj

RTH Solar: RTH iz hčere izstopil leta 2012, a očitno prepozno. V stečaju tudi Pro Solar Bena Sterna.

Objavljeno
25. avgust 2014 16.43
malovrh sončna elektrarna
Polona Malovrh, Trbovlje
Polona Malovrh, Trbovlje
Trbovlje – RTH Solar, razvpita nekdanja solarna hči Rudnika Trbovlje-Hrastnik (RTH), je v stečaju. Od nje je v Trbovljah ostalo nekaj sončnih elektrarn, ogrodje za elektrarno, na katero ni sonce nikoli posvetilo, in odškodninska tožba. Od aprila je v stečaju tudi Pro Solar v lasti Bena Sterna, ki je po izstopu treh družbenikov iz RTH Solarja v njem obvladoval 90-odstotni delež. Sum oškodovanja upnikov obstaja tudi v tem primeru.

Stečaj RTH Solarja je sprožila ena od zaposlenih, stečajni upravitelj Andrej Brezavšček pa je v zakonitem roku za pritožbe lahko ugotovil le, da od dolžnika ni prejel nobenega ugovora, da družba ni insolventna. RTH Solar z nobenim zaposlenim je imel lani le še dobrih 140.000 evrov prihodkov, to je dvajsetkrat manj kot leta 2011, ko je RTH še bil družbenik. Leta 2012, ko je skupaj s še dvema hčerama, Fortuno-Pil in Spektrom, iz RTH Solarja izstopil, je ta že tonil v izgubah. Samo dve leti je RTH sobival pod isto streho s Pro Solarjem, zastopnikom nemškega Inventuxa v Sloveniji, in nemškim S&R, podjetjem za proizvodnjo opreme za fotovoltaične module, ki mu je v RTH Solarju pripadal desetinski delež. Razlogov za izstop v RTH nikoli niso hoteli podrobneje pojasnjevati, ves čas pa so bili jasno razvidni iz bilanc RTH Solarja, ki si je v kratkem obstoju nakopal štirimilijonske obveznosti in za 700.000 evrov zalog, zaradi nenavadnih poslovnih odločitev in dragih intelektualnih storitev pa tudi sum o nepravilnostih. Te je lani potrdila revizija, ki je pokazala na 460.000 evrov vredno terjatev matere do hčere, na slabo upravljanje vodilnih v RTH s terjatvami iz naslova stavbnih pravic za fotovoltaiko in na negospodarnost pri 250.000 evrov vrednem nakupu fotovoltaičnih celic; prodal jim jih je družbenik Inventux. Zaradi teh poslov so si nekdanji vodilni v RTH nakopali odškodninsko tožbo.

Sum, da niso ravnali v dobro družbe in da so oškodovali upnike ter da je bilo poslovanje prepleteno s kapitalsko povezanimi družbami RTH Solar, RTH Solar dva, Pro Solar FP in Pro-eco, obstaja tudi v primeru Pro Solarja.

Pogreša del dokumentacije

Stečajni upravitelj Boštjan Jurkošek pogreša del dokumentacije za določene zunajbilančne obveznosti. Ker meni, da stečajne mase Pro Solarja ne bo dovolj niti za stroške postopka in še manj za kakšne odškodninske zadeve proti nekdanjemu poslovodstvu, se niti za preizkus terjatev ni odločil. Upnikom predlaga, naj odškodninske zahtevke sprožijo po lastni presoji. Jurkošek je ob pregledu dokumentacije še ugotovil, da je Pro Solar le dan pred stečajem več družbam in osebam dal za več kot 700.000 evrov kratkoročnih posojil. Med drugim je nekdanjemu pogodbenemu sodelavcu, podjetniku Janezu Perdihu iz Zagorja, ki neuradno velja za vezni člen med družbeniki Pro Solarja, dal 31.780 evrov posojila na odpoklic. RTH Solarju je omogočil celo 636.000 evrov posojila. »Ker je to storil v času, ko bi morali družbeniki kot dobri gospodarji zagotoviti družbi lasten kapital, in ker v stečajnem postopku tudi ne more uveljavljati zahtevka za vračilo, glede na status RTH Solarja 'v stečaju' in glede na slovensko prakso, ko družbenikom po razdelitvi upnikom praviloma ne ostane nič, menim, da je čista iztržljiva vrednost enaka nič,« pravi Jurkošek.