Rudarji zavrnili zamrznitev stavke

V predlog, da bi tri mesece počakali na ureditev razmer, niso privolili.

Objavljeno
07. julij 2014 09.48
Posodobljeno
07. julij 2014 09.48
suhadolnik stavka
Brane Piano, M. Š., gospodarstvo
Brane Piano, M. Š., gospodarstvo

Velenje − Ob devetih dopoldne so se nadaljevala pogajanja med upravo Premogovnika Velenje (PV) in stavkovnim odborom stavkajočih rudarjev. Uprava je rudarjem predlagala prekinitev stavke in moratorij za tri mesece, da bi se v tem času uredilo vse v zvezi s ceno premoga in likvidnostjo družb v Skupini PV. Predlog je uprava predstavila tudi rudarjem, ki že teden dni stavkajo na tako imenovani prezivnici, prostoru, kjer se rudarji zberejo pred odhodom v jamo. Tako stavkovni odbor kot stavkajoči so predlog zavrnili.

Stavka v Velenju se torej nadaljuje, medtem pa je sindikat delavcev v energetiki napovedal razmislek o vsesplošni stavki, in sicer zlasti zaradi razmer v Holdingu Slovenske elektrarne (HSE).

Dovolj podpisov za zaostritev stranke

Stavkovni odbor velenjskih rudarjev, ki so spontano stavko začeli pred tednom dni, je zbral dovolj podpisov za zaostritev stavke. Zbiranje podpisov se še nadaljuje.

Pogajalska skupina je namero o zaostritvi stavke že predstavila prvemu možu rudnika Ivanu Pohorcu in direktorju Termoelektrarne Šoštanj (Tešu) Petru Dermolu.

Za zaostritev stavke je bilo treba zbrati 1250 podpisov, zaostritev pa se nanaša na zmanjšanje dobave premoga Tešu za 75 odstotkov. Stavka se medtem nadaljuje v vseh treh izmenah.

Stavkovni odbor se je za zaostritev odločil, ker od generalnega direktorja Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Blaža Košoroka še ni nobenega odgovora glede njihovih stavkovnih zahtev, predvsem glede vzdržne cene premoga, ki trenutno znaša 2,25 gigadžula električne energije. Po nekaterih izračunih naj bi bila vzdržna cena evro višja.

Iz HSE so v pisnem odzivu na zbiranje podpisov za zaostritev stavke sporočili, da je družba HSE kot večinski lastnik Premogovnika Velenje in Teša močno zainteresirana, da se stavka rudarjev konča in da se vzpostavijo taki odnosi med deležniki, ki bodo omogočili izvajanje osnovnih dejavnosti obeh družb.

Pri tem so pojasnili, da družba HSE v tej stavki ni pogajalski partner. Predmet pogajanj so namreč po njihovih navedbah razmerja med zaposlenimi v Premogovniku Velenje ter tržna razmerja med prodajalcem in kupcem, Premogovnikom Velenje in Tešem torej.

Stavkovni odbor po drugi strani poudarja, da je HSE mati Premogovnika Velenje in Teša, zanima jih tudi, ali jim bo sestra Teš ponudila roko pred utopitvijo, če tega ne bo storila njuna mati.

Teš ima trenutno na deponiji približno 395.000 ton premoga. S to količino lahko nemoteno obratujejo naslednjih 35 do 40 dni.

Spomnimo, da rudarji zahtevajo še izplačilo zaostanka plač iz let 2012 in 2013 do konca letošnjega leta, saj so dve leti prejemali pet odstotkov nižje plače. Zahtevajo tudi zagotovilo izplačila plač po kolektivni pogodbi do 18. v mesecu. Če bo kakšen mesec plača zamujala, pa rudarji napovedujejo, da bodo takoj naslednji dan začeli stavkati. Rudarji prav tako nasprotujejo predlaganemu desetodstotnemu znižanju plač in odvzemu treh dni dopusta.