V rudniku Trbovlje-Hrastnik odpovedi še zadnjim delavcem

Štiri banke upnice, ki jim RTH dolguje 15 milijonov evrov, kljub drugačnim napovedim niso unovčile terjatev.

Objavljeno
01. februar 2014 10.26
Posodobljeno
01. februar 2014 11.00
mpi_runik
Polona Malovrh, Trbovlje
Polona Malovrh, Trbovlje

Trbovlje – V Rudniku Trbovlje-Hrastnik (RTH) so še zadnjim delavcem od 135 razdelili odpovedi delovnega razmerja, teči jim je začel 85-dnevni odpovedni rok, štiri banke upnice, ki jim RTH dolguje 15 milijonov evrov, pa kljub drugačnim napovedim niso unovčile terjatev.

Pripravljene so počakati, da državni zbor potrdi podaljšanje zakona o postopnem zapiranju jam do leta 2018. Da je položaj v RTH težji, kot je pričakoval, ob slovesu s funkcije pravi tudi prvi nadzornik Jernej Vodeb. Odstopil je po samo štirih mesecih iz osebnih razlogov.

Zapadlih in nezapadlih obveznosti ima RTH sicer kar 800.000 evrov, na reprogram čaka 15 milijonov obveznosti do bank, za plače že ta mesec potrebujejo 600 tisočakov, za preostale stroške še 300.000 ... Če jim do tedaj ne uspe prodati načrtovanih zemljišč (med temi so tudi tista, na katerih stojijo objekti Tet), bodo ostali nelikvidni.

Nadzorniki so se še zadnjič v stari sestavi dobili na pobudo prvega moža RTH Bojana Jelena, ki jih je seznanil z možnostjo sklenitve dveh javno-zasebnih partnerstev in z zadnjimi dogovori z bankami. Spremembe zakona o zapiranju so zdaj pri strokovnih službah državnega zbora. Jelen pričakuje, da jih bo državni zbor potrdil na februarski seji. Podaljšanje zakona je bilo sicer prvi pogoj bank pred unovčenjem terjatev. Drugi je, da mora RTH za prodajo premoženja nad 50.000 evrov pridobiti soglasje bank. Prodaja je jamstvo za plačilo kreditov, brez soglasja jim grozi nelikvidnost. Če državni zbor sprejme spremembe zakona, bo imel RTH v obdobju 2016–2018 na voljo 15 milijonov evrov in še deset milijonov na leto za delovanje. Jelen še vedno čaka na odločitev velenjskega rudnika o prezaposlitvi zasavskih rudarjev.