Leta 2014 je tujino je poslovalo 22.700 podjetij

Tri četrtine jih je zaposlovalo manj kot deset delavcev.

Objavljeno
29. april 2016 22.14
Milka Bizovičar
Milka Bizovičar

Ljubljana – Ob 70.000 gospodarskih družbah, leta 2014 vpisanih v poslovni register – kar je sicer le ena od oblik poslovnih subjektov –, je 22.700 podjetij trgovalo s tujino. Kdo so; kaj nam o njih povedo številke?

Evidenca izvoznikov v Sloveniji ne obstaja oziroma javnosti ni dostopna, na Delu z anketo med podjetji že več let poskušamo razkriti največja. Nobena skrivnost ni, da se s tujimi trgi najuspešneje spogleduje Krka, uspešno pa ji sledijo Gorenje, Lek in Revoz – vsak od njih k več kot 20-milijardnim prihodkom od prodaje na tujih trgih v zadnjih letih pristavi okrog milijardo evrov.

Po zadnjih podatkih statističnega urada, kamor podjetja poročajo tudi o svojih zunanjetrgovinskih poslih, je v letu 2014 imelo kupce v tujini 22.696 družb, dve tretjini od njih je blago tudi uvažalo.

Čeprav je bilo uvoznikov več kot dvakrat več, skupaj 51.366, med njimi pa jih je slaba četrtina na tuje trge tudi prodajala, je bila naša trgovinska bilanca predlani pozitivna. Izkupiček je bil dober predvsem na trgih zunaj EU, kjer so podjetja ustvarila pol milijarde presežka. Pri trgovanju z državami članicami EU, kamor so izvozila dobre tri četrtine vsega, pa je bilo za sto milijonov primanjkljaja.

Več kot polovica jih je stavila na en sam trg

Glavni del presežka so ustvarile družbe v predelovalnih dejavnostih, in sicer z državami članicami EU 4,5 milijarde evrov, na preostalih trgih pa 1,7 milijarde evrov. Ta podjetja so naš paradni konj, saj so k izvozu prispevala 14,9 milijarde evrov prihodkov, družbe v trgovinski dejavnosti na drugem mestu pa 4,3 milijarde.

V zadnjih letih se število podjetij, ki imajo kupce v tujini, hitro povečuje, tudi za 2000 in več na leto. Kazalnik izvozne usmerjenosti, ki je razmerje med čistimi prihodki od prodaje na tujih trgih v primerjavi s skupnimi prihodki podjetja, je okrog 40 odstotkov. Skoraj vsak tretji izvoznik zaposluje do devet delavcev. Če prištejemo še mala podjetja z manj kot 50 zaposlenimi, ta skupina predstavlja že 84 odstotkov vseh izvoznikov v letu 2014, ki pa so k izkupičku od prodaje prispevala manj kot četrtino vrednosti.

Tako tudi niso presenetljivi podatki, ki kažejo na izpostavljenost trgovinskim partnericam. Skoraj 60 odstotkov podjetij ima kupce samo v eni državi, 14 odstotkov pa v dveh, v največ petih pa še 17 odstotkov podjetij. S prisotnostjo na 20 ali več tujih trgov se je predlani lahko pohvalilo 348 izvoznikov, torej slaba dva odstotka vseh.

Štiri od petih podjetij s kupci v tujini so v večinski slovenski lasti in v povprečju izvozijo za 689.000 evrov blaga, uvozijo pa za 323.000 evrov. Družbe v tuji lasti, ki so v povprečju neprimerljivo večje, so čez naše meje prodale v povprečju za nekaj več kot štiri milijone evrov blaga, uvozile pa so ga nekaj manj kot za 3,2 milijona evrov.