SD predlaga podvojitev nadzornikov SDH

Pravnik dr. Borut Bratina meni, da količina ne bo prinesla kakovosti.

Objavljeno
06. marec 2017 12.26
lvi-SDH
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – Stranka SD ni odstopila od svojih prizadevanj po širitvi števila nadzornikov SDH iz pet na deset članov. Včeraj so zato njeni poslanci in Primož Hainz iz Desusa v parlamentarno proceduro vložili predlog novele zakona o SDH. Desus in SMC bosta o morebitni podpori zakona odločala danes, predlagane rešitve pa podpirajo sindikati, upokojenci in mladi.

Gre za rešitve, ki jih je SD predlagal že pred pol leta, a v koaliciji, zlasti v največji vladni stranki, doslej zanje ni bilo posluha. Novela predvideva, da bi državni zbor po novem imenoval devet nadzornikov Slovenskega državnega holdinga (SDH), pri tem pa bi jih pet predlagala vlad, dva sindikati, po enega pa Zveza društev upokojencev Slovenije in Mladinski svet Slovenije. Desetega nadzornika bi izvolili predstavniki delavcev v nadzornih svetih strateških in pomembnih državnih družb.

Nadzorni svet SDH bi z novelo dobil tudi več pristojnosti za dajanje soglasja k prodaji posameznih družb. Poleg tega pa lahko SDH imel še številne tako imenovane strokovne odbore, ki bi svetovali upravi in nadzornemu svetu, ta dva pa bi njihove predloge in priporočila morala obravnavati. Vse to z drugimi besedami pomeni več položajev za posameznike, ki bi lahko nato vplivali na upravljanje podjetij v državni lasti.

SMC in Desus o predlogu danes

»Cilj je izboljšati preglednost in učinkovitost upravljanja državnega premoženja,« je dejal poslanec Jan Škoberne (SD). Predlog je poleg SD poslancev podpisal tudi Primož Hainz iz Desusa, ki pričakuje, da bo njegova stranka rešitve podprla. V Desusu medtem pravijo, da je nenavadno, da koalicijska stranka piše zakon. Še bolj negotovo je, kako se bo odločila poslanska skupina SMC, ki predlaganim rešitvam doslej ni bila naklonjena.

Boj za delavski vpliv

Tako Andrej Zorko iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije kot Andrej Cetinski iz Sinteze sta ugotavljala, da upravljanje podjetij v Nemčiji uspešnejše, ker so vanj vključeni predstavniki delavcev. A tudi v Sloveniji je tako, saj v nadzornih svetih, ponekod pa celo v upravah državnih družb v skladu z zakonom sedijo delavski predstavniki. Takšnega predstavnika ni le v nadzornem svetu SDH, ker zakon o SDH tega ne predvideva.

Spomnimo, da so sindikati to določilo že dali v presojo ustavnemu sodišču, a je to njihovo pobudo zavrglo, ker ne gre za reprezentativni sindikat.

Zorko še menil, da je dosedanja praksa prodaj državnih deležev pokazala, da upravljavce zanima le kupnina. »Višina kupnine, ne sme biti v ospredju,« je dejal Zorko, ki pričakuje, da se bo to z omenjeno novelo spremenilo. Predloga podpirata tudi zveza društev upokojencev Slovenije in Mladinski svet Slovenije, Škoberne pa računa tudi na podporo izven koalicije. A Kot je mogoče izvedeti, bo v SDS težko dobil podporo, ZL pa ga že označil kot lepotni popravek.

Politično kupčkanje

Pravnik dr. Borut Bratina pa ugotavlja, da pri predlagani širitvi števila nadzornikov ne gre za strokovne razloge, ampak za politično kupčkanje. Kot opozarja, bi morali gledati na strokovnost nadzornikov, ne pa na njihovo pripadnost.  »Mislim, da ta širitev ne bo prispevala k boljšemu upravljanju. Kvanitneta namreč ne bo prinesla kvalitete,« dodaja.