SDH: Prodaja Elana je v zaključni fazi

Brez rešitve problema državne pomoči bo podjetje težko preživel.

Objavljeno
13. julij 2015 20.23
račič ispo
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Ljubljana – »Prodaja Elana je v zaključni fazi,« so včeraj sporočili iz Slovenskega državnega holdinga. Medtem se primer Elan seli v Luksemburg, kjer se bo jutri na Splošnem sodišču EU odločalo o prvem sporu med Slovenijo in evropsko komisijo o državnih pomočeh.

Po dolgih mesecih čakanja, negotovosti, zmede in tudi celi kopici neuradnih informacij in polinformacij je iz Slovenskega državnega holdinga (SDH) prišla vest, ki bi jo lahko označili kot napredek pri iskanju dokončne rešitve za begunjskega proizvajalca smuči. Sporočili so, da je postopek prodaje Elana v sklepni fazi, in dodali, da bodo o vseh najpomembnejših odločitvah sproti obveščali javnost.

Čeprav se je še v petek ugibalo, ali bodo v tem tednu podpisali kupoprodajno pogodbo za Elan, pa po zadnjih informacijah, češ da ni še vse dogovorjeno oziroma formalizirano, sodimo, da so bila pričakovanja še nekoliko preuranjena. Blizu pa naj bi bil dogovor o poravnavi z nekdanjim šefom Elana Urošem Koržetom, ki od begunjskega proizvajalca terja milijonsko nagrado za vodenje družbe.

Ruski kapital na pohodu?

Kdo kupuje nekdanjega paradnega konja slovenskega gospodarstva, uradno ni znano (neuradno se omenja slovenski javnosti neznani ruski sklad VR Capital), pričakovati pa je, da bo novi lastnik zagotovil tudi rešitev za vračilo 12 milijonov evrov domnevno nedovoljene državne pomoči. Tega ne pričakuje le država, temveč tudi Elan, ki sam nima presežkov sredstev za vračilo, prav od rešitve omenjenega vprašanja je namreč odvisen obstoj begunjskega proizvajalca.

Pri prodaji, če ta bo, bo nekaj besede imela tudi svetovna finančna korporacija Bank of America Merrill Lynch, ki je konec marca odkupila terjatve Družbe za upravljanje terjatev bank do Elana in s tem postala njegova ekonomska lastnica.

Na Splošnem sodišču EU

Ob tem velja spomniti, da sta se Elan in država leta 2013 pritožila zoper sklep evropske komisije o nedovoljeni državni pomoči in jo izpodbijata na Splošnem sodišču EU v Luksemburgu. Prva obravnava v zadevi Slovenija-evropska komisija bo jutri; dopoldne bo svoje stališče predstavila država, popoldne pa Elan, ki ga v tožbi zoper Bruselj zastopa odvetniška družba Jadek & Pensa.

Država se v svoji tožbi sklicuje predvsem na to, da dokapitalizacija Elana, ki so jo pred leti izvedli Kad, Triglav Naložbe in Kad PPS, ni bila opravljena po navodilih države, ampak so jih prej omenjene družbe izvedle po lastnem preudarku oziroma odločitvi. Trdi tudi, da so bila vlaganja v Elan opravljena po merilih zasebnega vlagatelja in zato ekonomsko upravičena. Elan pa Bruslju med drugim očita, da je pomanjkljivo obrazložil, zakaj kapitalski vložek Zavarovalnice Triglav in družbe Triglav Naložbe pripisuje državi. Stališče Elana je, da je bila državna pomoč skladna s pravili evropske komisije o državnih pomočeh in da pri tem ni bilo nič narobe. Tožba v primeru Elana je sicer prvi spor o državnih pomočeh med Slovenijo in evropsko komisijo.