Sedem zahtev stavkovnega odbora Premogovnika Velenje

Če do 3. marca zahteve ne bodo izpolnjene, bodo tega dne izvedli dveurno opozorilno stavko.

Objavljeno
23. februar 2014 20.57
PREMOGOVNIK VELENJE
Luka Jakše, Ozadja
Luka Jakše, Ozadja
Ljubljana – Sindikat Premogovnika Velenje bo danes predstavil stavkovne zahteve. Če do 3. marca ne bodo izpolnjene, bodo tega dne izvedli dveurno opozorilno stavko, teden dni pozneje pa nameravajo prekiniti delo.

Vodstvo sindikata, ki se je preimenovalo v stavkovni odbor, je postavilo sedem zahtev. Najbolj obsežna in bržkone ključna je tretja, da mora uprava Premogovnika Velenje v dogovoru z vodstvom Holdinga slovenske elektrarne (HSE) zagotoviti, da bodo v ceni premoga za Teš zajeti vsi stroški, ki nastanejo pri kopanju premoga. Poleg tega zahtevajo, da se v skupini HSE omogoči normalno delovanje skupine Premogovnik Velenje. Zahtevajo, da se spoštujejo vse pogodbe do premogovnika, da se znotraj skupine poplačajo vse zaostale terjatve do skupine Premogovnika Velenje, da se znoraj skupine HSE poenotijo plačna razmerja in da se rudarjem v skladu s kolektivno pogodbo izplača regres za lansko leto.

Odgovorni imajo čas do 3. marca, ko bodo v rudniku izvedli dveurno opozorilno stavko, za teden dni pozneje pa je napovedana prekinitev dela in za polovico zmanjšana dobava premoga Tešu. V nadaljevanju pa je predvideno, da se bi dobava znižala na četrtino. To sicer ne bo vplivalo na proizvodnjo elektrike v Tešu, ker je trenutno na deponiji okoli 600.000 ton premoga.

Krvna slika

Direktor premogovnika Milan Medved nam je pojasnil, da so zaposlenim izplačali regres v skladu z navodilom HSE, zdaj pa rudarji terjajo razliko do zneska dogovorjenega v kolektivni pogodbi. V premogovniku tega denarja nimajo, ker je HSE lani od njih odkupil za štiri milijone evrov manj premoga, kot je bilo predvideno. Na vprašanje, ali je po pogodbi HSE obvezana odkupiti dogovorjeno količino, pa je odgovoril, da je to stvar interpretacije, da pa je v prejšnjih letih to storila.

Premogovnik bo tudi letos v težki finančni situaciji, ker jim je HSE priznal odkupno ceno premoga 2,45 evra za gigajoul namesto predvidene 2,8 evra za gigajoul. Tepe jih tudi nova zakonodaja, ki je zmanjšala možnosti za upokojevanje zaposlenih. Poleg tega pa sta hčerinski podjetji RGP in HTZ ostali brez štirih milijonov evrov iz poslov na gradbišču Teša 6.

Generalni direktor HSE Blaž Košorok pa pravi, da je premogovnik delniška družba, »tako, da jim ne moremo ničesar priporočati« in »zelo sem si prizadeval, da bi rudarji dobili izplačilo.« Razlog za slabo finančno stanje premogovnika pa je po njegovem slabo obvladovanje stroškov in dejstvo, da bremena odvisnih družb ležijo na PV.

Ozadje

Predsednik sindikata Premogovnika Velenje Ferdinand Žerak včeraj za naša poizvedovanja sicer ni bi dosegljiv, naši viri pa pravijo, da je stavka napovedana zaradi dveh razlogov. Prvi so določena trenja znotraj skupine Premogovnika Velenje, ki v zadnjih letih posluje vse slabše. Ost pa naj bi bila uperjena tudi proti Tešu, kjer vztrajajo, da mora biti cena premoga leta 2016 za Teš 6 dogovorjenih 2,25 evra za gigajoul. Ta cena, ki se bo z leti sicer rahlo dvigovala, bo v celotni življenjski dobi Tešu prinašala velike dobičke, premogovnik pa bo le stežka držal glavo nad vodo.