Sklep o odpoklicu Gašparja Mišiča ničen

Odškodnina ali vrnitev Gašparja Mišiča v Luko?

Objavljeno
25. november 2016 21.50
bsa mišič
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj
Koper – Koprsko višje sodišče je pravnomočno odločilo, da je bil sklep o odpoklicu Gašparja Gašparja Mišiča s funkcije predsednika uprave Luke Koper aprila 2014 ničen. Po dokončno odločitev o zakonitosti odpovedi delovnega razmerja ga je napotilo na delovnopravno sodišče.

»Vesel sem, da je tudi višje sodišče potrdilo sklep prvostopenjskega sodišča. Zdaj je popolnoma logično, da delovno sodišče ne more odločiti bistveno drugače. Niti revizija na vrhovno sodišče ne. Bolj kot Luka Koper čaka na poravnavo z mano, več denarja bo morala odšteti. Zame pa je to najbolje naložen denar. Seveda mi ni do tega, da tako finančno prizadenem podjetje, zato menim, da bi finančno odgovornost morali sprejeti člani nadzornega sveta, ki so odločili, kakor so,« je dejal Gašpar Gašpar Mišič.

Njegov odvetnik Uroš Križanec nam je pojasnil, da ima delovno sodišče zelo malo manevrskega prostora, da bi določilo drugače. Višje sodišče se je v celoti strinjalo s prvostopenjskim, da Mišič ni zlorabljal preferenčnega glasu, kot so mu očitali nadzorniki, saj je bilo 98 odstotkov sklepov uprave sprejetih soglasno. »Prav tako ni res navedba iz utemeljitve o odpoklicu, da so seje uprav trajale po več dni. Zgolj štiri so trajale dva dni. Ugotovljeno je tudi bilo, da ni šlo za sporne odnose z Jožetom Jaklinom, ampak da je Gašpar Mišič v bistvu poskušal pomiriti spor z delavskim direktorjem. Vse, kar je bilo navedeno v sklepu o odpoklicu, se je izkazalo za neresnično. Zdaj bomo v osmih dneh predlagali nadaljevanje pravde na delovnopravnem sodišču. Ta je bila prekinjena do pravnomočne odločitve o ničnosti sklepa na višjem sodišču. Zaradi jasne sodbe višjega sodišča pričakujem, da bo tudi delovno sodišče ugotovilo nezakonitost odpovedi delovnega razmerja,« je dejal odvetnik Križanec. Upravo Luke Koper je pozval, naj se zadeva reši mirno, saj je nesmiselno, da prinaša nadaljnji potek pravde še višje stroške državnemu podjetju.

Se bo Luka dogovorila z Gašparjem Mišičem?

Na seji nadzornega sveta so za razrešitev Gašparja Gašparja Mišiča glasovali štirje od devetih prisotnih nadzornikov, in to čeprav so ga na isti seji pohvalili, ker je tako v zadnji četrtini prejšnjega leta kot v prvem četrtletju leta 2014 kljub žledu Luka Koper dosegla za tisto leto najboljše poslovne rezultate.

Gašpar Mišič še ne ve, koliko bo lahko izterjal od Luke Koper. Po njegovem mnenju bi mu morala Luka izplačati osebne dohodke za dobo celotnega preostalega petletnega mandata (še 53 plač), kar bi lahko znašalo od 700.000 do 800.000 evrov. Gašpar Mišič je že privolil v polovični znesek, če bi mu odškodnino izplačali takoj, vendar Luka v tak dogovor ni privolila.

Jeseni je Gašpar Mišič v intervjuju za Delova Ozadja izjavil, da bi se odpovedal skoraj milijonski odškodnini, če bi ga vrnili na položaj predsednika uprave. V Luki Koper pa so dejali, da bodo najverjetneje izkoristili vsa pravna sredstva. Tudi zato, ker je pred nekaj leti nekdanjemu članu uprave Aldu Babiču že uspelo na višjem sodišču, vendar je revizija na vrhovnem odločila povsem drugače in mu vzela vsakršno možnost.