Skoraj so slekli direktorja

Air France namerava odpustiti 2900 zaposlenih, kar je sprožilo oster protest.

Objavljeno
09. oktober 2015 19.21
Andrej Kotar, gospodarstvo
Andrej Kotar, gospodarstvo
Francoska letalska družba je že nekaj časa v finančnih težavah zaradi ostre konkurence letalskih prevoznikov z Bližnjega vzhoda in nizkocenovnih letalskih ponudnikov. Vodstvo družbe zato namerava skladno s svojim načrtom prestrukturiranja odpustiti več tisoč zaposlenih, ki postajajo vse bolj nezadovoljni.

Francoska letalska družba Air France je bila ustanovljena leta 1933 in se leta 2004 združila z nizozemskim letalskim prevoznikom KLM v poslovno skupino Air France-KLM. Ta velja za eno največjih in najvarnejših na svetu, vendar se je v zadnjih letih zaradi vse ostrejše konkurence bližnjevzhodnih letalskih družb in nizkocenovnih letalskih prevoznikov znašla v finančnih težavah. V družbi so se zato pred kratkim odločili za program prestrukturiranja družbe, s katerim so nameravali znižati stroške poslovanja, se odpovedati nekaterim poletom na dolge razdalje in prodati več svojih letal. Vodstvo podjetja se je začelo pogajati s sindikalnimi predstavniki zaposlenih in jim ponudilo več predlogov, med drugim je predlagalo, da bi piloti delali več ur na teden kakor do zdaj za enako plačo, vendar se sindikati s tem niso strinjali. Vodstvo se je nato odločilo za bolj drastičen načrt prestrukturiranja, ki do leta 2017 predvideva odpustitev 2900 zaposlenih, od tega 1700 delavcev na letališčih, 900 članov posadk in 300 pilotov. Sindikalni predstavniki opozarjajo, da je odločitev o odpustitvi 2900 zaposlenih pravzaprav samo prvi del načrta, ki ga namerava uresničiti vodstvo Air France, in da bodo v podjetju verjetno dodatno odpustili še 5000 ljudi skladno z drugim delom načrta, s katerim nameravajo znižati stroške poslovanja družbe. Vseh odpuščenih bi bilo tako skoraj 8000.

Prejšnji teden so se zaposleni na odločitev vodstva družbe odzvali s protesti, med katerimi so v zrak dvigovali transparente, na katerih so bili člani vodstva družbe Air France prikazani kot kriminalci. Približno sto razjarjenih delavcev je vdrlo na sestanek vodstva letalske družbe in med prerivanjem raztrgalo srajci dvema vodilnima delavcema družbe Air France. Predstavniki družbe so nato zapustili stavbo v spremstvu policije, ki jih je varovala pred jeznimi delavci. Nasilje so obsodili tako vodilni predstavniki podjetja kot sindikalisti, vendar ti opozarjajo, da bi moralo vodstvo pozorneje prisluhniti zaposlenim in si bolj prizadevati za sklenitev kompromisnega dogovora z njimi ter šele nato sprejemati dokončne odločitve o njihovi usodi. Za zdaj še ni znano, kdaj se bodo pogovori med sindikati in vodstvom družbe nadaljevali.