Danes imenovana nadzornika Telekoma že odstopila

Matjaž Janša in Miha Klun sta že podala svoj odstop. Novi nadzorniki so sicer še Bernarda Babič, Borut Jamnik, Adolf Zupan in Tomaž Berločnik.

Objavljeno
06. februar 2013 12.58
Posodobljeno
06. februar 2013 13.00
*uho* Telekom Slovenije
Aleš Stergar, gospodarstvo
Aleš Stergar, gospodarstvo

Ljubljana - Ob 14. uri, ko se je začela skupščina delničarjev Telekoma Slovenije, na kateri naj bi se odločali o predčasnem izplačilu polovične dividende za leto 2012 in imenovanju novega nadzornega sveta, saj se staremu ob koncu aprila izteče mandat, so se v dvorani zbrali mali delničarji, poslovodstvo, sedanji nadzorniki in Stojan Zdolšek, ki je predviden za predsednika skupščine.

Glasovalne pravice v Telekomu imajo lastniki 1.743.732 (od 6.535.478) delnic. Na skupščini je bilo ob 14. uri zastopanih 673.036 delnic, manj kot polovica delnic, zato so skupščino prestavili na 15. uro. Takrat so odločale prisotne delnice (bilo jih je 723.752 ali 41,5 odstotka vseh z glasovalno pravico). Od vladnih kandidatov za bodočega člana NS Telekom Slovenije je bil prisoten le Adolf Zupan, Matjaž Janša pa je bil na začetku pred skupščinsko dvorano. Skupščino je vodil Stojan Zdolšek.

Delničarji so na predlog Stojana Zdolška, ki je opisal zaplete pred skupščino, najprej glasovali o tem, ali naj skupščino prekličejo. Za preklic ni glasoval nihče, proti pa 436.400 delnic, ali tri petine prisotnih. Delničarji so najprej glasovali o izplačilu vmesne dividende, ki naj bo v maksimalno dovoljeni višini polovice lanskega dobička. Član uprave TS Zoran Janko je pojasnil, da višine dividende - v javnosti je bila v obtoku številka 3,4 evra - še ne more razkriti. O višini bodo po besedah Tomaža Berginca, aktualnega predsednika NS TS, razpravljali člani poslovodstva in člani NS še danes, višino pa bodo po vsej verjetnosti objavili že jutri. Za izplačilo je glasovalo 99,3 odstotka delničarjev.

Društvo Mali delničarji Slovenije (MDS) in Modra Zavarovalnica sta za nadzornika v nasprotnem predlogu namesto Mateja Kovača predlagala Boruta Jamnika, namesto Matjaža Savodnika pa Bernardo Babič. Delničarji so za nadzornike, vsi so po besedah predsednika MDS Rajka Stankoviča dobili soglasje, potrdili Adolfa Zupana (87,5%), Matjaža Janšo (86,8 %), Bernardo Babič (83,25%), Miho Kluna (83,8%), Boruta Jamnika (82,1%) in Tomaža Berločnika (85,5%). Z mandatom pričnejo 27. aprila.

Z imenovanjem nadzornikov se je zaključila današnja seja Telekoma. Še pred tem se je Tomaž Berginc delničarjem zahvalil za štiriletno sodelovanje, ki je s strani nadzornikov temeljilo na načelu »zaupaj in nadziraj«.

Odstopila Klun in Janša

V večernih urah pa sta Miha Klun in Matjaž Janša odstopila. Klun je ob tem v sporočilu za javnost zapisal: »V zvezi z današnjim imenovanjem za člana NS Telekoma me po eni strani veseli zaupanje, ki sem ga bil deležen s strani prisotnih delničarjev, po drugi pa izglasovanemu nasprotnemu predlogu ne morem priznati potrebne legitimnosti, značilne za korporacijsko upravljanje. Izglasovana sestava NS namreč ne odraža potrebnega sorazmerja članov glede na lastništvo v družbi, saj ima največji lastnik − država, le manjšinski vpliv v nadzornem svetu (4 od 9 članov). Ker temu nasprotujem vam sporočam, da sem se odločil nepreklicno odstopiti kot član NS Telekoma.«

Podobna je tudi Janševa utemeljitev za odstop, saj pravi, da si ne predstavlja delovanja v nadzornem svetu, ki je sestavljen izrazito v nasprotju s predlogom AUKN, torej predlogom, ki zastopa državo, saj tak nadzorni svet državi preko predlaganih nadzornikov ne omogoča večinskega nadzora nad družbo. »Poleg tega se mi zdi sporno tudi aktivno sodelovanje v NS predsednika državne pokojninske zavarovalnice (Boruta Jamnika, op. n.), ki bi po mojem mnenju morala skrbeti predvsem za učinkovito sestavo svojih portfeljskih naložb in jih upravljati s prodajo in nakupi vrednostnih papirjev in ne aktivnim kadrovanjem po nadzornih svetih,« je še zapisal v obrazložitvi, zakaj nepreklicno odstopa kot član NS.

Ozadje skupščine ...

Sklic skupščine z navedenima točkama dnevnega reda in seznamom kandidatom je vlada prek AUKN zahtevala tik pred iztekom lanskega leta in tik pred prenehanjem AUKN. Agencija za trg vrednostnih papirjev je že nekaj mesecev opozarjala, da bo glasovalne pravice države in povezanih državnih skladov in družb, ki imajo skupaj nekaj čez 73 odstotkov delnic, zamrznila, če ne bodo dali prevzemne ponudbe ali zmanjšali svojega skupnega deleža pod zakonsko predvidenih 33 odstotkov. Država tega ni naredila, ATVP pa je ob koncu januarja glasovalne pravice zamrznila.

Država je po ukinitvi AUKN upravljanje z državnim premoženjem prenesla na Sod, ki naj bi postal Slovenski državni holding (SDH). A dokler vse zadeve niso pravno urejene, mora Sod za vse pomembnejše odločitve pridobiti soglasje državnega zbora.

Vlada je v času razpadanja dosedanje koalicije najprej v nekaj korakih spremenila sestavo NS Soda, ki je takoj začel pritiskati na Sod, naj prekliče skupščino. Po včerajšnji posebej temu namenjeni seji NS Soda je ta pozval upravo Soda, naj pozove upravo Telekoma Slovenije, naj prekliče skupščino. Uprava Soda je to sicer storila, a formalno samo v imenu svojega 4,25-odstotnega deleža. To pa po nekaterih pravnih razlagah ne zadošča. Preklic bi moral zahtevati sklicatelj, država s svojim 62-odstotnim deležem.

Minister za infrastrukturo in prostor Zvone Černač, ki je formalno pripravil prvotni seznam lani koalicijsko usklajenih kandidatov za NS TS, je dopoldne pozval upravo Telekoma, naj prekliče ali prestavi skupščino, saj ne gre, da bi o za državo pomembnih strateških odločitvah odločalo »sedem odstotkov kapitala«.

Medtem so danes dopoldne nadzorniki Soda spet začeli z razpravo o Telekomu Slovenije. Pričakovati je moč, da pritiskajo z zadnjim orožjem, zamenjavo (neposlušnega) poslovodstva Soda. Vprašanje pa je, če bi morebitno novo vodstvo v eni uri lahko imelo vsa potrebna pooblastila.

Od lastnikov z glasovalno pravico doslej še nihče ni odkrito nasprotoval predlaganim kandidatom za NS TS. Sedanji nadzorniki TS so le v sklicu opozorili, da niso uspeli pripraviti in izpeljati vseh predpisanih postopkov. Delničarje so še opozorili »na možnost obstoja konflikta interesov pri posameznih kandidatih«.

Nekateri večji manjši delničarji imajo domnevno pripravljene svoje ustrezne kandidate, katerih imen pa ne razkrivajo. Društvo Mali delničarji Slovenije, ki se podobno kot Vseslovensko združenje malih delničarjev, zavzema, da bi tudi v večinsko državnih družbah mali delničarji imeli svoje zastopnike, pa predlaga v NS TS Adolfa Zupana, ki je že tako na vladnem seznamu (iz kvote Desusa, ki izstopa iz koalicije).

Mali delničarji opozarjajo, da država nima nobenega pravnega orodja, da skupščino še prekliče. Če bi jo kakorkoli skušala, potem se lahko zgodi »skupščina na stopnicah«.