Slovenska ulica kadruje v Luki Koper

Velika verjetnost je, da v ponedeljek še ne bo odločitve.

Objavljeno
24. avgust 2013 21.23
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper

Koper – Ponedeljkovo odločanje nadzornikov o izbiri predsednika uprave Luke Koper je zadnji teden prvovrstno kadrovsko in politično vprašanje v državi, saj skoraj ni količkaj angažiranega slovenskega državljana (in institucije), ki ne bi imel kaj povedati pri tem. Tolikšne pozornosti pri izbiri prvega moža v našem pristanišču še niso doživeli.

O tem, kdo bo predsednik uprave, je mogoče poslušati komentarje in mnenja na ulici in med strokovnjaki, tema pa je v političnih krogih zamajala politična razmerja. Predstavniki političnih strank iz koalicije so sicer hiteli z odločnimi demantiji, da ta primer nikakor ne ogroža koalicije, toda odnosi v koalicijskih strankah se prav v tej na videz manj pomembni zgodbi krhajo.

Veliko razprav je bilo o tem, koliko je sprejemljivo, da bi se na vrh Luke Koper povzpel takšen kandidat, kot je Gašpar Gašpar Mišič, ki si je do te kandidature pomagal s političnim ozadjem in funkcijo. Nekoliko manj razprav, a vendar, pa je usmerjenih tudi v pritiske, ki jih politične stranke izvajajo nad nadzorniki, saj so skoraj vse izkoristile možnosti svojih vplivov. Med najznačilnejše spada izjava predsednika Desusa Karla Erjavca, ki je posredno »njihovega« nadzornika Nikolaja Abrahamsberga opozoril, kako naj glasuje, sicer bodo sledile posledice.

Začudenje je izzvalo tudi pismo, ki ga je nadzornikom Luke Koper iz vrst kapitala napisala uprava Soda, ki jim »svetuje«, naj postopek izbire predsednika uprave razveljavijo in poskrbijo za javni razpis. »Vse to kaže, kako nizko razvito kulturo korporativnega upravljanja gospodarskih družb imamo v državi. To korporativno upravljanje je del gospodarskega prava, ki sem ga predaval na Fakulteti za management,« nam je povedal Nikolaj Abrahamsberg, ki ga mediji (podobno kot predsednika NS Dina Klobasa) štejejo za enega od dveh možnih jezičkov na tehtnici.

Oba imenovana sta doživela tudi največji pritisk. Nadzorniki Luke so po naših neuradnih informacijah razdeljeni v tri neformalne skupine. V prvi so Jordan Kocjančič, Andrej Godec in Vinko Može, ki so menda pod vplivom stranke SD in naj bi odločno nasprotovali Gašparju Gašparju Mišiču ter podpirali Bojana Branka, začasnega predsednika uprave, ki mu bo 7. septembra potekel ta mandat.

V drugi skupini so (domnevno) vsi trije predstavniki zaposlenih (Nebojša Topič, Mladen Jovičič in Stojan Čepar) in Sabina Mozetič (MO Koper), ki ne podpirajo Bojana Branka, zelo verjetno pa bi podprli Mišiča.

V tretji skupini sta dva »jezička na tehntici« - predsednik Dino Klobas in Nikolaj Abrahamsberg. Iz njunih izjav sklepamo, da na jutrišnji seji NS ni verjetno pričakovati izvolitve novega predsednika uprave Luke Koper. Nikolaj Abrahamsberg in Dino Klobas sta usklajena glede stališča, da bi bilo zelo narobe, če bi novega predsednika izvolili s samo enim glasom večine, saj bi to poglobilo razdeljenost tako med nadzorniki kot tudi znotraj uprave in v organih zunaj Luke Koper. Oba se zavzemata za to, da bi morali izbrati nekoga, ki bo imel več kot pet glasov podpore med nadzorniki.

Nikolaj Abrahamsberg je dejal: »Kljub pritiskom sem zadosti suveren in samostojen, da bom v ponedeljek poskušal odločiti po svoji vesti in odgovorno v korist Luke Koper in države. Takšni pritiski so zelo neprijetni. Moram pa reči, da nisem dobil neposrednih navodil ali zahtevkov kogar koli. Pisma iz Soda še nisem prejel. Zavzemam se za čim bolj usklajen in stabilen nadzorni svet, enako velja za upravo, drugače bo podjetje težko dosegalo postavljene cilje.«

Dino Klobas je povedal podobno. »Predlagal bom, da pri samo petih glasovih podpore takšnega kandidata ne potrdimo in gremo v nov krog izbire predsednika. Vendar še zmeraj nisem za javni razpis, ker z njimi doslej nismo imeli sreče. Na sejo NS grem neobremenjen in z namero, da bom naredil najbolje. Če bo po mojih predvidevanjih, se bo izšlo pozitivno.«

Mladen Jovičič pa je dejal, da stranka SD v tem primeru povzroča medijsko kakofonijo in da to ni ravno stranka, ki bi lahko druge učila morale in etike: »Zato bomo še naprej delovali po lastni vesti,« je povedal predstavnik zaposlenih v NS Luke Koper, ki so dobili podporo tudi v svetu delavcev.

Zadnje dni je znova slišati neuradno informacijo, da bodo nekateri nadzorniki poskušali še enkrat pregovoriti Ernesta Gortana, predsednika uprave Intereurope, da prevzame vodenje Luke Koper, ker velja v poznavalskih krogih za nespornega favorita in strokovnjaka. Njegova zavrnitev povabilu na to funkcijo pa je predvsem posledica politične nestabilnosti, ki se vse premočno kaže v nestabilnem odnosu državnih večinskih lastnikov do pristanišča.