Insolventnost Agroinda bo ugotavljal sodni izvedenec

Tudi z dokapitalizacijo ne bodo odpravljeni vzroki za stečaj, menijo delavci.

Objavljeno
23. november 2016 12.55
Posodobljeno
23. november 2016 12.55
jsu*Vodopivec
Blaž Močnik
Blaž Močnik

Nova Gorica – Novogoriško sodišče bo v Agroind poslal sodnega izvedenca, ki bo ugotavljal možne razloge insolventnosti. Poskus poravnave med zastopniki ukrajinskega lastnika in delavci se je namreč izjalovil, slednji pa še vedno trdijo, da je najboljša rešitev stečaj.

Sodišče bi včeraj moralo še tretjič odločati o začetku stečajnega postopka vipavske vinske kleti, vendar so Ukrajinci želeli doseči poravnavo. Podjetje namreč ni več insolventno, je dokazoval pravni zastopnik Uroš Ilić s sklepi ponedeljkove skupščine delničarjev, po katerih naj bi zdaj edini lastnik Vipavski vinograd poskrbel za dokapitalizacijo Agroinda. Toda ta jo mora dejansko izpeljati, vztraja predstavnik delavcev Andrej Furlan, in se tako tudi odpovedati terjatvam.

Vodstvo Agroinda je predlagalo izničenje osnovnega kapitala zaradi kritja prenesene izgube in izgube tekočega leta v skupni višini nekaj več kot tri milijone evrov. S tem bi izbrisali tudi vse obstoječe delnice. Hkrati so na skupščini potrdili, da bo družba Vipavski vinograd v Agroind vplačala 25.000 evrov v denarju in v lastniški delež pretvorila tudi vseh dobrih 4,7 milijona evrov terjatev do Agroinda, ki so jih Ukrajinci lani odkupili od Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB). Tako bo postala edini lastnik Agroinda družba Vipavski vinograd, ki hkrati ne bo več upnik Agroinda. S tem naj bi zagotovili, da Agroind ne bo več insolventen.

»Tudi z dokapitalizacijo ne verjamem, da bodo odpravljeni vzroki za stečaj. Še vedno namreč ostajajo dolgovi zaostalih plač in odpravnin delavcem, ki so ostali na cesti,« je opozoril Furlan. Dodaja, da imajo Ukrajinci v rokah škarje in platno in da še vedno upajo na mirno rešitev položaja, ki se vleče že od marca: »Ti lastniki, ki nam jih je namenila država, resda niso naša prva izbira, a smo se vedno pripravljeni pogovarjati. Doslej pač nismo mogli sprejeti niti enega njihovih predlogov, saj niso spoštovali zakonodaje. Stečaj bi bil za vse še vedno najboljša rešitev.«

Medtem Agroind posluje bolje od pričakovanj, pravi. Vino se dobro prodaja, zato je na računu 340.000 evrov, vendar delavci oktobrskih plač še niso videli. Prav na ta denar se je skliceval Ilić in sodišču dokazoval, da podjetje ni insolventno, delavci pa da plač niso dobili zaradi prepovedi razpolaganja s tem denarjem.

Sodni izvedenec bo Agroind obiskal predvidoma v osmih dneh, delavci, ki marčevskega predloga stečaja ne bodo umaknili, pa upajo, da bo sodišču čim prej posredoval ugotovitve. Čeprav so še nedavno zagrozili tudi s stavko, bodo v tem času delali, zagotavljajo. Če dogovora z delavci morebiti ne bo, Ilić napoveduje, da bi stečaj lahko predlagala tudi uprava.