Srbi Fructalu očitno zmanjšujejo pristojnosti

Nectar namerava sedanjo ajdovsko delniško družbo preoblikovati v družbo z omejeno odgovornostjo.

Objavljeno
24. julij 2014 18.26
Fructal
Katja Željan, Nova Gorica
Katja Željan, Nova Gorica
Ajdovščina - Srbski Nectar, ki je od leta 2011 lastnik Fructala, namerava sedanjo ajdovsko delniško družbo preoblikovati v družbo z omejeno odgovornostjo. To pomeni, da bi lahko preoblikoval tudi organe vodenja in nadzora: družba z omejeno odgovornostjo uprave, upravnega odbora in nadzornega sveta namreč nima.

Odločitev v Nectarju utemeljujejo s procesom reprogramiranja kreditov, saj zaganjajo nov investicijski ciklus, širijo poslovanje in vstopajo na nove trge. Pri tem vidijo nove priložnosti za širjenje na oddaljenih trgih tudi za Fructal, ki so ga prevzeli pred tremi leti. Eden od pogojev za reprogramiranje posojil pa je zahteva, da se Fructal, ki je v 100-odstotni lasti Nectarja, statusno preoblikuje iz delniške družbe v družbo z omejeno odgovornostjo, s čimer se bo poenotila pravna organiziranost v okviru celotne skupine, poudarjajo v Nectarju. Povedano nekoliko drugače: če so organi vodenja in nadzora v delniški družbi uprava, upravni odbor in nadzorni svet (družba pa lahko izbere dvotirni sistem upravljanja družbe z upravo in nadzornim svetom ali enotirni sistem upravljanja družbe z upravnim odborom), skupščino pa je treba sklicati takrat, ko je to v koristi družbe, v primeru družbe z omejeno odgovornostjo vse odločitve, o katerih sicer odloča skupščina, sprejema (edini) družbenik samostojno.

V Nectarju zatrjujejo, da ta sprememba predstavlja povečanje učinkovitosti, ne spreminjata pa se status in delo zaposlenih. Upravljanje in nadaljnji razvoj družbe prav tako ostajata nespremenjena, so zagotovili v srbski družbi. Odločitev o spremembi je bila po njihovih navedbah potrebna zaradi novih tržnih priložnosti in prihodnjih naložb. Ena od priložnosti za Fructal, o katerih zdaj potekajo intenzivna dogovarjanja, je razširitev poslovanja na velike in bolj oddaljene trge, prav tako letošnja predstavitev na sejmu Sial v Parizu, od katere si obetajo dodatne poslovne priložnosti za rast in razvoj.

Podrobnosti ne razkrivajo

V Fructalu, kjer je zdaj zaposlenih 271 ljudi - naj spomnimo, da je ajdovska družba v leto 2011 vstopila s 372 zaposlenimi -, so na naša vprašanja o vrednosti reprogramiranja posojil in posledicah statusnega preoblikovanja družbe včeraj odgovorili zelo skopo. »Ker dogovori o reprogramiranju posojil še niso končani, več podrobnosti ne moremo razkriti. Statusna sprememba ne pomeni sprememb za zaposlene podjetja, prav tako ne za razvojne načrte.« Na vprašanje, na kakšen način naj bi statusna sprememba družbe povečala njeno učinkovitost, pa odgovarjajo, da »gre za učinkovitost upravljanja skupine Nectar, v kateri so vse druge družbe družbe z omejeno odgovornostjo. Statusna oblika družbe z omejeno odgovornostjo namreč pomeni, da nadzorni svet ni potreben, zato sta upravljanje in nadzor hitrejša in stroškovno učinkovitejša,« menijo. Podrobnosti o Fructalovih širitvah na nove trge pa menda za zdaj zaradi konkurenčnih razlogov ne morejo razkriti.

Delavci Fructala o napovedanih spremembah niso ravno obveščeni. »Uprava je za svet delavcev pripravila celovito informacijo in sklicala skupno posvetovanje z namenom uskladitve stališč, pripomb in predlogov,« trdijo v Fructalu. Toda v sindikatu z zadevami uradno še niso bili seznanjeni, kar je za Delo zatrdila tudi Karin Krmac Renko, izvršna sekretarka pri KS '90. Po njenih besedah zato v zvezi s tem izjav ne morejo dajati, je pa potrdila, da je za prihodnji teden napovedana seja sveta delavcev, kjer naj bi govorili prav o tem vprašanju.

Tudi ajdovski župan Marjan Poljšak, ki je pred tremi leti s tedanjim predsednikom družbe Nectar Slobodanom Radunom podpisal celo pismo o nameri, kjer se Nectar zavezuje, da bo ohranil proizvodnjo v Ajdovščini in Kamniku, da bo tudi v prihodnje zagotavljal odkup vseh količin lokalno pridelanega sadja za industrijsko proizvodnjo ter da bo investiral v razvoj in zagotavljal strokovno pomoč lokalnim pridelovalcem sadja, včeraj namere Srbov ni mogel komentirati. »O tem ne vem ničesar. Najprej moram govoriti z Luko Jejčičem, predsednikom Fructalove uprave. Ker se dobro ve, kdo je lastnik Fructala, ne vem, kaj naj naredim,« pravi Poljšak. Po njegovem mnenju v Fructalu zdaj žanjejo posledice tega, da so leta 2000 zamudili priložnost, ko bi »delavci lahko vzeli Fructal v svoje roke«. Poljšak je prepričan tudi, da »slovenska politika nikoli ni podpirala delavskega delničarstva, zato bi bilo treba obračunati s preteklostjo, presekati s tovrstno prakso in tudi na tem področju izpeljati revolucijo«. Seveda nenasilno, poudarja Poljšak.