Stavka v Luki Koper je bila nezakonita

V stavki za najmanj 1,3 milijona evrov škode. Kako bo ukrepala uprava? Mišič se je za zdaj vzdržal komentarja.

Objavljeno
19. februar 2014 21.41
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper

Koper – Osemdnevna stavka, ki so jo izpeljali člani Sindikata žerjavistov pristaniških dejavnosti (SŽPD) v Luki Koper v prvem tednu avgusta 2011, je bila nezakonita.

V upravi Luke so danes potrdili, da je višje delovno sodišče zavrnilo pritožbo sindikata žerjavistov na prvostopenjsko sodbo pred dobrim letom. Danes nismo dobili odgovora, kako bo ukrepala uprava.

Glede na številne očitke, da je uprava Gašparja Mišiča »zlizana« s predstavniki Sindikata žerjavistov pristaniških dejavnosti, javnost najbolj zanima, kako se bo odzvala uprava. Gašpar Gašpar Mišič je danes iz Sočija s kratkim sporočilom odgovoril: »Dokler ne vidim sodbe, se bom vzdržal komentarjev.«

Uradno sporočilo iz Luke pa pravi, da se bo uprava v prihodnjih dneh odločala o nadaljnjih korakih. Tudi delavski direktor Matjaž Stare je dejal, da sodbe ne more komentirati, preden je ne vidi.

Mladen Jovičič iz SŽPD pa je dejal, da informacija o nezakonitosti stavke ni najbolj natančna. »Prvostopenjska sodba je pritrdila nam v vseh elementih sodbe. Na prvi stopnji so ocenili za nezakonito samo dejstvo, da v času stavke ni bil pravočasno natovorjenih nekaj vagonov. Zamujali smo nekaj ur, vendar so bili vagoni še dovolj zgodaj naloženi, da so potem več ur čakali na luških tirih. Sicer pa uprava ne more ukrepati proti stavkajočim, saj smo ob prekinitvi stavke dosegli sporazum, v katerem je med drugim zapisan dogovor, da uprava ne bo ukrepala proti stavkajočim. Zato je vprašljivo, s kakšnim namenom je uprava sploh sprožila tožbo o nezakonitosti in kako je sodišče v takih okoliščinah moglo priznati pravni interes za začetek tožbe,« je dejal Jovičič, ki je prepričan, da gre pri taki razsodbi za poskus ustrahovanja sindikata.

Delovno sodišče je že leta 2012 tožbo najprej ovrglo iz procesnih razlogov, ker da uprava ni izpeljala ustreznega postopka pogajanj z delavci. Višje delovno sodišče je presodilo drugače in zahtevalo vsebinsko, ne le proceduralno odločanje. Osemdnevna stavka je po ocenah uprave Luki povzročila za vsaj 1,3 milijona evrov izpada prihodkov in veliko posredne škode.

Gregor Veselko, tedanji predsednik uprave, je zavrnil očitek, da uprava ni izkoristila vseh možnosti za pogajanja: »Kako pa bi drugače razumeli pogajanja, ki so se s stavkovnim odborom začela še pred stavko? Če bi bil jaz še predsednik, bi po taki razsodbi takoj sprožil zahtevo za natančen izračun škode in postopek odgovornosti za škodo.« Povedal je še, da je bil prav zaplet uprave s stavkajočimi eden izmed argumentov nadzornikov za njegovo predčasno nekrivdno razrešitev.