Strategija upravljanja: namesto klasifikacije, le kriteriji

Prvi vtis koalicijskih strank dober. Teden dni za pripombe.

Objavljeno
22. januar 2015 19.49
Maja Grgič, gospodarstvo, Z. P., notranja politika
Maja Grgič, gospodarstvo, Z. P., notranja politika
Ljubljana – Osnutek strategije upravljanja državnih naložb, ki so jo danes prvič dobili koalicijski partnerji kljub drugačnim pričakovanjem državnih deležev še ni razdelil na strateške, pomembne in portfeljske, ampak dokument vsebuje le kriterije za razvrščanje, ki naj bi jih zdaj koalicijsko usklajevali.

Po zakonu o Slovenskem državnem holdingu (SDH) naj bi strategija državne naložbe razdelila na strateške, kjer naj bi država ohranila dobrih 50 odstotkov, na pomembne, kjer naj bi obdržala dobro četrtino lastništva in portfeljske naložbe, s katerimi bo lahko SDH prosto razpolagal. A ministrstvo za finance je namesto te klasifikacije za zdaj opredelilo le kriterije za razvrščanje, ki naj bi jih bilo 15. »Najprej se moramo poenotiti glede kriterijev, potem se bodo podjetja razvrstila v skupine,« je povedal finančni minister Dušan Mramor. Opozoril je, da doslej ni bilo resne analize, zakaj naj bi del podjetij ostal v državni lasti.

Koalicijski partnerji na prvi pogled zadovoljni

Koalicijski partnerji so bili tako danes po prvi seznanitvi z dokumentom razmeroma zadovoljni. »Na prvi pogled gre za kvalitetno gradivo, o katerem se bomo opredelili do prihodnjega tedna,« je ocenil prvak SD Dejan Židan in dodal, da morajo vse podrobnosti še preučiti. Kot je znano, je njegova stranka privatizaciji precej nenaklonjena. Židan je dejal, da je finančni minister strategijo dobro zastavil, saj podjetij ne razvršča v različne kategorije, ampak je najprej naredil analizo stanja v državi, pripravil primerjavo z nekaterimi drugimi področji, kjer ima država lastnino, in oblikoval kriterije po panogah. »Na podlagi tega lahko sklepamo, katero podjetje je bolj pomembno za državo in katero ne. Prvi občutek po prebiranju strategije je dober, a resni pogovori o tem šele sledijo,« je povedal.

Tudi Franc Jurša iz Desusa meni, da je predlagani osnutek dobra podlaga za nadaljnjo razpravo. Izpostavil pa je, da je za Desus ključna ohranitev državnega lastništva v Zavarovalnici Triglav, pa tudi Petrolu se ne bi odpovedali.

Simona Kustec Lipicer iz stranke SMC o vsebini osnutka strategije ni želela govoriti, saj da jo je komaj preletela.

Kot je mogoče izvedeti v kabinetu predsednika vlade imajo koalicijski partnerji do četrtka, ko naj bi bil vrh koalicije, čas za posredovanje pripomb in po potrebi si bodo vzeli še dodaten teden dni časa. Nato naj bi dokument po obravnavi na vladi dali v javno usklajevanje.

Usklajevanje tudi z opozicijo

Premier Miro Cerar je napovedal, da bo pri sprejemanju te strategije upravljanja iskal širše soglasje tudi z opozicijo in civilno družbo. Kot je mogoče izvedeti, ni izključeno, da bi v ta namen oblikovali tudi posebno delovno skupino, v katero bi vključili različne deležnike.

Država ima po zadnjih podatkih v neposredni lasti 14,5 milijarde naložb in še dodatnih 6,5 milijarde v posredni lasti. Skoraj zagotovo je pričakovati, da bodo kot strateška opredeljena infrastrukturna podjetja, energetske družbe, Luka Koper, Modra zvarovalnica in Zavarovalnica Triglav, med pomembnimi pa bi se lahko znašli Krka in NLB.