Telekom Slovenije lani pokvaril poslovne izide IKT-panoge

Največja IKT-podjetja v Sloveniji so lani za uvrstitev na lestvico 50 največjih morala ustvariti 5,5 milijona evrov celotnega prihodka.

Objavljeno
05. junij 2015 19.13
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Cveto Pavlin, gospodarstvo

Podjetja v panogi informacijsko-komunikacijskih tehnologij (IKT), ki so na Delovi lestvici 50 največjih podjetij v tej dejavnosti, so lani ustvarila 1,7 milijarde evrov celotnega prihodka, malo več kot sto milijonov evrov čistega dobička in 2,8 milijona evrov izgube. Zaposlovala so 6377 delavcev.

Za uvrstitev na lestvico, ki ni povsem popolna, saj so na njej le podjetja, katerih poslovni rezultati so bili javno dostopni, je bilo lani treba ustvariti 5,5 milijona evrov celotnega prihodka, leto pred tem pa 4,9 milijona evrov. Kljub večjim prihodkom so ta podjetja imela manj čistega dobička kot leta 2013, vendar je bilo tudi manj izgube. Čistega dobička je bilo nekaj več kot sto milijonov evrov, leto pred tem 122 milijonov, izgube pa 2,8 milijona evrov, leto pred tem 10,4 milijona evrov.

Telekom Slovenije in Simobil še vedno največja

Največ celotnega prihodka, bilo ga je 695,6 milijona evrov, je ustvaril Telekom Slovenije, pri katerem je bila tudi največja razlika glede čistega dobička. Predlanskim ga je namreč imel 51,1 milijona evrov, lani pa se je zmanjšal na manj kot 18 milijonov in ga je s 36,7 milijona evrov krepko prehitel Simobil, ki je lanski dobiček v primerjavi s predlanskim povečal za skoraj pet milijonov evrov. Simobil je lani dosegel dobrih dvesto milijonov evrov celotnega prihodka.

Poleg Telekoma in Simobila so bila lani najbolj dobičkonosna IKT-podjetja Smart Com z ustvarjenimi 7,7 milijona evrov čistega dobička, Telemach (6,1), DeweSoft (4,2), Comtrade (3,9), IBM Slovenija (2,5), Bankart (1,9), Total TV (1,8), SAOP (1,3), Symphony EYC in Ericsson (1,1) in Euro Plus (malo več kot milijon evrov).

Manj dobička, več zaposlenih

Tudi pri podjetjih z izgubo je lanska slika precej drugačna od predlanske. Lani so izgubo, te je bilo 2,8 milijona evrov, imela štiri podjetja, vendar je bila ta precej manjša kot predlanskim, ko so izgubo pridelali v le dveh podjetjih (T-2 in Elektro Turnšek, ki je po prevzemu del Telemacha, ta pa je letos dokončno prevzel tudi Tušmobil), vendar je ta presegla deset milijonov evrov. Lani so največjo izgubo, 1,2 milijona evrov, imeli pri Intesa Sanpaolo Card, ki se ukvarja s procesiranjem plačilnih kartic in njihovim razvojem. V TSmedia so imeli 907.000 evrov izgube, v Avtenti 345.000 in družbi SAS Institute 318.000 evrov izgube.

Tako kot že nekaj let prvi dve mesti na lestvici največjih IKT-podjetij zavzemata Telekom Slovenije in Simobil, vendar je drugi, kot rečeno, uspešnejši, merjeno po ustvarjenem čistem dobičku. Simobil, ki je imel med vsemi slovenskimi podjetji največji čisti dobiček v letu 2014 in je bil na devetem mestu, je lani tudi zaposloval in povečal število delavcev v nasprotju s Telekomom, ki je število zaposlenih zmanjšal za približno 50. Telekom jih je imel 2226, Simobil pa 415. Pri tem je treba povedati, da je število zaposlenih na lestvici izračunano iz opravljenih ur.

Na tretje mesto največjih IKT-podjetij se je tudi s prevzemi povzpel Telemach, ki je četrti po čistem dobičku, ustvaril ga je 6,1 milijona evrov in je na mesto nižje potisnil družbo Akton. Ta ima tako kot sedmouvrščeni Mobik najmanj zaposlenih med največjimi podjetji v IKT-dejavnosti; Akton jih ima 24, Mobik pa 17. Kljub temu je Akton ustvaril 66,5 milijona evrov celotnega prihodka in malo manj kot 478.000 evrov čistega dobička, Mobik pa 40,1 milijona evrov celotnega prihodka in skoraj 636.000 evrov čistega dobička.

Večjih sprememb lani ni bilo

T-2, ki je bil pred leti v prisilni poravnavi, nato pa je bil zanj lani najprej uveden, nato pa po sklepu višjega sodišča razveljavljen stečajni postopek, se je s sedmega mesta predlanskim povzpel na petega lani. Ustvaril je 58,5 milijona evrov celotnega prihodka in malo manj kot 373.000 evrov čistega dobička. Razveseljivo je predvsem to zadnje, saj je T-2 imel leta 2013 3,6 milijona evrov izgube. Povečal je tudi število zaposlenih z 282 na 302.

Šesto najbolj dobičkonosno IKT-podjetje je Comtrade. Njegov dobiček se je lani precej približal štirim milijonom evrov, Comtrade je na lestvici največjih podjetij v dejavnosti IKT zasedel osmo mesto.

Veliko presenečenje je, da na tokratni lestvici največjih IKT-podjetij ni družbe Preskok, ki se je leta 2013 z 80,6 milijona evrov uvrstila na četrto mesto, pred tem pa je na lestvici ni bilo.

Sicer pa večjih sprememb med največjimi IKT-podjetji lani ni bilo. Najviše uvrščeni novinec na lestvici je domžalski STN (satelitske komunikacije), ki se je uvrstil na 16. mesto s 15,6 milijona evrov celotnega prihodka in 87.000 čistega dobička. Novinci na lestvici to tudi Symphony EYC, SAS Institute, Ekipa 2, Euro Plus in Arnes. Največji pomik navzdol je imela družba Teleray, ki je bila predlanskim na 18. mestu, lani pa je zdrsnila na 34.

Večina IKT-podjetij ima sedeže v Ljubljani

Značilnost podjetij IKT-dejavnosti je tudi to, da imajo vsa med prvimi 20 podjetji sedeže v Ljubljani, razen mariborskega Amisa, ki bo, kot kaže, že prihodnji teden končal v lasti Telekoma Austria, in že omenjenega STN. Pa tudi med drugimi podjetji z lestvice jih je le za vzorec takšnih, ki v Ljubljani nimajo sedeža.

Čeprav so največja IKT-podjetja lani ustvarila manj dobička kot leto pred tem, so za tri odstotke povečala število zaposlenih, in sicer na 6377.