Tesla v središču zgodbe o izkoriščanju delavcev

Ameriški mediji so objavili zgodbo Velenjčana, ki toži Teslo in podizvajalce, med njimi završko podjetje.

Objavljeno
17. maj 2016 19.16
ap*Tesla Lower Priced Car
Ba. Pa.
Ba. Pa.

Ameriški mediji, med njimi portal The Mercury news, je objavil zgodbo Velenjčana Gregorja Lešnika, ki je pred enim letom delal v Teslovi tovarni v Kaliforniji. Njegova avantura se je po treh mesecih dela končala s poškodbo in tožbo.

Kot poroča portal, ki je opravil pogovore z več deset delavci in pregledal njihove plačne liste, vize in dokumente sodišča, je Lešnika najelo završko podjetje ISM Vuzem, ki mu je uredilo tudi vizo.

V dokumentih Velenjčana je pisalo, da bo v ZDA delal kot nadzornik v tovarni BMW v Južni Karolini, za kar so mu uredili B1/B2 vizo. A namesto tega je pristal v Kaliforniji, v Teslovi tovarni, kjer je opravljal inštalaterska in varilska dela, šest dni v tednu, po deset ur na dan. Kot trdi je delal za pet dolarjev na uro (njegovi ameriški kolegi za podobno delo zaslužijo desetkrat več) oziroma za okoli 800 evrov na mesec. ISM Vuzem naj bi mu obljubil še enak znesek, ko se vrne domov. A do tega ni prišlo.

ISM Vuzem je podizvajalec nemškega podjetja Eisenmann, ki je bilo zadolženo za gradnjo lakirnice za nove avtomobile Model 3 v Fremontu. Podjetji sta v Silicijevi dolini napotili okoli 140 delavcev, večinoma iz Hrvaške in Slovenije.

Lešnikova zgodba, ki spominja na zgodbe izkoriščanih tujih gradbenih delavcev v Sloveniji, se je začela zapletati, ko je pri delu padel s strehe tri nadstropja v globino in se huje poškodoval. Polomil si je obe nogi in rebra, pretrgal kolenske vezi in utrpel pretres možganov.

V času zdravljenja v bolnišnici so ga obiskovali prijatelj iz otroštva, ki živi v ZDA, in Vuzemovi nadzorniki. Slednji so ga po tednu zdravljenja želeli vrniti v Slovenijo. Lešnik je namesto tega najel odvetnika in pol leta ostal na zdravljenju v ZDA.

Zdaj v tožbi proti Tesli in podizvajalcem Lešnik med drugim zahteva povračilo okoli 2,3 milijona evrov premalo izplačanega prihodka vsem delavcem. Samo Lešniku je bilo obljubljenih 12,7 dolarjev na uro za 40-urni delovnik. Plačanih ni dobil niti nadur. Zgodba pa odpira problematiko luknjaste vizumske zakonodaje ZDA.

Na dogajanje so se odzvali v Tesli, kjer so sprva zavračali odgovornost, češ da je Lešnik zanje delal prek podizvajalca, zdaj pa so obljubili, da bodo zadevo raziskali in ukrepali, če se Lešnikova zgodba izkaže za resnično.

Prav tako je odgovornost zavrnilo nemško podjetje Eisenmann. Oba sta zahtevala tudi izložitev iz postopka, kar jima je sodišče na prvi stopnji ugodilo, a je višje sodišče to zahtevo ovrglo.

Pri ISM Vuzemu, direktor Ivan Vuzem je bil danes odsoten, zadeve ne komentirajo. Kot so obljubili bodo pisno odgovorili na vprašanja.