Tet razgrajujejo in razprodajajo

Tretje leto v likvidaciji: blok brez prihodnosti; HSE hoče lokacijo ohraniti, ne ve pa, kaj z njo.

Objavljeno
18. oktober 2017 23.33
jsu-Trbovlje
Polona Malovrh
Polona Malovrh

Trbovlje − Lanske napovedi Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) o tem, da njihovo trboveljsko »hčer« Termoelektrarno Trbovlje (Tet) v procesu likvidacije letos čakata učinkovita prodaja premoženja oziroma razgradnja, se uresničujejo. Zdaj v Tetu razgrajujejo tehnološko opremo in intenzivno iščejo kupce za demontirane sklope 125-megavatnega bloka.

Da je usoda omenjenega bloka skupaj s premogom iz Rudnika Trbovlje-Hrastnik (RTH) zapečatena, je zdaj jasno tudi tistim, ki so po skupščini Teta novembra 2014 še gojili nekaj upanja za »elektriko iz premoga«. Po navedbah HSE likvidacijski postopek poteka normalno. V Tetu dela še sedemnajst ljudi, likvidacijskemu upravitelju Luki Podjedu pa je uspelo prodati vse stanovanjske in počitniške nepremičnine v Tetovi lasti.

Likvidacijski upravitelj Luka Podjed. Foto: Polona Malovrh/Delo

Že lani je bila odprodaja nepotrebnega premoženja v višini okrog treh milijonov evrov njihov edini prihodek. Letos intenzivno iščejo tudi najemnike za poslovne prostore, strojne delavnice in pokrita parkirišča na območju Teta ter nekdanje deponije premoga v Lakonci.

Zamrli vsi načrti o sodelovanju

V Podjedovi pristojnosti je še zmeraj tudi vodovodni sistem, iz katerega preskrbujejo naselja pod Kumom in, zanimivo, za skoraj 20.000 evrov umetnin. Odlagališče nenevarnih odpadkov v Prapretnem je sanirano in zaprto, kar je z odločbo potrdil tudi Arso. Na njem potekajo le še vzdrževalna dela in monitoring. V vmesnem času so zamrli vsi načrti o poslovnem sodelovanju Teta z RTH, o možnosti soproizvodnje elektrike in toplote, tudi »turistični« vzponi na dimnik so zaradi varnosti prepovedani.

V Tetu ima le na papirju sedež družba Sresa, ki je bila ustanovljena za nosilko koncesije za rabo vode na srednji Savi. A koncesija je pristala v rokah HSE, ki bo leta 2018 zaradi 850-milijonske zadolženosti sposoben izpeljati le naložbe v ekološko sanacijo oziroma remont obstoječih objektov: Teš 5 in 6 ter HE Avče, Plave in Formin ...

Foto: Blaž Samec/Delo

Kljub razgradnji Teta ostaja zasavska energetska lokacija v načrtih HSE zapisana kot tista, ki jo je treba »ob sočasnem izvajanju dejavnosti skladiščenja in manipulacij z gorivi, izvajanja sistemskih storitev v elektroenergetskem sistemu ter iskanja novih potencialnih dejavnosti v širšem smislu industrijsko-energetskega značaja« ohraniti. V kakšne namene, lastnik niti tri leta po likvidaciji ne ve.