Thermana Laško se je izognila stečaju

Postopek prisilne poravnave se lahko nadaljuje.

Objavljeno
03. april 2015 19.29
Thermana Laško
Je. G., Delo.si, STA
Je. G., Delo.si, STA
Celje - Celjsko okrožno sodišče je zavrnilo ugovor enega od upnikov Thermane Laško proti vodenju postopka prisilne poravnave in njegovo zahtevo, naj namesto tega pošlje družbo v stečaj. Postopek prisilne poravnave se torej lahko nadaljuje, piše STA.

Ugovor proti vodenju prisilne poravnave je vložil upnik Borut Dolar, ki ne verjame, da bi izvedba načrta finančnega prestrukturiranja omogočila tako prestrukturiranje Thermane, da bi spet postala plačilno sposobna. Zato je sodišče v Celju prejšnji teden na naroku prisluhnilo argumentom upnika in vodstva Thermane, danes pa se je odločilo Dolarjev ugovor zavrniti, je razvidno iz objave na spletnih straneh Ajpesa. Thermana Laško, ki jo vodi Andrej Bošnjak, je v postopku prisilne poravnave od oktobra lani, ko je celjsko sodišče ustavilo pol leta prej sprejeti sklep o začetku postopka preventivnega prestrukturiranja.

Banke so prisilni upraviteljici Mileni Sisinger prijavile za skupaj 35,8 milijona evrov terjatev, od tega za 21,1 milijona evrov zavarovanih in 14,7 milijona evrov nezavarovanih. Da bi zagotovili dolgoročno plačilno sposobnost, uprava v načrtu finančnega prestrukturiranja imetnikom zavarovanih terjatev predlaga odlog poplačila glavnic do konca leta 2023 z delnimi vmesnimi poplačili in znižanje obrestne mere.

Za navadne finančne upnike je predviden odpis terjatev v višini 45 odstotkov in poplačilo preostanka do konca leta 2023, na navadne poslovne in prednostne terjatve pa prisilna poravnava ne učinkuje.

V prvih mesecih leta 2015 je Thermana Laško poslovala pozitivno. Prisilna upraviteljica Sisingerjeva ugotavlja, da Thermana dosega primerno zasedenost zmogljivosti in s poslovanjem zagotavlja realizacijo načrta finančnega prestrukturiranja. Thermana ima po njenih pojasnilih reden priliv sredstev in pozitiven finančni tok ter redno poravnava obveznosti do zaposlenih in druge poslovne obveznosti.

Sodišče je v danes sprejetem sklepu še zapisalo, da bi lahko stečaj grozil Thermani, če bi Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) kot »odločilna« upnica glasovala proti prisilni poravnavi. DUTB, ki je terjatve do laške družbe prevzela od Abanke, ima namreč v delu zavarovanih terjatev skoraj 63-odstoten delež, to je 13,2 milijona evrov, prav tako je njen delež odločilen v kvoti nezavarovanih finančnih terjatev. Bošnjak je sicer sodišču zagotovil, da je DUTB naklonjena prisilni poravnavi.