Upnikom ŠC Pohorje priznanih za 66 milijonov terjatev

Po propadu žičničarja Stečajni postopek Športnega centra Pohorje bi se lahko zavlekel do leta 2020.

Objavljeno
17. februar 2015 19.43
Slovenija, Maribor, 10.10.2012 - pohorska vzpenjaca foto:Tadej Regent/Delo
Miha Rubin, Maribor
Miha Rubin, Maribor
Maribor - Po stečaju Športnega centra (ŠC) Pohorje je v predpisanem roku skupno 329 upnikov prijavilo za skoraj 88,5 milijona evrov terjatev. Stečajni upravitelj Drago Dubrovski je priznal za dobrih 66 milijonov terjatev, izhaja iz danes objavljenega poročila na spletni strani Ajpesa.

Od navedenega zneska je za 14,6 milijona evrov navadnih terjatev do ŠC Pohorje in 33,6 milijona ločitvenih, je razvidno iz omenjenega poročila. Največjo terjatev, ki je sicer le pogojno priznana, je prijavil Smučarski klub Branik v višini blizu 19 milijonov evrov. Država je prijavila za šest milijonov evrov terjatev, med bankami je na prvem mestu NLB z blizu 4,8 milijona, Banka Koper pa ima za 1,1 milijona evrov terjatev do ŠC Pohorje.

To mariborsko žičničarsko-turistično podjetje je strmoglavilo v stečaj oktobra lani. »Razlogi za stečaj podjetja ležijo v neobvladovanju investicij in stroškov, napačnem poslovnem modelu, prepletenosti s povezanimi družbami in neuspešnem vodenju vseh vodstev v zadnjih letih, ki tudi s pomočjo prisilne poravnave niso uspela družbi, za katero so bili značilni tako notranji kakor tudi zunanji konflikti, zagotoviti nadaljnjega obstoja in razvoja,« je stečajni upravitelj ŠC Pohorje Drago Dubrovski zapisal v otvoritvenem poročilu.

Po njegovem mnenju bi se stečajni postopek lahko zavlekel vsaj do leta 2020 in povzročil za okoli 800.000 evrov stroškov. Da so po stečaju zagotovili izvedbo letošnje smučarske sezone, je žičniške naprave na Mariborskem Pohorju in Arehu prevzelo v upravljanje občinsko podjetje Marprom. S hoteli, te je tik pred stečajem ŠC Pohorje prevzela v last njegova večinska lastnica Družba za upravljanje terjatev bank, pa zdaj upravljajo Terme Maribor, ki so jih vzele v najem.

Vrednost stečajne mase propadlega ŠC Pohorje sta v stečajnem postopku ocenila dva pooblaščena cenilca; skupna tržna vrednost premoženja stečajnega dolžnika (tehnološka oprema in naprave, nepremičnine, delnice ...) znaša 23,6 milijona evrov, ocenjena likvidacijska pa skoraj 19 milijonov. Propadlo podjetje, ki je imelo ob stečaju 98 zaposlenih, ima med drugim še vedno v lasti 23.000 delnic oziroma slabo petino družbe RTC Žičnice v Kranjski Gori ter 24-odstotni delež v družbi GTC Kope.