Uspešno recikliranje je okoljsko in poslovno sprejemljivo

Krožnost v praksi: AquafilSLO oziroma nekdanji Julon je s projektom ECONYL® pionir pri recikliranju najlonskih vlaken

Objavljeno
20. maj 2016 19.41
Damjan Viršek
Damjan Viršek
V ljubljanskem podjetju AquafilSLO že 20 odstotkov svoje osnovne surovine, poliamida PA6 za proizvodnjo fine najlonske preje, pridobijo iz sekundarnih surovin. Še več, da so to dosegli, so razvili inovativen tehnološki in poslovni koncept. Prvi na svetu so začeli zbirati in predelovati odpadne ribiške mreže, kar rešuje več problemov hkrati: nadomešča primarno surovino nafto, zmanjšuje porabo energije in izkorišča odpadke, ki bi se v naravi sicer razgrajevali več sto let.

Podjetje, ki se je več desetletij imenovalo Julon, je bilo leta 1995 eno prvih, ki so ga pri nas prevzeli tuji vlagatelji – italijanska Gruppo Bonazzi oziroma njena veja Aquafil. Novi lastniki so ves čas podpirali tehnološki razvoj v ljubljanski tovarni. Zdaj je AquafilSLO največji obrat v skupini Aquafil, kjer približno 80 odstotkov proizvodnje pomeni najlonska preja za izdelavo preprog in tekstilnih oblog, in vodilno podjetje na svojem področju v Evropi.

Tehnološki postopek, ki je prvič omogočil popolno regeneriranje poliamida 6 iz odpadkov, so do primernosti za komercialno uporabo razvili leta 2011. Pomemben mejnik pri odločitvi za to, da bo matična družba v Ljubljani investirala v nove tehnologije ter osnovala center za odličnost in inovacije, so bile posledice gospodarske krize. Ker je prodaja končnih izdelkov iz poliamidne preje močno povezana s projekti v gradbeništvu (opremljanje novih zgradb s talnimi oblogami) in prodajo avtomobilov, se je že v letih 2007 in 2008 povečal pritisk kupcev na cene, zmanjšalo pa se je tudi število naročil.

Eden od odgovorov podjetja v takih razmerah je tudi iskanje novih in stroškovno učinkovitejših načinov proizvodnje. V skupini Aquafil je tako nastal projekt ECONYL®, katerega cilj je zagotavljanje kakovostne osnovne surovine za izdelavo najlonskih niti z zbiranjem in predelavo odpadnih izdelkov, ki vsebujejo PA6. Pogovarjali smo se z Denisom Jahićem, članom uprave AquafilSLO.

Zakaj se je družba AquafilSLO odločila, da bo investirala v popolnoma nov način predelave sekundarnih surovin?

Odločitev za investicijo je bila sprejeta na ravni vodstva Skupine Aquafil z lastnikom Giulijem Bonazzijem na čelu, zanje pa je bilo ključnih več dejavnikov. Najprej, kupci vse bolj sprašujejo po do okolja prijaznih materialih, predvsem v tako imenovanem sektorju BCF (preja za talne obloge). Dodatno jih k temu motivirajo smernice za zelene stavbe, ki smo jih sprejeli v Evropski uniji in tudi drugje, na primer v ZDA. Drugič, vodstvo podjetja je prepoznalo poslovne priložnosti v recikliranju. Govorim o ozaveščenosti glede okoljskih problemov, h katerim pripomore industrija, jih pa lahko tudi rešuje. Tretja stvar so kemijske lastnosti polimera poliamid 6. Ta je že 50 let glavni posel Skupine Aquafil (in seveda tudi prejšnjega Julona), mogoče pa ga je zelo učinkovito reciklirati.

Kako je potekal razvoj projekta ECONYL®?

Že v 90. letih smo začeli kemijsko recikliranje naših tovarniških odpadkov iz proizvodnje polimera in preje. Tega smo leta 2007 razširili na recikliranje odpadkov iz drugih industrij (industrija talnih oblog, mehanskih komponent itd.), poimenovali smo ga Econyl 70. Za vse te odpadke je bil bistven en pogoj: čim višja vsebnost poliamida 6. Ker je bilo zanimanje za proizvode veliko in je bil odziv kupcev zelo pozitiven, smo se odločili, da investiramo 20 milijonov evrov v postavitev popolnoma novega obrata. Začeli smo iskati vire »popotrošniških« odpadkov, se pravi izdelkov, ki niso več uporabni. Ti pa so pogosto zavrženi na do okolja neprijazen način (morje, deponije, sežig). Zaposlili smo dva menedžerja, katerih naloga je bila iskati ustrezne odpadke po vsem svetu. Izkazalo se je, da so za naš proces zelo primerne ribiške mreže iz poliamida 6 in gornji del tekstilnih talnih oblog (prav tako iz poliamida 6), tako zaradi sestave kot zaradi količin, ki so na voljo. Leta 2011 smo torej zagnali proces ECONYL®, v katerem iz pred- in popotrošniških odpadkov pridobivamo sekundarno surovino in iz nje izdelujemo stoodstotno regenerirani poliamid 6 ECONYL®, ki pa ima enake lastnosti kot tradicionalno pridobljeni poliamid.

Kaj so bile glavne težave na poti do učinkovitega tehnološkega in poslovnega modela?

Najprej smo se srečali s tem, da ni obstajala dobavna veriga za odpadke. Pred (na primer) desetimi leti, ko so bili proizvedeni izdelki, ki so zdaj odpadki, ti niso bili zasnovani za učinkovito recikliranje ob koncu življenjske dobe. Ker pa način predelave odpadkov, kakršnega uporabljamo, ni industrijska praksa, smo bili pionirji tudi na področju tehnologije. Ne govorim o laboratorijskem poskusu depolimerizacije polimera, ampak o industrijskem procesu, ki je kontinuiran in je sposoben velike količine odpadkov predelati energetsko in ekonomsko učinkovito.

Proizvodnjo polimera ECONYL® ste začeli leta 2011. Kako se je povečevala v tem času?

Od začetka smo proizvodnjo podvojili in zdaj pomeni približno 20 odstotkov proizvodnje Skupine Aquafil. Delež poliamida ECONYL® nameravamo povečevati. Pri tem ima veliko vlogo dostopnost in kakovost surovine, se pravi odpadkov. Aktivno smo se vključili v informiranje in ozaveščanje deležnikov o pomembnosti tega, da bi bili že izdelki zasnovani tako, da z uporabo koncepta eko dizajna omogočajo recikliranje. Vendar trenutno med snovalci izdelkov ta koncept še ni realnost.

Kako je trenutno organizirano zbiranje surovin za predelavo PA6? Kje in kako odkupujete ribiške mreže in preproge, kako jih predelujete?

Zbiranje poteka po vsem svetu, imamo pogodbe s podjetji, nekateri so naši kupci, drugi partnerji. Skupaj z drugimi podjetji (iz Slovenije tudi Ribogojnica Fonda) in nevladnimi organizacijami sodelujemo v iniciativi Heathy Seas, katere pobudnik je bil Aquafil. Njeno poslanstvo je zbiranje odpadkov (ribiških mrež) iz morij in oceanov. Odpadke mehansko pripravimo (zmeljemo, očistimo) in nato depolimeriziramo – kemično predelamo v osnovno surovino poliamida 6, imenovano kaprolaktam. Iz zmesi nato odstranimo neželene komponente v postopku čiščenja, rezultat procesa je prvovrstna sekundarna surovina. Iz nje lahko spet pridobimo polimer poliamid 6, ki ga uporabimo za proizvodnjo preje za tekstil oziroma tekstilne talne obloge. Izdelki so v primerjavi s tradicionalno pridobljenimi vlakni enako kakovostni, imajo pa velike okoljske prednosti.

Na tem konkretnem področju uporabe recikliranih materialov je Aquafil pionir v evropskem in svetovnem merilu. Kaj ta poslovna strategija pomeni za vaše podjetje?

Po tem smo drugačni od konkurentov in smo primer uspešno implementiranega krožnega gospodarstva ter zato prepoznavni po vsem svetu. To nam je omogočilo razširitev obsega poslovanja in sodelovanje s svetovno znanimi oblačilnimi znamkami, kot so Levis, Outerknown, Speedo, La Perla ter največjimi proizvajalci tekstilnih talnih oblog – Interface, Modulyss, Desso.

Ali projekt ECONYL® zagotavlja dolgoročen obstoj proizvodnje (in delovnih mest) v nekdanjem Julonu v Ljubljani?

S tem projektom se je poslovanje podjetja AquafilSLO vsekakor razširilo in utrdilo, postali smo največje podjetje znotraj skupine Aquafil. Odprta je bila nova poslovna enota v Ajdovščini, kjer skladiščimo pripravljamo odpadke, v tovarni v Ljubljani pa je center proizvodnega procesa ECONYL®. Proizvodnjo recikliranih izdelkov se trudimo povečevati, saj povpraševanje obstaja. Leta 2017 načrtujemo 25-odstotno povečanje zmogljivosti za proizvodnjo poliamida ECONYL®.