Trideset milijonov vredna naložba in nova delovna mesta v Acroniju

Sij je danes podpisal 30-milijonosko pogodbo za dobavo peči AOD v Acroniju.

Objavljeno
14. julij 2015 16.21
Posodobljeno
15. julij 2015 06.00
Marjana Hanc, Kranj, Maja Grgič, gospodarstvo
Marjana Hanc, Kranj, Maja Grgič, gospodarstvo
Jesenice/Ljubljana - Predsednik uprave Slovenske industrije jekla (Sij) Anton Černih in predsednik uprave Primetals Technologies Yasukuni Yamasaki sta danes podpisala 30 milijonov evrov vredno investicijsko pogodbo za dobavo peči AOD. Podpisa sta se udeležila tudi premier Miro Cerar in minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.

Gre za prvo obsežnejšo naložbo družbe Acroni v naslednjem naložbenem ciklu do leta 2020. Nova peč AOD (argon oxygen decarburization), ki jo bodo zagnali konec leta 2016, v redno obratovanje pa takoj v začetku leta 2017, bo pomembno vplivala na povečanje proizvodnih zmogljivosti nerjavne debele pločevine in posredno tudi specialnih jekel družbe Acroni. Acroni ima že zdaj s svojimi nerjavnimi jekli tretjinski tržni delež v Evropi. Prav zaradi te peči bo v Acroniju ustvarjenih do 20 novih delovnih mest (Acroni ima zdaj 1127 zaposlenih, v skupini Sij pa jih je okoli 3200).

Približno 30 odstotkov vrednosti naložbe predstavljajo domače, slovensko znanje, materiali in storitve, so danes  poudarili na slovesnem podpisu. Poleg povečanih proizvodnih zmogljivosti nerjavne debele pločevine bo naložba pomembno vplivala tudi na čas izdelave nerjavnih vrst jekel: zaradi nje bodo porabili 30 odstotkov manj časa, kar pomeni sprostitev dodatnih proizvodnih zmogljivosti za druge programe, denimo povečanje proizvodnje specialnih jekel. Z naložbo pa se znižuje tudi poraba energentov, nižji bo tudi okoljski odtis, za koliko natančno, pa danes predsednik uprave Acroni Blaž Jasnič ni razkril. Neposredni pozitivni učinki naložbe so v letih 2017 do 2020 ocenjeni na več kot deset milijonov evrov na letni ravni.

Trideset milijonov evrov bosta zagotovila Acroni in skupina Sij, gre za skupni projekt, je dejal Jasnič, medtem ko je Anton Černih razložil, da financiranje oziroma pridobivanje posojila pri bankah glede na dobre rezultate, ki jih dosegajo, in program, ni nobena težava. »Naš lastnik ima dolgoročen interes in željo za razvoj in vizijo razvoja. V našem primeru se je zgodba izkazala za izvrstno,« je na vprašanje, ali je tuj lastnik lahko tudi dober, odgovoril Jasnič.

Ob podpisu je imel nagovor tudi premier Cerar. Dejal je, da naložbe, ki temeljijo na najboljši razpoložljivi tehnologiji in zmanjšujejo obremenjevanje okolja, pričajo o trajnostni naravnanosti skupine Sij, kar pa podpira tudi slovenska vlada. Fužinarstvo ter pozneje železarska in jeklarska industrija so ključno oblikovali Jesenice in njene prebivalce. Danes si Jesenic brez jeklarne ne bi mogli predstavljati kakor tudi ne brez vašega hokeja ... Poleg dobičkonosnosti so potrebni tudi nadaljnja skrb za zaposlene, primerno delovno okolje, izoblikovan pošten odnos do tujcev in dobaviteljev ter tudi skrben odnos do narave in okolja, v katerem podjetje deluje, je dejal premier. Ob omembi hokeja so se na obraze zaposlenih, ki so v veliki hali iz ozadja spremljali slovesnost, zarisali grenki nasmehi.

To pa ni edina naložba, ki jo na Jesenicah lahko pričakujejo v naslednjem petletnem investicijskem obdobju. V teku je že investicija v peč za toplotno obdelavo plošč, ki bo začela predvidoma obratovati konec leta in bo omogočila dodatnih 100.000 ton toplotno obdelanih plošč na leto. Sij pa končuje tudi pogajanja za projekt, po katerem bi v Acroniju oživili izdelavo cevi iz njihovih materialov. Ker je projekt še na stopnji pogajanj, Denis Mancevič, direktor za korporatvno komuniciranje v Siju, o vrednosti projekta ni mogel govoriti, če bo uspešno sklenjen, pa bi lahko konec prihodnjega leta ta proizvodnja na Jesenicah prinesla 100 novih delovnih mest.

Prvo izplačilo dividend

Sij je od leta 2007, ko je bila skupina privatizirana, v tričetrtinski lasti ruske družbe Koks družine Zubitski. Od takrat je družba izpeljala za približno 400 milijonov evrov naložb, ki jih je namenila za posodobitev proizvodnje hčerinskih podjetij in za prevzeme novih družb.

Od nakupa Sija si ruski lastniki in država, ki je ostala četrtinski delničar, doslej niso izplačali niti evra dividende, a to se bo letos, kot kaže, spremenilo. Uprava in nadzorni svet sta za skupščini družbe, ki bo 14. avgusta, predlagala, naj se od skupaj 25,2 milijona evrov bilančnega dobička za leto 2014 5,8 milijona uporabi za izplačilo dividend. Če bodo lastniki predlog potrdili, bodo dobili 6,01 evra za delnico.

Mancevič, ki je tudi nadzornik Sija, pojasnjuje, da je na podlagi lanskih rezultatov družbe prevladala presoja, da si družba to lahko privošči. Dodal je, da gre za minimalno zakonsko izplačilo v višini 5 odstotkov kapitala družbe. Skupina Sij je sicer lansko leto sklenila s slabimi 25 milijoni evrov čistega dobička.