V AHA Muri iščejo nove kupce in posle

Lani je družba končala z izgubo, letos pa se bodo prestrukturirali in iskali dodatne kupce.

Objavljeno
06. februar 2013 20.28
Jože Pojbič, Murska Sobota
Jože Pojbič, Murska Sobota
Murska Sobota – Tudi lani sta evropsko oblačilno industrijo zaznamovala kriza in zmanjševanje naročil, kar je prizadelo murskosoboško AHA Muro, ki bo leto 2012 končala z izgubo, a že za letos načrtuje pozitiven rezultat, je zagotovila solastnica AHA Skupine in AHA Mure Mojca Lukančič.

»Naši kupci storitev šivanja so v začetku lanskega leta napovedali določene količine, a ko so zbrali naročila, so bila ta v povprečju od deset do 30 odstotkov manjša od napovedi. Zato smo se odločili, da moramo zbrati več napovedi in si zagotoviti, da se to ne ponovi. To je mogoče le z novimi kupci. V zadnjih treh mesecih smo v AHA Muri razvijali vzorčne kolekcije za jesen in zimo 2013/2014 za sedanje ter nove kupce in izdelali več vzorcev kot lani,« pravi Mojca Lukančič.

Kako boste ukrepali letos?

Da se težave ne bi ponovile, se bomo prestrukturirali, za kar je potreben čas. Začeli smo že ponujati storitve z višjo dodano vrednostjo. Z italijanskim modelarjem smo se dogovorili o prevzemu od enega do dveh milijonov evrov poslov v prihodnjih treh letih. Uvajamo storitve razvoja in šivanja izdelkov po meri za tujega kupca, nakup tekstilne tovarne v Pirotu pa bo omogočil, da bomo manj zahtevne storitve opravljali tam, zahtevnejše pa v Murski Soboti. Za letos načrtujemo pozitiven rezultat, ki pa ga bo mogoče doseči le, če bomo zaposleni, menedžment, lastniki in država šli v isto smer.

Kaj so največje ovire na tej poti?

V krizi, ko vsi kupci pritiskajo na nižanje cen, so se stroški dela v Sloveniji zvišali za 2,7 odstotka, po zakonu pa bi morala AHA Mura zaposlovati tudi okrog 100 invalidnih delavcev, sicer bo kaznovana. V drugi polovici januarja je bila v Murski Soboti epidemija gripe, zaradi katere je zbolelo več kot 200 naših delavcev. V podjetju, ki je delovno intenzivno, je treba v takšnih okoliščinah za pozitivne rezultate delati čudeže.

Ali zaradi težav delavcem za lani niste nameravali izplačati nagrad?

Nikoli nismo sklenili, da delavcem ne bomo izplačali obljubljenih nagrad. Pogovarjali smo se le o času izplačila. Sindikat je zahteval, naj nagrade izplačamo še pred koncem leta, pozneje pa smo se dogovorili za izplačilo v letu 2013.

Ali držijo govorice, da mora AHA Mura plačevati AHA Skupini najemnino in da AHA Mura vam in solastniku Nigelu Buxtonu plačuje svetovalne storitve v precejšnjih mesečnih zneskih, menda celo 120.000 evrov vsakemu?

Ne drži ne eno ne drugo. AHA Mura ne plačuje AHA Skupini najemnine in niti Nigel Buxton niti jaz nisva prejela niti enega evra za svetovalne storitve. Zaradi vseh teh govoric in očitkov, da izčrpavamo podjetje, za katero smo dobili tudi državno pomoč, bi rada dodala tudi malo osebne note. Za poslovanje Mure in za poslovanje vseh družb v skupini AHA se trudimo z nadčloveškimi napori. Delamo sedem dni v tednu, v povprečju 15 ur na dan. Lani smo bili na dopustu en teden v Savudriji, kjer je bil še »slovenski« signal. Vstajala sem ob petih in delala do pozno zvečer, tako da sem odgovarjala na elektronsko pošto, ko sta hčerki spali.

Država je za sanacijo Mure prispevala 5,8 milijona evrov za 920 delavcev, ki smo jih zaposlili za nedoločen čas. Zavezali smo se, da bomo ohranili več kot 1500 delovnih mest za najmanj pet let. Bruto strošek, ki je bil 920 delavcem izplačan od zaposlitve do konca decembra lani, je 12,5 milijona evrov. Prepričana sem, da je bila to za državo že do zdaj dobra naložba.