V HSE bodo kljub vsemu varčevali

Nadzorniki HSE novih članov uprave še niso imenovali, nikogar tudi niso razrešili.

Objavljeno
13. maj 2014 00.48
Holding slovenskih elektrarn 12.5.2014 Ljubljana Slovenija
Borut Tavčar, Maja Grgič, gospodarstvo
Borut Tavčar, Maja Grgič, gospodarstvo
Ljubljana − Nadzorniki Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) so danes razpravljali o razmerah v Skupini HSE, ki je razdeljena zaradi odprave nadzornih svetov v treh družbah, zasliševali so kandidate za dodatna dva člana uprave HSE in še nobenega imenovali.

V zadnjih dneh je bilo veliko ugibanj, kako bo nadzorni svet Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) zamenjal in dopolnil vodstvo družbe, vendar se to včeraj pozno popoldne ni zgodilo. Nadzorniki so generalnemu direktorju HSE Blažu Košoroku že pred časom dali soglasje za odpravo nadzornih svetov v treh odvisnih družbah, vendar se novi razpravi o tem niso mogli izogniti zaradi revolta delavskih svetov.

Druga pomembna točka je bila obravnava sedmih kandidatov za tehničnega in finančnega direktorja družbe oziroma dodatna dva člana uprave HSE. Nadzorniki niso imenovali še nikogar, razrešili pa tudi niso nikogar.

Pozno v noč se je zavlekla razprava o poslovnem načrtu HSE za letos, ki ga je pripravil generalni direktor HSE, odobriti pa ga mora tudi ustanovitelj oziroma Sod. Ta, kot v šali pravijo v HSE, tudi preveri, ali je načrt v skladu s slovensko energetsko strategijo, ki je seveda še ni. Poročali smo že, da je glavna ovira za dokončanje poslovnega načrta ta, da cena premoga iz Premogovnika Velenje še ni povsem potrjena. Smer je sicer jasna: manj naložb, varčevanje tudi na drugih področjih in sodelovanje.

Veto sveta delavcev

Kaže, da bo moral Blaž Košorok z načrtovanimi spremembami še počakati. Skupni svet delavcev HSE in sveti delavcev Teša, Dravskih elektrarn in Soških elektrarn so na registrsko sodišče vložili veto na odločitev vodstva HSE, da ukine nadzorne svete omenjenih treh odvisnih družb, in sprožili arbitražni spor. Predsednik skupnega sveta delavcev HSE Vladimir Šega je pojasnil, da so to storili na podlagi zakona o delavskem soupravljanju, ker se delodajalec pred načrtovanimi spremembami o tem ni posvetoval z delavci. »Odločitev je še vedno v rokah direktorja, vendar mora izpeljati posvetovanje,« pojasnjuje Šega. Pravi, da je delodajalec zdaj dolžen stvari vrniti v predhodno stanje, saj sprememb do odločitve v arbitražnem sporu ne sme uveljavljati. Šega je prepričan, da vseh teh zapletov ne bi bilo, če bi se vodstvo HSE s hčerinskimi družbami pogovarjalo.

Generalni sekretar Združenja svetov delavcev Slovenije Mato Gostiša ugotavlja, da je Košorokova odločitev lahko sporna z zornega kota pravic delavcev do soupravljanja, saj so delavci v treh hčerinskih družbah to možnost z ukinitvijo nadzornih svetov izgubili. Tudi Gostiša opozarja na kršitev zakona o soupravljanju delavcev zaradi neposvetovanja delodajalca s svetom delavcev glede sistema upravljanja.

In kakšna je možnost delavskega soupravljanja, če bi predvidena ukinitev nadzornih svetov obveljala? Gostiša pojasnjuje, da je ena od možnosti gotovo ta, da vsi sveti delavcev v skupini HSE imenujejo svoja predstavnika v nadzorni svet HSE. Kot je razumeti, je pred časom tako tudi bilo, nato pa je svoje predstavnike imenoval le krovni svet delavcev, torej iz HSE, zaradi česar so se dogajali spori.

Generalna sekretarka Združenja nadzornikov Slovenije Irena Prijović pravi, da gre pri odpravi nadzornih svetov hčerinskih družb, kot v primeru HSE, vedno za odločitev družbenika družbe z omejeno odgovornostjo. Poudarja, da mora pri tem družbenik upoštevati interne akte podjetja, kot je zahteva po soglasju nadzornega sveta. »Pristojnosti nadzornega sveta pri tem preidejo na družbenika, ki ima potem sicer več pristojnosti, a tudi več odgovornosti,« pojasnjuje. Strinja pa se, da se s tem zmanjša moč sveta delavcev, ker ta nima več svojega predstavnika v nadzornem svetu. Poročali smo že, da Sod meni, da je urejanje razmerij s hčerinskimi družbami v pristojnosti HSE ob soglasju nadzornega sveta holdinga. Neuradno pa Sod večji vpliv HSE na odvisne družbe menda podpira.

Blaž Košorok, generalni direktor HSE, pa dogajanje komentira tako: »Dobil sem sklep ustanovitelja, da moram nadaljevati ukrepe racionalizacije v Skupini HSE, za odpravo nadzornih svetov pa dobil tudi od Soda zahtevano soglasje nadzornega sveta. Dejstvo je, da ima HSE kot obvladujoča družba pravico in dolžnost upravljati odvisne družbe. Direktorjem nismo odvzeli nobenih pooblastil, sveti delavcev pa se bodo z njimi lahko pogovarjali enako kot doslej.«