V Javorju za januar dobili le dvakrat po sto evrov

Javor na robu stavke: Likvidacijski upravitelj Milan Šilc je plače napovedal za petek.

Objavljeno
31. marec 2015 22.10
vidic/javor
Dragica Jaksetič, Ilirska Bistrica
Dragica Jaksetič, Ilirska Bistrica

Pivka - Spontana ustavitev dela v Vezanih ploščah in Laminiranem programu družbe Javor Pivka v likvidaciji se je končala z ne povsem trdnimi zagotovili likvidacijskega upravitelja Milana Šilca o poplačilu plač za februar v petek. Kaže, da bo izplačilo odvisno predvsem od volje Banke Koper.

Pred časom so se delavci Javorja Pivke dogovorili, da jim bo Milan Šilc večinoma minimalne plače za januar izplačal tako, da bodo vsak petek dobili po sto evrov. To zavezo so po grožnji s stavko in medsebojnim dogovorom zapisali tudi v stavkovni sporazum, toda delavci so imel »srečo« le dva petka. Približno 90 zaposlenih v Vezanih ploščah in 30 v Laminiranem programu je do zdaj dobilo le dvakrat po sto evrov za januar.

Danes so spontano ustavili delo in še ne začeli stavke, čeprav je likvidacijski upravitelj Milan Šilc kršil stavkovni sporazum. Šilc se je nato po denar odpravil na Banko Koper, ki ji Javor dolguje 5,3 milijona evrov in obresti. Menda je banka Šilcu obljubila izplačilo 200.000 evrov, s katerimi bi v petek delavcem izplačal februarske plače in še po sto evrov januarske. Šilc, ki je po besedah zaposlenih prvič obiskal proizvodnjo, je danes povedal, da se za nakup Javorja menda zanimata dva zanesljiva kupca s stvarnim vložkom, Banka Koper pa si prizadeva za uspešno prodajo oziroma poplačilo dolga. Milan Šilc na telefonske klice novinarjev danes ni odgovarjal.

Brez trdnih zagotovil

Sindikalist Peter Kovač je povedal, da Šilc zelo trdnih zagotovil, da bodo v petek dobili plače, ni mogel dati, z banko in sindikati pa se bo pogovarjal tudi danes.

Javor Pivka je davčni dolžnik, ki Fursu dolguje malo manj kot dva milijona evrov. Likvidacijski upravitelj zaposlenim dolguje prispevke iz zaposlitve za več mesecev, brez dela prispevkov in poplačil so ostali tudi nekdanji zaposleni, ki so morali Javor zapustiti po uvedbi likvidacijskega postopka julija 2012.

Pred tednom dni so na prvi dražbi nepremičnin, stavbnih parcel za objekti Javorja Furnir, kjer zdaj skladiščijo hlodovino Avstrijci, prodali deset parcel v skupni vrednosti 430.000 evrov. Izklicna cena je bila 3,4 milijona evrov. Več kot 17.000 kvadratnih metrov veliki zemljišči je za 160.000 evrov kupil Publicus, koncesionar za ravnanje z odpadki v občinah Postojna in Pivka, ki namerava tu urediti operativni center in tako rešiti problem s prostorsko stisko v postojnskem Kovodu. Še 17.000 kvadratnih metrov zemljišč pa je za dobrih 170.000 evrov kupila družba Avatar sistemi, lastniško povezana s Publicusom. Dve parceli je kot zastavni upnik kupila Družba za upravljanje terjatev bank, ki je s tem preprečila, da bi dovoz kupil kdo drug in otežil nadaljnjo prodajo premoženja.
NLB je namreč na DUTB prenesla 3,7 milijona evrov terjatev do Javorja Pivka.