V Laškem se začenjajo skrbni pregledi

V Laško skozi dokapitalizacijo prihaja nov lastnik, lastniki pa hočejo maksimizirati svoj vložek v pivovarno

Objavljeno
10. december 2014 18.43
pivovarna Laško Lašlo 5.8 2013
V. T., gospodarstvo
V. T., gospodarstvo

Ljubljana – Pri izboru dokapitalizatorja, ki naj bi Pivovarni Laško zagotovil najmanj 75 milijonov evrov svežega kapitala, želijo sodelovati tudi obstoječi lastniki pivovarne, med katerimi je največja Družba za upravljanje terjatev bank.

V času, ko potencialni kupci začenjajo skrbni pregled Pivovarne Laško, se v proces iskanja njenega novega lastnika formalno vključujejo tudi njeni obstoječi lastniki. Ti so nedavno sklenili sporazum o skupni prodaji delnic pivovarne in ga podkrepili z oblikovanjem konzorcija z nekaj manj kot 45 odstotkov kapitala, zdaj pa se želijo vključiti še v neposredna pogajanja s potencialnim novim večinskim lastnikom pivovarne, o čemer je bilo govora na včerajšnjem sestanku med upravo in konzorcijem lastnikov.

»Uprava pozdravlja pripravljenost lastnikov, da se vključijo v proces prodaje oziroma dokapitalizacije skupine Pivovarna Laško,« je pred sestankom dejal njen predsednik uprave Dušan Zorko.

Po zdaj znanih informacijah, se za Laško zanima več potencialnih kupcev; tudi zveneča pivovarska imena, kot sta Carlsberg, Heineken, ter več finančnih skladov, tudi tisti, ki so sodelovali v preteklih poskusih prodaje Mercatorja.

Zorko: zavezani smo bankam

Pobuda lastnikov za sodelovanje v prodajnem postopku je logična, saj bo eden ključnih dejavnikov pri odločanju o novemu lastniku cena, ki jo bo ta pripravljen plačati za Laško. Takoj, ko bo izbrani kupec presegel prevzemni prag v višini 33 odstotkov, bo namreč moral objaviti prevzemno ponudbo, in to po enaki ceni, po kateri bo vstopil v pivovarno. Še drugače: postopek dokapitalizacije bo narekoval tudi ceno izstopa lastnikov iz pivovarne oziroma postopek prodaje. »Tema sestanka so pravna vprašanja, kako združiti oba postopka, ki sta v teku, od tega pa bo odvisno tudi, kdo bo vodilni pri prodaji pivovarne,« je pred sestankom povedal eden od akterjev, ki je neposredno vpleten v privatizacijo pivovarne.

Pomembno vlogo pri iskanju novega lastnika pivovarne pa bodo imele tudi banke, do katerih ima Laško še za približno 230 milijonov evrov dolgov. Banke so letos pristale v vnovičen reprogram posojil pivovarni do konca leta 2016, v zameno pa se je Laško zavezalo k odprodaji nestrateških naložb ter da bo našlo novo refinanciranje na trgu. »Uprava pivovarne je zavezana dokumentu o prestrukturiranju obveznosti, ki ga je dosegla s pomočjo Banke Slovenije in nekaterih bank na čelu z NLB. Če bi se v procesu prestrukturiranja skupine Laško karkoli spremenilo, morajo s tem soglašati tudi banke, ki so ekonomske lastnice pivovarne," je poudaril Zorko. Ob tem je spomnil, da je pivovarna lastnike v preteklih letih že večkrat pozvala h dokapitalizaciji skupine, vendar banke na to niso pristale.

Medtem že nekaj časa poteka tudi iskanje kupca za Radensko. Zorko je včeraj izrazil upanje, da bodo posel uspešno izpeljali do konca, kdaj bi se to lahko zgodilo, pa ni znano.