V ospredju so pretočni regali

Vse bolj se uveljavljajo pretočna skladišča, v katerih je paletizirano blago in tisto v kartonski embalaži.

Objavljeno
16. september 2016 18.11
Cveto Pavlin
Cveto Pavlin

Za opravljanje sodobnih logističnih procesov v skladiščih je poleg viličarjev pomembna tudi skladiščna oprema, med katero sodijo tudi regali za skladiščenje blaga, in informacijska tehnologija, ki upravlja in nadzira te procese. Pri nas skladiščno opremo, predvsem regale, izdeluje družba Artex iz Lendave.

Artex je družinsko podjetje, ki se je v 16 letih delovanja specializiralo za proizvajalca skladiščne opreme z lastnimi blagovnimi znamkami Megarack, Maxirack in Pikorack. Za kakovostno poslovanje so pridobili standard ISO 9001, poslovanje pa imajo urejeno in organizirano po standardu SIST EN 1090, ki je pogoj za dodelitev oznake CE na jeklenih konstrukcijah.

Predvsem tuja konkurenca

»V proizvodnem programu izdelujemo paletne, polične, pretočne, steberne (drive-in), konzolne in samonosne regalne konstrukcije. Izdelujemo tudi jeklene konstrukcije, kot so jekleni podesti in drugo manipulativno opremo, ki se uporablja v logistiki. Naši najpomembnejši kupci so iz trgovske, špediterske in avtomobilske panoge tako doma kot v tujini,« pravi direktor Artexa Mitja Bensa.

V družbi je zdaj zaposlenih 45 delavcev, lani pa so imeli 3,5 milijona evrov prihodka. »Za letos je še prerano napovedovati, kako bo, vendar pričakujemo podobno visok promet kot lani. Naš dobiček je primerljiv s podjetji iz kovinske panoge,« pojasnjuje Bensa in dodaja, da so njihovi največji konkurenti zastopniki tujih proizvajalcev regalne opreme.

Ves čas po malem tudi investirajo. Ker širijo proizvodni program, pripravljajo dodaten prostor, kjer bodo intenzivneje začeli proizvodnjo elementov iz nerjavnega jekla. V prihodnjem letu prav tako načrtujejo investicijo v program skladiščne opreme in povečanje prihodkov za najmanj pet odstotkov. Načrtujejo tudi širitev na belgijski in nizozemski trg.

Polovico proizvodnje izvozijo

»Slovenski trg predstavlja 50 odstotkov prihodkov, preostalo prodamo v tujino. V zadnjih treh letih se nam je izvoz povečal v Nemčijo in Avstrijo, medtem ko prodaja na Madžarsko, v Romunijo, Hrvaško in Srbijo ostaja približno enaka,« pravi direktor Artexa.

Poudarja, da je treba v Sloveniji pri projektiranju regalne opreme upoštevati tudi potresno območje. »Naš regalni sistem Megarack je statično preračunan pri Inštitutu za metalne konstrukcije Ljubljana po novem standardu Eurocode 3 in 8 ter upošteva vse panožne smernice in priporočila evropskega združenja FEM (The Federation Europeenne de la Manutention). V podjetju zagotavljamo in izvajamo tudi strokovni pregled in saniranje regalne opreme po standardu EN 15635,« je še dodal direktor Artexa Mitja Bensa.