V poslovnem svetu štejejo lastnosti, ki niso pogojene s spolom

Petra Šinigoj je še povsem sveža direktorica podjetja Saop, a podjetje pozna do obisti, saj je tja prišla že kot študentka.

Objavljeno
15. februar 2017 10.49
Jože Polh
Jože Polh

Petra v podjetju Saop dela že več kot dvajset let. V Saopu je prišla že kot študentka, nato pa v podjetju tudi nadaljevala svojo poklicno pot, saj je presodila, da ji ponuja številne možnosti za karierni razvoj.

Najprej je delala na oddelku podpore in prodaje poslovno-informacijskega sistema ERP iCenter v Saopu, nato je postala produktni vodja za rešitvi miniMAX in Saopnet POS. Bila je tudi vodja oddelka za izobraževanje in podporo uporabnikom.

Spremembe so edina stalnica

Ker torej zelo dobro pozna ekosistem in zaposlene v Saopu, ni presenetljivo, da je konec januarja prevzela vodenje družbe. Ta je od marca lani del mednarodne skupine Solitea, v kateri razvija nov poslovno-informacijski sistem. Skupina želi z njim še utrditi svoj položaj med ponudniki poslovne programske opreme v regiji.

»Sem direktorica podjetja, katerega rešitve uporablja okoli 6500 organizacij in ustanov. Vsak četrti računovodski servis in vsaka tretja šola v Sloveniji uporablja naše rešitve,« ponosno pove. Tudi Petra priznava, da so v informatiki spremembe pravzaprav edina stalnica.

»Panoga IT je zelo dinamična in ponuja številne priložnosti za osebni in strokovni razvoj. Gre za zelo razgibano področje, polno sprememb. Delati v panogi, ki nenehno ponuja nekaj novega, drugačnega, še neznanega, ki se zelo hitro razvija, mi je v veliko zadovoljstvo in izziv. Če je človek odprt za spremembe, se lahko zelo veliko nauči,« pravi Šinigojeva, ki je večino svoje poklicne poti namenila razvoju enega najbolj razširjenih računovodskih programov v Sloveniji.

Ženske vidijo več, tudi širše

Po več kot dveh desetletjih dela v podjetju v panogi IT tudi Petra priznava, da je sektor informacijskih tehnologij dolgo veljal za pretežno moško področje. »Časi se spreminjajo, v IT zdaj najdemo številne uspešne poslovne ženske, tudi na vodilnih položajih. Seveda jih je manj kot moških, večje spremembe bodo zahtevale še nekaj truda in dela. Menim, da nobeno področje ne sme biti izključno moška domena, saj ženske lahko prinesemo drugačne pristope, izkušnje in poglede. Moški so bolj praktični, bolj eksaktni, ženske pa smo bolj odprte, potrpežljive, vidimo več možnosti, večkrat tudi širše. Poleg tega lažje razumemo druge in se z njimi poistovetimo. Tako lažje usklajujemo oziroma vodimo zaposlene. Ker smo bolj empatične, lažje sklepamo kompromise in z manj stresa rešujemo zahtevne okoliščine,« pravi o svojem pogledu na panogo in vlogo vodje Petra.

Samokritika in trdo delo

Dodaja, da je v poslovni karieri sodelovala z najrazličnejšimi ljudmi in nikoli ni imela težav. »V poslovnem svetu štejejo lastnosti, kot so sposobnost, delavnost, motiviranost in prilagodljivost, te pa niso pogojene s spolom. Tudi pred mano je Saop vodila ženska, zato za zaposlene to ni bila večja sprememba. Že pred prevzemom mesta direktorice sem zagovarjala proaktivno, odprto komunikacijo s sodelavci, za katero si bom prizadevala tudi v prihodnje. Menim namreč, da je ena ključnih poti za pozitivno ozračje v podjetju prav jasna, odprta komunikacija,« poudarja Šinigojeva.

Petra, sicer univerzitetna diplomirana ekonomistka, o sebi pravi, da je zelo samokritična in se povsem preda zadanim projektom. Prepričana je, da je uspeh mogoče doseči le s trdim delom in pravim načinom komuniciranja – tako z zaposlenimi kot s strankami. Je tudi mati štirih otrok.