V Tešu z metlo tudi nad invalide

Nova sistemizacija: za osmerico invalidov bo odločilno mnenje komisije ministrstva.

Objavljeno
17. avgust 2016 18.45
Polona Malovrh
Polona Malovrh

Arman Koritnik, prvi mož Teša, nadaljuje »veliko čiščenje«. Med drugim namerava pomesti tudi z osmimi invalidi, za katere menda ni našel drugih ustreznih del. Iz Šoštanja je že slišati obtožbe o nelegitimnosti dejanja: vodstvo Teša z metanjem invalidov na cesto ne prelamlja le lastnih obljub, temveč krši tudi dogovor s HSE, po katerem noben delavec ne bo končal na cesti kot tehnološki presežek.

A glede na obvestilo, kakršno je po naših podatkih prejela osmerica Teševih delavcev, jim grozi prav to: da se znajdejo na cesti brez ponudbe nove zaposlitve. Danijel Tajnik, prvi sindikalist v Tešu, je ogorčen: »Z lastnikom, HSE, obstajata dogovor in sklep, da noben delavec Teša ne bo brez službe oziroma kot tehnološki presežek na zavodu, da se bo za vsakega iskala možnost prezaposlitve ne le znotraj Teša, ampak tudi v družbah v skupini HSE.« Potrdil je, da je vseh osem invalidov tretje kategorije in da so za zdaj še zaposleni v Tešu.

Odločitev o tem, ali bodo tam ostali ali ne, je v rokah komisije za ugotovitev podlage za odpoved pogodbe o zaposlitvi pri ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, na katero se je v torek s predlogom, naj presodijo o utemeljeni podlagi za odpoved pogodb o zaposlitvi − brez ponudbe novih pogodb, obrnil Koritnik. Tajnik o potezi vodstva pravi: »Invalide zakonodaja posebej ščiti, a ena od možnosti, ki jih ima delodajalec, kadar za presežnega ne najde primernega dela, je prav ta, ki jo je izkoristilo vodstvo.«

Po junijski arbitraži o odpuščanjih zaposlenih, ki je dala prav vodstvu Teša, se izvajanje programa presežnih delavcev nadaljuje, prav tako vročanje odpovedi. Po omenjenem programu bo konec leta v Tešu 339 zaposlenih ali dvajset manj kot pred novo sistemizacijo. Od 118 delavcev, ki naj bi prejeli nove pogodbe o zaposlitvi, jih je približno 70 te že podpisalo, nato pa so se z nekaj izjemami odločili za tožbo, saj se nove pogodbe glasijo na »stara« dela – s pol nižjo plačo.

Dvomljiva legitimnost Koritnikove politike

Po naših podatkih je direktor Teša Arman Koritnik julija osmim delavcem s statusom invalida poslal obvestila o predvideni redni odpovedi pogodb o zaposlitvi iz poslovnega razloga. Hkrati jih je seznanil z žalostnim dejstvom, da jim ne more zagotoviti dela, ki bi ga glede na odločbo pokojninskega in invalidskega zavoda lahko opravljali.

Aprila so namreč v Tešu sprejeli nov akt o notranji organizaciji in sistemizaciji delovnih mest, z njim pa po naših informacijah med drugim ukinili tudi delovna mesta invalidov, ki jih zdaj postavljajo na cesto s pojasnilom, da zanje nimajo drugega ustreznega prostega delovnega mesta. Ali ga tudi znotraj skupine HSE ni, iz dopisa ni jasno. Gorazd Skubin, prvi mož HSE, dogajanja v Tešu in domnevne Koritnikove kršitve dogovora ne komentira, češ da z njimi ni seznanjen. Zagotavlja le, da pogajanja s socialnimi partnerji potekajo redno in da si vodstvi Teša in HSE prizadevata, da nobeden od zaposlenih ne bi ostal brez službe.

Preden da omenjeni osmerici slovo, pa se je Koritnik, kot rečeno, v skladu z zakonodajo o pokojninskem in invalidskem zavarovanju zavaroval z vlogo, ki jo je poslal v presojo komisiji ministrstva za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ). Za osem predlogov za ugotovitev podlage za odpoved pogodb o zaposlitvi je potreboval skoraj mesec dni. Ko smo prejšnji teden o legitimnosti politike odpuščanja invalidov in o tem, ali je o njihovi nadaljnji usodi že kaj več znanega, vprašali Koritnika, ni odgovoril. Kot se je izkazalo, je bil tedaj dopis še v Teševih predalih. V Ljubljano je romal šele pet dni zatem ... Brez odgovora je ostalo tudi vprašanje Koritniku, ali je že znana odločitev o razgradnji blokov 1, 2 in 3, kamor bi lahko prezaposlili Teševe delavce.

Sindikat išče pravno pomoč

To je sicer drugič, da bo komisija odločala o primeru iz Teša, je za Delo pojasnil njen sekretar Darko Kastelic. Prvič in edinkrat doslej se je Teš kot delodajalec nanje obrnil leta 2008 in prejel negativno mnenje: razloga za odpoved pogodbe o zaposlitvi brez ponudbe nove pogodbe tedaj ni bilo. A v tem primeru, poudarja Kastelic, delodajalec ni predlagal ugotovitve podlage za odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga.

O tem, ali bo izid za delavce ugoden tudi tokrat, prvi Tešev sindikalist Danijel Tajnik noče špekulirati. Priznava, da tudi sindikat išče pravno pomoč za vprašanja, ki se nanašajo na izvajanje programa presežnih in na možnosti pravne zaščite delavcev, posebej invalidov.

Mnenje komisije bo dokončno

Na pristojnem ministrstvu pojasnjujejo, da mnenje komisije za ugotovitev podlage za odpoved pogodbe o zaposlitvi v skladu z veljavno zakonodajo in obstoječo sodno prakso ni odločba oziroma upravni akt, proti kateremu bi bilo mogoče uveljavljati pravna sredstva. To je mnenje, ki je dokončno in ki ga delodajalec, če je pozitivno, lahko uporabi pri odpovedi pogodbe o zaposlitvi brez ponudbe nove zaposlitve. Niti delavec niti delodajalec ga ne moreta izpodbijati s pritožbo. »Vendar se mnenje komisije lahko vedno presoja v okviru sodnega varstva, če pogodba o zaposlitvi preneha veljati na njegovi podlagi,« smo še izvedeli v kabinetu ministrice Anje Kopač Mrak.

Po vročem poletju za Teševe delavce in sindikat pred bližajočo se jesenjo ni videti ohladitve. Tri različne kategorije razvrščanja delavcev so bile močan povod za nezadovoljstvo: delavci na prvem seznamu so prejeli nove pogodbe za primerna delovna mesta, na drugem za neprimerna, tisti na tretjem so obveljali za presežne.